Rozgrzewamy dom na zimę. 14 sposobów na stworzenie ciepłej atomosfery

2022-11-07 11:28

Chłód na zewnątrz nam nie przeszkadza. Wiemy, jak podnieść temperaturę w domu. Dzięki odpowiednim materiałom, trikom i prostym czynnościom dodamy wnętrzom przytulności.

Salon
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl Wiwat natura! W porównaniu z posadzkami żywicznymi lub z płytek – podłogi drewniane czy korkowe dają większe uczucie ciepła pod stopami. Dodatkowo drewno ładnie się starzeje, a korek amortyzuje upadki (co ważne w przypadku małych dzieci). Oba materiały są świetnymi izolatorami akustycznymi. Na zdj. stolik i trójnóg lampy dobrany kolorystycznie do desek podłogowych.

Ratan

Podobnie jak rośliny tropikalne wnosi do wnętrza atmosferę gorących wakacji.

Ratan
Autor: serwis prasowy marki Franzo Rattan, Materiały prasowe

Na miękko

Brrr, zimne płytki w salonie lub kuchni? Tu pomoże tylko ogrzewanie podłogowe lub dywanik

Dywan
Autor: Jacek Kutryba/serwis prasowy marki Samarth, Materiały prasowe

Rozgrzewka

Czerwienie, oranże, żółcienie, beże i kremy to ciepłe kolory, przy pomocy których „otulisz” pokój, wprowadzisz do niego nastrojowy klimat. Wybierz lepiej spokojne, rozbielone albo nieoczywiste odcienie.

Ściana
Autor: serwis prasowy marki Hübsch

Żywy ogień

Bez względu na to, czy płomień pochodzi od małych tealightów, większych lampionów czy biokominka… każdy wnosi blask do pokoju. Efekt potęgują szkło (zwłaszcza jasne, ze szlifami lub zdobieniami załamującymi światło) oraz lśniący metal.

Świece
Autor: serwis prasowy marki J-Line, Materiały prasowe Na zdj. kompozycja idealna na zimowe wieczory – świeczniki, bombki, patera w odcieniu miedzianym.

Zielono wkoło

Rosnące w doniczkach (i regularnie podlewane) kwiaty poprawiają nieco wilgotność powietrza w pokoju. Lubisz egzotykę? Świetnie! Palmy, pachiry, bananowce, juki czy monstery przeniosą cię do innej strefy klimatycznej.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

Okna i drzwi

Gdy są nieszczelne, nieosłonięte, chłód łatwiej wnika do mieszkania. Jeśli nie możemy aktualnie wymienić stolarki na nową, bardziej energooszczędną, warto powiesić w oknach i drzwiach grube tkaniny. Albo cieńsze, ale w dwóch warstwach (dzięki zasłonom zróżnicowanym tonalnie lub fakturowo przy okazji osiągniesz ciekawy efekt dekoratorski).

Salon
Autor: serwis prasowy marki Dunelm

Gorącej herbaty?

Do przyrządzenia naparu przyda się dzbanek, dłużej będziesz się cieszyć ciepłym napojem.

Herbata
Autor: serwis prasowy marki Black Red White

Etno

Tkaniny z naturalnej wełny są wyjątkowo ciepłe i dbają o nasze zdrowie (eliminują m.in. jony dodatnie, łagodzą nerwobóle, reumatyzm, chłoną wilgoć). Warto połączyć je z modnymi wzorami w stylu Nawaho.

Puf
Autor: serwis prasowy marki J-Line

W sypialni

Sen w dusznym i gorącym pokoju nie daje odpoczynku. Lepiej ustawić termostat kaloryfera (od 49 zł) na 17–19°C. Temperaturę optycznie podniesie kolor złoty.

Kinkiet
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd Na zdj. kinkiet Thelma marki Markslöjd

W ramach dekoracji

Od pustych białych ścian wieje chłodem. Urody dodadzą im grafiki i zdjęcia. Z kolei okładziny (z drewna, paneli 3D lub cegły) realnie je ocieplą.

Plakat
Autor: serwis prasowy pernillefolcarelli.dk, Materiały prasowe Na zdj. plakaty botaniczne, pernillefolcarelli.dk

Poduchy

Na ławce w holu, sofie w salonie, krześle w jadalni, wnęce pod oknem, na podłodze w pokoju dziecka. Tak jest przytulniej!

Poduszki
Autor: serwis prasowy marki Madam Stoltz, Materiały prasowe Na zdj. poszewki na poduszki marki Madam Stoltz.

Tworzy nastrój

Lampa Palma marki Vibia wypełnia przestrzeń ciepłym światłem o żółtawym zabarwieniu. Wnosi do wnętrza spokój, odprężenie.

Lampa stołowa
Autor: serwis prasowy marki Vibia, Materiały prasowe

Strefa komfortu

Atutem wygodnej kanapy jest nie tylko jej kształt, ale też rodzaj tapicerki. Sofa na zdjęciu obita jest aksamitną, miłą w dotyku tkaniną w pięknym słonecznym kolorze.

Sofa
Autor: serwis prasowy ilva.dk