PNĄCZA

Pnącza ogrodowe mają wiele zalet: są roślinami niewymagającymi, nie potrzebują wiele miejsca, szybko rosną, a do tego spełniają funkcje dekoracyjne i użyteczne. Wprowadzają do ogrodów i na tarasy bogactwo kwiatów i kolorów, zapewniają ochronę prywatności, dają cień. Mogą być zimozielone albo w kolorach jesieni, a niektóre z nich wydają jadalne owoce.

Jak wykorzystać pnącza ogrodowe?

Klasycznie roślinami pnącymi obsadza się ściany, ogrodzenia, pergole i treliaże. Często służą jako ekrany chroniące prywatność na tarasach i w ogrodach, tworząc zaciszny azyl. Pnącza idealnie sprawdzą się w małych ogrodach – wiele gatunków zapewnia obfite kwitnienie, nie zajmując przy tym wiele miejsca. Oprócz wspomnianych pergoli, nadają się do zazielenienia łuków różanych czy obelisków do roślin pnących. W zależności od przeznaczenia i preferencji można posadzić zdrewniałe wieloletnie krzewy pnące albo wysiać jednoroczne rośliny pnące, takie jak np. groszek zwyczajny. Zimozielone pnącza – choć ich oferta jest ograniczona – są bardzo cenne dla przestrzeni zielonych.

Pnącza ogrodowe łatwe w uprawie

Pnące rośliny są jednymi z mniej wymagających w uprawie i pielęgnacji, co jest ich niewątpliwą zaletą. Jednym z najpopularniejszych pnączy jest bluszcz pospolity, często rosnący przy ścianach budynków lub na drzewach. Inne pnącza, które nie potrzebują nadmiernej opieki, to np. dzikie wino (winobluszcz), hortensja pnąca, chmiel zwyczajny, rdestówka Auberta oraz wiciokrzewy.

Pnącza ogrodowe kwitnące

Kwitnące pnącza tworzą naturalną zasłonę, która pięknie komponuje się z otoczeniem. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami stosunkowo długo, to dobrym wyborem będą powojniki: ‘Polish Spirit’, 'Lambton Park', powojnik wielkokwiatowy, powojnik alpejski, powojnik Duranda czy 'Xerxes' i wiele innych z tej bogatej rodziny kwitnących pnączy. Duży wybór mamy także wśród wiciokrzewów, m.in.: wiciokrzew Browna, wiciokrzew japoński, wiciokrzewy pomorskie – 'Chojnów', 'Graham Thomas' czy 'Serotina'. Charakterystyczne trąbkowate kwiaty o jaskrawopomarańczowej, pomarańczowoczerwonej lub żółtej barwie ma milin amerykański. Innymi kwitnącymi pnączami są glicynia chińska 'Prolific', glicynia kwiecista, dzwonkowiec kosmaty czy męczennica, znana też jako passiflora.

Pnącza ogrodowe dające cień

Rośliny pnące są nie tylko piękne, ale i użyteczne. Puszczone na pergolę, trejaż czy altanę dadzą upragniony w upalne dni cień. Świetnie nadadzą się do tego m.in. winobluszcz pięciolistkowy (również odmiana 'Yellow Wall'), winobluszcz trójklapkowy, winorośl japońska, rdestówka Auberta, groszek szerokolistny, winnik zmienny czy niedoceniony chmiel zwyczajny.

Zimozielone pnącza ogrodowe

Pnącza zimozielone nie gubią liści na zimę i pozostają zielone przez cały rok. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że są mrozoodporne, przez co ich wybór w naszym klimacie jest niewielki. Warto zatem uwzględnić je w swojej przestrzeni ogrodowej. W tym małym gronie znajduje się trzmielina Fortune'a, bluszcze – pospolity i kanaryjski – akebia pięciolistkowa, wiciokrzew Henry’ego oraz wiciokrzew zaostrzony.

Pnącza z jadalnymi owocami

Mówiąc o roślinach pnących, należy pamiętać też o tych, które oprócz pięknego wyglądu, cienia i ochrony prywatności dają też owoce. Prawdopodobnie najbardziej znaną w tej grupie jest winorośl 'Swenson Red' o słodkich, różowoczerwonych gronach. Aktinidia pstrolistna to pnącze, które daje małe, słodkie owoce o gładkiej skórce (nazywane kiwi). Z kolei cytryniec (bluszcz chiński), choć nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce, to przez swoje walory ozdobne i właściwości lecznicze przyciąga coraz większą uwagę. Jego owoce nadają się do suszenia oraz przyrządzania dżemów.