Żywokost lekarski - Symphytum officinale

2022-04-13 12:30

Żywokost lekarski pochodzi z Europy. W Polsce jest bardzo pospolity, można go spotkać na terenie całego kraju. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginiaceae). Potocznie nazywany polskim żeń-szeniem.

Żywokost lekarski
Autor: www.thinkstockphotos.com Żywokost lekarski

Spis treści

  1. Żywokost lekarski - opis
  2. Żywokost lekarski - warunki uprawy
  3. Żywokost lekarski - pielęgnacja
  4. Żywokost lekarski - zastosowanie

Żywokost lekarski - opis

Żywokost lekarski jest to bylina o wzniesionym pokroju. Osiąga od 30 do 150 cm wysokości. Łodyga jest kanciasta, zielona, w górnej części intensywnie rozgałęziona. Cała łodyga, jak i liście, pokrywa szorstkie owłosienie. Liście są całobrzegie, umieszczone na pędzie skrętolegle, mają lancetowaty, lekko zaostrzony kształt. Żywokost kwitnie od maja do czerwca.

Kwiaty są zwisłe, rurkowato-dzwonkowate, w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na cztery pomarszczone rozłupki. Roślina jest silnie miododajna. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu ma zdolność do akumulowania różnorodnych substancji odżywczych z gleby. Dzięki temu żywokost wykorzystywany jest jako naturalny środek ochronny dla wielu roślin.  Ciekawe odmiany:

  • 'Aurerum' – odmiana, która posiada żółte liście,
  • 'Purpureum' – odmiana o pełnych kwiatach.

Żywokost lekarski - warunki uprawy

Żywokost lekarski nie jest trudny w uprawie. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste o wilgotnym i żyznym podłożu. Gorzej kwitnie w zupełnie przesuszonej glebie. Preferuje towarzystwo zbiorników wodnych (podnosi to wilgotność). Odczyn gleby powinien oscylować w granicy obojętnego. Żywokost lekarski z powodzeniem wytrzymuje nasze warunki pogodowe, jest odporny na mróz.

Żywokost lekarski - pielęgnacja

Roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe, to wystarczy do powodzenia w uprawie. Nie wymaga innych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli będzie ona użytkowana jako roślina zielarska, nie należy jej wzmacniać nawozami mineralnymi. Rozmnaża się przez nasiona. W czasie długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Żywokost lekarski - zastosowanie

Żywokost lekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach ziołowych, może być także uzupełnieniem rabaty warzywnej (odstrasza niektóre szkodniki). Idealnie sprawdza się przy oczkach wodnych. Dobrze prezentuje się w grupie.

Żywokost lekarski jest rośliną leczniczą - wykorzystuje się go w leczeniu układu pokarmowego, oddechowego, a także zmian skórnych.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Wysokość 30 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają