Mięta pieprzowa = mięta lekarska - Mentha piperita

2022-05-18 14:46

Mięta pieprzowa, znana też jako mięta lekarska, to mieszaniec powstały w Anglii w XVII wieku z dwóch gatunków: mięty nadwodnej i mięty zielonej. Obecnie rozpowszechniony jest na całym świecie. W Polsce miętę pieprzową można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemniku. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inne nazwy rośliny to miętkiewa, miętkiew.

Mięta pieprzowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Mięta pieprzowa

Spis treści

  1. Mięta pieprzowa - opis
  2. Mięta pieprzowa - uprawa w ogrodzie
  3. Mięta pieprzowa - pielęgnacja
  4. Mięta pieprzowa - właściwości i zastosowanie

Mięta pieprzowa - opis

Mięta pieprzowa to bylina. Ma krzewiasty pokrój, wytwarza poziome kłącza, dorasta do 90 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, silnie rozgałęziona, w kolorze zielonym lub brązowozielonym. Liście są dość duże, intensywnie zielone, o owalnym lub lancetowatym kształcie z ząbkowanym brzegiem, zaostrzone na końcach. Liście zaopatrzone są we włoski wydzielnicze. Ulistnione łodygi giną na zimę, a wiosną pojawiają się na nowo, wyrastając z podziemnych rozłogów.

Mięta pieprzowa kwitnie od czerwca do sierpnia, W okresie kwitnienie roślina obsypana jest kwiatami wyrastającymi w kątach liści. Różowe, czerwonawe lub liliowe kwiaty zebrane są w nibykłos o walcowatym kształcie. Owocem jest rozłupania rozpadająca się na cztery rozłupki. Zarówno kwiaty, jak i łodyga oraz liście mięty pieprzowej są jadalne. Charakteryzują się orzeźwiającym mentolowym aromatem i smakiem. Zapach mięty pieprzowej odstrasza mszyce, myszy czy nornice.

Mięta pieprzowa - uprawa w ogrodzie

Mięta pieprzowa jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i ciepłe. Promienie słoneczne, które bezpośrednio padają na roślinę, mogą bardzo szybko prowadzić do poparzeń blaszki liściowej. Gleba powinna być żyzna, dość ciężka, przewiewna i wilgotna, zasobna w próchnicę i wapń. Roślina szybko się rozrasta (jest ekspansywna), dlatego warto odseparować ją od innych roślin uprawnych, ponieważ bardzo szybko może je zarosnąć.

Mięta pieprzowa - pielęgnacja

Bardzo ważne jest dokładne odchwaszczanie miejsca, w którym rośnie mięta pieprzowa. Roślina wymaga regularnego uszczykiwania liści i pędów szczytowych, prowadzi to do jej rozkrzewiania się i szybszego wzrostu. Warto usuwać kwiaty mięty, ponieważ nie maja waloru dekoracyjnego, a roślinę uprawiamy przede wszystkim dla jej liści. Jeżeli decydujemy się na wzmacnianie rośliny nawozem, powinien on być silnie rozcieńczony. Miętę pieprzową można rozmnażać przez nasiona oraz przez sadzonki pozyskane z rozłogów lub ze szczytów pędów. Młode sadzonki bardzo szybko się przyjmują i po dwóch tygodniach można je wysadzać do ziemi.

Mięta pieprzowa - właściwości i zastosowanie

Mięta pieprzowa to jedna z najbardziej popularnych roślin zielarskich. Od lat obecna była w ogrodach przydomowych. Dobrze prezentuje się zarówno na rabatach bylinowych, jak i pośród roślin jednorocznych. Jednak wymaga dużo miejsca, w niedużych ogrodach należy dbać o to, aby nie rozrastała się nadmiernie.

Jej właściwości lecznicze są ogromne. Liście zawierają olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten i wiele innych składników. Napary z liści mięty zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają prace jelit. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i uspokajające. Mentol zawarty w mięcie pieprzowej jest surowcem do produkcji pasty do zębów oraz kremów do ciała i perfum.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzewiasty
Wysokość do 90 cm
Pokrój lekko wzniesiony
Zioła w ogrodzie - mięta
Nasi Partnerzy polecają