Co to jest styl vintage? 30 pomysłów, jak urządzić wnętrze w stylu vintage

2024-10-04 12:42

Ponadczasowy design zawsze pozostaje w modzie i nie traci na atrakcyjności. Z biegiem lat może zyskać jeszcze większą wartość. Klasyczne elementy doskonale uzupełnią każdą aranżację. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl vintage, jak wprowadzić go do swojego wnętrza i zainspiruj się naszymi pomysłami!

Spis treści

  1. Styl vintage a PRL
  2. Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? Zacznij od dodatków
  3. Styl vintage: meble
  4. Styl vintage po polsku, czyli mieszkanie w stylu PRL
  5. Styl vintage: tkaniny pełne kolorów
  6. Czy styl vintage jest modny? Nawet młode pokolenie po niego sięga
  7. Styl vitage i styl industrialny. Ciekawy miks!
  8. Styl vintage: lata 20. XX w. i nowoczesny design 
  9. Styl vintage we wnętrzach. Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? Zdjęcia

Aranżacja wnętrz w stylu vintage ma wielu zwolenników. Lata 50., 60. i 70. to świetny czas dla polskiego designu. Przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, takie jak ceramika, meble czy oświetlenie, charakteryzują się intrygującym, nowoczesnym wzornictwem.

Projekty ówczesnych przedmiotów są niezwykle dopracowane — ciekawe, funkcjonalne, proste i estetyczne. Cechy te świadczą o ich ponadczasowości, tak istotnej podczas aranżacji wnętrz w stylu vintage.

Styl vintage a PRL

Styl vintage w polskich wnętrzach bardzo długo nie mógł się zadomowić. Wymęczeni polskim wzornictwem epoki PRL — dostępnym z konieczności, nie z wyboru — długo nie potrafiliśmy dostrzec w nim potencjału w aranżacji współczesnych wnętrz.

Początkowo zafascynowaliśmy się zagranicznymi nowinkami, zwłaszcza skandynawskim designem. Na szczęście minęło trochę lat i z dystansem, a zarazem bez stereotypów podchodzimy do polskiego dziedzictwa z minionych lat.

Do łask wracają kultowe produkty, takie jak fotel 366 Chierowskiego. Na rynku i w mediach społecznościowych aktywnie działają kolekcjonerzy porcelany, ceramiki, szkła. Odnawiamy też stare meble, które pozostały nam po przodkach.

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? Zacznij od dodatków

Jeśli chcemy wprowadzić styl vintage do wnętrza, zacznijmy od wnikliwej obserwacji otoczenia i poszukania przedmiotów w duchu retro. Być może prawdziwe skarby kryją się na strychu, w piwnicy albo mieszkaniu babci? Po odnowieniu i przy przemyślanej ekspozycji nabiorą niepowtarzalnego charakteru we współczesnych wnętrzach.

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? Zacznijmy od drobiazgów. Może to być np. wazon lub jedna z figurek z Ćmielowa (zwanych „pikasami”) – fabryki porcelany bardzo popularnej w latach świetności polskiego designu.

Krośnieńskie szklanki i kieliszki czy kryształowe misy, cukiernice i karafki z Huty Szkła „Irena” również stanowią cenne eksponaty w przypadku stylu vintage. Ustawmy je w luźnej kompozycji na komodzie, regale lub półce.

Inne pomysły? Biało-niebieska porcelana i fajans z Włocławka lub Bolesławca to kolejny strzał w dziesiątkę! Wprowadźmy te przedmioty na nowo do codziennego użytku – cukiernice na stoły, serwisy kawowe na stoliki kawowe, a wazony wypełnijmy goździkami czy tulipanami.

Aranżacja wnętrza z takimi dodatkami vintage szybko przywoła ducha minionych lat. Ponadto grube szklanki „musztardówki” czy zapomniane przez lata syfony z łatwością odnajdziemy w sklepach reaktywujących dawny design.

Pozostaje tylko ciekawie włączyć te elementy do współczesnego wnętrza. Warto robić to swobodnie, z artystyczną fantazją.

Styl vintage we wnętrzach
Autor: Getty Images/KatarzynaBialasiewicz

Styl vintage: meble

Styl vintage stanowi świetną receptę na urządzenie dowolnego pomieszczenia. Jeśli wprowadzanie dodatków i dekoracji nam się spodobało, warto iść krok dalej, decydując się na meble vintage.

Jeśli nie posiadamy starych foteli, krzeseł czy stołów, wystarczy wybrać się na najbliższy pchli targ i kupić coś ciekawego do późniejszej renowacji. Często udaje się upolować prawdziwe perełki w symbolicznej cenie.

Inna sprawa, że urządzanie mieszkania w ten sposób jest zarówno tanie, jak i przyjazne dla środowiska. W końcu podążamy za zasadami recyklingu i wykorzystywania na nowo wysłużonych przedmiotów.

Proste fotele o drewnianej konstrukcji to meble idealnie wpasowujące się w styl vintage. Wzbogaćmy je kolorową tapicerką – to prosty zabieg, który zapewni drugą młodość staremu meblowi.

Podobnie rzecz wygląda z krzesłami – jeżeli mają tapicerowane siedziska, odświeżmy je kolorowymi, wzorzystymi tkaninami, najlepiej w geometryczne wzory (koła, trójkąty, kwadraty).

Styl vintage po polsku, czyli mieszkanie w stylu PRL

Styl vintage po polsku? To najlepsze z możliwych rozwiązań. Kluczem są specyficzne meble, takie jak kredensy, stoły na wysoki połysk, tapicerowane fotele na toczonych nóżkach, lekkie stoliki kawowe z podkutymi blachą nóżkami, ażurowe półko-regały czy pojemne bufety na skośnych nóżkach. Często można je dostać za półdarmo!

