WARZYWA

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennej diety. Bogactwo świata roślin pozwala na stworzenie wielu pysznych dań. Można je jeść na surowo, ugotowane, upieczone czy grillowane. Mogą być daniem głównym, przystawką, a nawet deserem. Można je konserwować na wiele sposobów – kisząc, marynując w oleju, mrożąc, gotując czy susząc. Coraz więcej ludzi decyduje się na sposób odżywiania bazujący na roślinach – w ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości zdeklarowanych wegetarian i wegan. W sklepach i na bazarach możemy zaopatrzyć domowe spiżarnie i lodówki niemal we wszystko. Jednak kto raz spróbował warzyw wyhodowanych w przydomowym ogródku, na działce, tarasie czy balkonie, ten nie zapomni tego smaku i będzie chciał jeść już tylko takie.

Samodzielna uprawa warzyw

Smak warzyw z własnej uprawy to takie doświadczenie zmysłowe, którego próżno szukać gdzie indziej. Świeżo zerwane pomidory, chrupiąca rzodkiewka, młode ziemniaki czy zioła, o które sami dbamy, smakują nadzwyczaj dobrze. Oprócz walorów smakowych, ich wartość odżywcza jest też znacznie większa od tych dostępnych powszechnie w sklepach.

Warzywa w ogrodzie i na działce

Kiedy mamy kawałek ziemi – czy to ogród, czy też działkę – musimy dobrze zaplanować sadzenie i sianie warzyw, które chcemy uprawiać. Warto wybierać nasiona czy rozsady, które mają największą wytrzymałość. Należy upewnić się, czy dana odmiana jest odpowiednia do lokalnych warunków klimatycznych. Szczególnie polecane są stare odmiany warzyw, które przez lata przystosowały się do panującego klimatu. Ważne elementy przy uprawie warzyw to miejsce z optymalnym nasłonecznieniem, dobrze przygotowana gleba, podlewanie i nawożenie. Aby plony były zadowalające wskazana jest  mieszana uprawa różnych warzyw. Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce, a różne rośliny często mają na siebie korzystne działanie.

Planowanie grządek z warzywami

Kiedy mamy już nasiona, rozsady i przygotowane miejsce w ogródku lub na działce, możemy przystąpić do planowania grządek z warzywami. Zastanówmy się, jakie warzywa chcemy uprawiać, zróbmy listę i określmy, ile miejsca na nie potrzebujemy. Warzywa dzielimy na dwie grupy – gatunki o długim okresie wegetacji (tzw. uprawy główne) oraz rośliny przed- i poplonowe. Do tej pierwsze grupy należą np. ziemniaki, ogórki, marchew, kapusta, kukurydza cukrowa i pomidory. W drugiej znajdują się m.in. rzodkiewka, fasola szparagowa, pory, roszponka, kalarepa i szpinak.

Warzywa na balkonie i tarasie

Balkon i taras również mogą być przestrzenią do własnej uprawy warzyw. Specjalne nasiona do siania warzyw balkonowych zapewniają ich prawidłowy rozwój. Ogrodnictwo wertykalne, czyli uprawa roślin w pionie, worki do sadzenia, doniczki, skrzynki – jest wiele możliwości na prowadzenie swojego balkonowego czy tarasowego ogródka, a ogranicza nas tylko przestrzeń i kreatywność. Należy pamiętać, że w pojemnikach powinno być wystarczająco dużo miejsca na korzenie roślin. Nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warzywa, które lubią słońce, to m.in. bakłażan, cukinia, ziemniaki, ogórki, pomidory, papryka, sałata, a także zioła śródziemnomorskie. W półcieniu natomiast warto wyhodować marchew, rzodkiewkę czy boćwinę.