Winnik zmienny - Ampelopsis brevipedunculata

2020-07-16 15:37

Winnik zmienny pochodzi z Japonii. W Europie został rozpowszechniony w 1829 roku, na początku tylko w Holandii.  Roślina należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae).

Winnik zmienny
Autor: www.thinkstockphotos.com Winnik zmienny

Spis treści

  1. Winnik zmienny - opis
  2. Winnik zmienny - warunki uprawy
  3. Winnik zmienny - pielęgnacja
  4. Winnik zmienny - zastosowanie

Winnik zmienny - opis

Winnik zmienny to wieloletnie pnącze z wąsami czepnymi. Silnie rozgałęzione pędy dorastają do około 4 m długości. Roślina przyjmuje płożący pokrój. Liście są długie, sercowate, ząbkowane, zielone. Jesienią przebarwiają się na czerwono, żółto, brązowo, a po przymrozkach opadają.

Winnik kwitnie w lipcu. Kwiaty winnika nie pełnią dużej funkcji dekoracyjnej. Zebrane są w kwiatostany typu baldach, są małe i mają biało-zielony kolor płatków. Od września do października roślina tworzy zebrane w luźne grona duże, okrągłe, błyszczące owoce - jagody, początkowo białe, z czasem wybarwiają się na fioletowo-niebiesko. Owoce dojrzewają na roślinie nierównomiernie i utrzymują się aż do listopada. Wyjątkowo ozdobną odmianą winnika zmiennego jest 'Elegans', której liście mają białe nieregularne paski, o pędach dorastających do 2 m długości.

Winnik zmienny - warunki uprawy

Roślinę można uprawiać zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, ostatecznie może rosnąć nawet w cieniu. Ważne, by nie groziły mu przeciągi i miejsce było ciepłe. Winnik lubi podłoże żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Jest dość odporny na mróz. Nie lubi zalewania, ale dość dobrze znosi suszę.

Winnik zmienny - pielęgnacja

Młode okazy należy regularnie podlewać, starsze rośliny lepiej znoszą suszę. Wiosną dobrze zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Jeżeli roślina zbytnio się rozrasta, można wiosną przyciąć pędy, co wpłynie na lepsze krzewienie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz, dlatego warto je przed zimą okryć warstwą kory.

Winnik zmienny - zastosowanie

Winnik zmienny znakomicie nadaje się do obsadzania pergoli, ogrodzenia czy balustrady. Szybko i efektownie może zakryć nieatrakcyjne miejsca w ogrodzie. Pędy z owocami można wykorzystywać we florystyce na suche bukiety czy do żywych kompozycji. Winnik jest dobrym uzupełnieniem rabat, można go również uprawiać w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Barwa kwiatów biało-zielona
Nasi Partnerzy polecają