Dzięki popularności stylu vintage do łask wróciły nieco już zapomniane meble, np. tremo czy sekretarzyk. Warto też zainteresować się mniejszymi meblami. Doskonałe walory praktyczne mają chociażby drewniane stoliki-kwietniki, etażerki czy wielofunkcyjne konsolki.

Styl vintage: tkaniny pełne kolorów

Wnętrza w stylu vintage to nie tylko meble i akcesoria, lecz także odpowiednio dobrane tkaniny. Najczęściej pierwsze skrzypce grają matowe faktury lnu i flauszów, a zaraz za nimi lekko połyskujące, ciężkie aksamity.

Z lżejszych tkanin zawsze dobrze się sprawdzi bawełna i poliester. Wybieramy je na zasłony, tapicerki mebli, obrusy czy poszewki poduszek. Mile widziane są mocne, wyraziste zestawienia barwne, ale warto znaleźć w tym motyw przewodni. Inaczej wnętrze może się wydawać za bardzo „pstrokate”.

Tkaniny warto też zestawiać w obrębie jednej tonacji kolorystycznej (pomarańcze, zielenie, żółcienie czy brązy). We wnętrzach vintage doskonale odnajdą się też wszelkie printy, wzory geometryczne i uproszczone motywy zwierzęce.

Jeśli decydujemy się na tkaniny z nadrukami, postarajmy się, by były dekorowane ilustracjami w duchu vintage. Mogą to być amerykańskie lata 50., bujne lata 20. albo europejska secesja.

Czy styl vintage jest modny? Nawet młode pokolenie po niego sięga

Eksplozja popularności designu vintage to w dużej mierze zasługa młodych pasjonatów. Jak grzyby po deszczu wyrastają kawiarnie, bary czy pracownie artystyczne, w których wykorzystuje się stare przedmioty.

Ponadto wielu młodych designerów poświęca się reaktywacji starych projektów. Często więc do produkcji trafiają meble, których koncepcja pozostała kiedyś jedynie na papierze.

Warto pamiętać, że wysłużone PRL-owskie meble i dodatki doskonale się prezentują w duecie ze stylistyką skandynawską. Nic zatem dziwnego, że można je znaleźć w wielu współczesnych projektach wnętrz.

Styl vitage i styl industrialny. Ciekawy miks!

Industrialna odsłona stylu vintage we wnętrzach polega na zestawianiu surowych elementów (cegła na ścianie, odsłonięte metalowe instalacje i okablowanie, przeszklenia między pomieszczeniami) z tymi, które dodają przytulności.

W przypadku tych drugich chodzi np. o wełniane dywany z klasycznym wzorem, wzorzyste tapety na ścianie, meble tapicerowane welurem czy różnorodne barwne tekstylia. Przykładowo, połączenie „surowości” ściany z urodą pikowanej, tapicerowanej aksamitem kanapy na lekkich optycznie skośnych nóżkach to kwintesencja stylu vintage w wersji industrialnej.

We wnętrzach, w których miksuje się industrial i vintage, doskonale sprawdzają się celowo postarzane elementy: dywany (zwłaszcza te patchworkowe), tapety, a także meble. Można wręcz iść o krok dalej i zainspirować się stylem shabby chic.

Inne pomysły? Żeliwne grzejniki retro pomalowane na mocny kolor, np. czerwony – tym bardziej że dzielnie pracują jeszcze w wielu polskich domach.

Ogromną rolę dekoracyjną odgrywają również tkaniny. Warto postawić na „wypłowiałe” (a więc z efektem postarzenia) odcienie ochry, oranżu, butelkowej zieleni czy winnej czerwieni, które wspaniale komponują się z drewnianymi meblami.

Za mało kolorów? Można też zainspirować się stylem folk i sztuką ludową. Loft vintage to idealne miejsce na barwne narzuty rodem z cepelii, dziergane pledy, makramy czy wielokolorowe poszewki na poduszki z motywami kwiatowymi.

Nasz pomysł: doskonały przykład połączenia industrialnej surowości z designem vintage stanowią też tzw. żarówki Edisona. Dekoracyjne żarniki i „przydymione” szkło nie potrzebują dodatkowej oprawy w postaci abażurów i lamp.

Styl vintage: lata 20. XX w. i nowoczesny design 

Innym sprawdzonym pomysłem na styl vintage jest łączenie lat 20. z czasami współczesnymi. Tutaj możemy się pokusić o stylizowanie przedmiotów wyprodukowanych współcześnie na stylowe.

Możemy bawić się sztukaterią – gzymsy pod sufitami są obowiązkowe dla lat 20., obowiązkowy będzie wymuskany parkiet w jodełkę, eleganckie tapety ze wzorami retro czy szerokie ramy obrazów i luster – możemy je zaprojektować i wykonań ze sztukaterii.

W tej odmianie stylu vintage doskonale sprawdzi się nowoczesna kuchnia z frontami z lakierowanego MDF-u, wykończona prostymi kamiennymi blatami. Ważne będzie zastosowanie także eleganckich i wyjątkowych tkanin zasłonowych, nawet w łazience, jeśli jest tam okno.

Styl vintage naprawdę pozwala nam na stworzenie wnętrz wyjątkowych, niepowtarzalnych i tylko naszych. Jeśli lubimy wnętrza ponadczasowe, szczególnie lubimy jedną z epok, ale nie chcemy całego wnętrza mieszkania w jednym stylu, style vintage jest właśnie dla nas.

Styl vintage we wnętrzach. Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja domu z lat 30. Wnętrze w stylu vintage

Nasi Partnerzy polecają