Wilec ziemniaczany - Ipomoea batatas

2021-10-19 14:31

Wilec ziemniaczany pochodzi z Ameryki (z części środkowej oraz południowej0. W Polsce znany jest zarówno jako roślina ozdobna, jak i roślina jadalna. Zwany jest również batatem lub słodkim ziemniakiem. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae).

Wilec ziemniaczany
Autor: www.gettyimages.com Wilec ziemniaczany

Spis treści

  1. Wilec ziemniaczany - opis
  2. Wilec ziemniaczany - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Wilec ziemniaczany - zastosowanie

Wilec ziemniaczany - opis

Wilec ziemniaczany zaliczany jest do bylin. Ma delikatnie wzniesiony układ pędów, choć zazwyczaj pokrój jest płożący. Łodyga jest mięsista i przeważnie intensywnie rozgałęziona. Pędy rośliny dorastają do 5 m długości, ale okazy uprawiane w naszym kraju są zdecydowanie krótsze. Wilec ziemniaczany tworzy jadalne, pomarańczowe lub różowawe bulwy korzeniowe o wydłużonym kształcie. Ich miąższ może być czerwony, biały lub różowy - zależy to od odmiany. Liście mogą mieć różny kształt - jajowaty, sercowaty, klapowany, ułożone są skrętolegle, osadzone na ogonkach. Kolor liści może być jasno- lub ciemnozielony, czerwony, bordowy. Okres kwitnienia wilca ziemniaczanego przypada na lipiec-sierpień, choć w naszym klimacie kwitnie rzadko. Okazałe kwiaty, zazwyczaj zebrane po 3-4 w kątach liści, dzwonkowate lub lejkowate mogą być różowe, purpurowe, fioletowe, białe. Owocem jest jajowatego kształtu torebka zawierająca ciemnobrązowe  nasiona.

Odmian wilca ziemniaczanego jest dużo, do ciekawszych należą:

  • ‘Purple’ – odmiana o liściach ciemnopurpurowych z dobrze zaznaczonym żyłkowaniem
  • ‘Margerite’ – odmiana o liściach jasnozielonych, trójkątnego kształtu i ostrym wierzchołku

Wilec ziemniaczany - warunki uprawy i pielęgnacja

Wilec ziemniaczany lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, ciepłe, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Susza bardzo szybko prowadzi do usychania liści, a zalewanie do chorób grzybowych. Dlatego wyczucie w podlewaniu tej rośliny jest istotne w uprawie. Aby roślina lepiej się krzewiła warto uszczykiwać pędy. Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego, ale raz na jakiś czas warto zastosować kompost lub obornik. Wilec ziemniaczany rozmnaża się przez wysiew nasion - w naszym kraju raczej ta metoda stosowana jest rzadko, ponieważ roślina rzadko zawiązuje nasiona. Można go też rozmnażać przez sadzonki pędowe.

Wilec ziemniaczany - zastosowanie

Wilec ziemniaczany jest bardzo popularny w Indiach, Chinach czy Tanzanii, gdzie przede wszystkim jest uprawiany ze względu na jadalne bulwy. Mają one smak słodkiego ziemniaka, można je jeść ugotowane lub upieczone. Wykorzystuje się je do produkcji mąki, alkoholu. Są bogate w witaminę C, A i z grupy B, mają niski indeks glikemiczny. Importowane bulwy można dostać w naszym kraju praktycznie w każdym markecie. Z racji wysokiej ozdobności liści i kwiatów w Polsce coraz częściej uprawiana jest jako roślina ozdobna, szczególnie jako uzupełnienie kompozycji donicowych na balkonach, tarasach czy w ogrodzie. Idealnie komponuje się np. z hostami. Dzięki dużym liściom roślinę można wykorzystać do zakrywania mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Warto wykorzystać go jako roślinę płożącą lub pnącą (prowadzoną na podporach).

Poznaj też inne wilce:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój pnący
Pokrój płożący się
Barwa liści/igieł bordowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają