Ciecierzyca pospolita - Cicer arietinum

2022-03-23 13:59

Ciecierzyca pospolita pochodzi z zachodniej Azji. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Roślina nie rośnie dziko, występuje tylko i wyłącznie jako roślina uprawna.

Spis treści

  1. Ciecierzyca pospolita - opis
  2. Ciecierzyca pospolita - odmiany
  3. Ciecierzyca pospolita - warunki uprawy
  4. Ciecierzyca pospolita - pielęgnacja
  5. Ciecierzyca pospolita - zastosowanie

Uprawa ciecierzycy w Polsce jest bardzo rzadka ze względu na duże wymagania cieplne w sprzedaży są nasiona importowane głównie z Indii. Inne nazwy: cieciorka, groch włoski lub biały groch. Informacje o uprawie ciecierzycy znaleziono w wykopaliskach sprzed 9000 lat przed naszą erą.

Ciecierzyca pospolita - opis

Ciecierzyca pospolita to roślina jednoroczna. Ma krzaczasty, lekko wzniesiony pokrój. Średnio dorasta do 50-100 cm długości. Łodyga ciecierzycy jest sztywna i kanciasta. Liście są niewielkie nieparzysto-pierzaste, składają się z jajowatych listków o piłkowanych brzegach. Kwitnienie ciecierzycy rozpoczyna się w maju lub czerwcu i trwa nawet miesiąc. Kwiaty są niepozorne, w kolorze fioletowym, różowym, białym lub purpurowym, wyrastają w kątach liści. Jak na roślinę z rodziny bobowatych przystało, owocem jest dość duży, zwisający strąk gruszkowatego kształtu, wewnątrz którego znajdują się nasiona. Jest on najczęściej w kolorze żółtobrązowym.

Ciecierzyca pospolita - odmiany

Najczęściej uprawianą odmianą jest ‘Kabuli’, która wydaje duże, kremowe nasiona. Nasiona odmiany ‘Desi’ są małe, ale za to w różnych kolorach: czarne, brązowe, czerwone, zielone czy żółte. ‘Annegeri’ to odmiana polecana do naszego klimatu, jest łatwa w uprawie i daje duże plony.

Ciecierzyca pospolita - warunki uprawy

W naszych warunkach klimatycznych ciecierzyca pospolita jest trudna w uprawie. W Polsce zalecana jest uprawa pod osłonami lub w szklarni, przynajmniej w okresie sadzenia i kiełkowania, aż do kwitnienia - zapewni to o wiele większy plon. Ciecierzyca wymaga suchego i słonecznego stanowiska. Gleba powinna być żyzna, kompostowa, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina toleruje okresy suszy, jednak w czasie kwitnienia wymaga regularnego podlewania.

Ciecierzyca pospolita - pielęgnacja

Ciecierzyca pospolita dość szybko i ekspansywnie się rozrasta, potrzebuje dużo miejsca oraz podpór, aby nie zaburzać uprawy innych roślin wokół. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie co roku nawozem organicznym oraz regularne odchwaszczanie. Ciecierzycę rozmnaża się zarówno generatywnie z nasion (najlepiej jesienią lub zimą) oraz wegetatywnie przez podział dorosłych kęp. Pamiętajmy o tym, aby podczas jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych ciecierzycy zakładać rękawice. Cała roślina pokryta jest małymi włoskami, które zawiera kwas szczawiowy. Działa on drażniąco na skórę.

Ciecierzyca pospolita - zastosowanie

Ciecierzyca pospolita przede wszystkim wykorzystywana jest jako roślina uprawna. Nasiona są od lat znane ludziom i stosowane w codziennej diecie. Posiadają wiele wartości odżywczych - zawierają witaminę B, białko, błonnik, potas, żelazo, fosfor. Można z niej robić pasty, mąkę, a nawet kisić. Wykorzystywana jest także jako roślina pastewna do karmienia zwierząt. Nasiona mają słodkawy, lekko orzechowy posmak.

Ciecierzyca może pełnić także funkcję ozdobną. Kwiaty są nietypowe, delikatne i długo kwitną. Roślina szybko się rozrasta. Jest idealna do zakrycia nieestetycznych miejsc w ogrodzie. Nadaje naturalistyczny charakter, idealna do dużych ogrodów.

Poznaj inne warzywa strączkowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój płożący
Pokrój krzaczasty
Pokrój lekko wzniesiony
Warzywa strączkowe - dlaczego warto je jeść?
Nasi Partnerzy polecają