Piękne dywany do salonu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2024-07-03 20:11

Dywan do salonu, chociaż tylko leży u naszych stóp, może być najważniejszym akcentem wnętrza. Pokazujemy nowoczesne dywany do salonu w różnych stylach - gotowe pomysły znajdziesz w galerii zdjęć. Radzimy też, jaki dywan wybrać: na co zwrócić uwagę przed zakupem, jaka gęstość runa jest dobra i z czego powinien być wykonany.

Spis treści

  1. Modne dywany do salonu
  2. Dywan z naturalnego włókna
  3. Dywan syntetyczny do salonu
  4. Jakiej wielkości powinien być dywan?
  5. Grubość dywanu do salonu
  6. Ceny dywanów do salonu
  7. Dywany do salonu w różnych stylach. Inspiracje

Modne dywany do salonu

Wśród dywanów gładkich najmodniejsze są te z efektem cieniowania, tłoczone, i te w nieregularnych kształtach. Dywany do salonu wzorzyste opanowała moda vintage, nawiązująca do historii, wykorzystująca klasyczną, bogatą ornamentykę. W tym nurcie znajdziemy zarówno dywany nowe, celowo postarzane, udające przetarcia i zniszczenia, jak i dywany powstałe z fragmentów starych perskich kobierców.

Vintage to również powrót lat 80. z geometrycznymi wzorami i kontrastowymi zestawieniami kolorystycznymi. Przywracanie do życia tradycji sprawia, że motywy ludowe i lokalne rękodzieło są wysoko cenione.

Chcesz być eko? Wybierz dywany plecione z juty lub morskich traw w gamie kolorów ziemi albo barwne, wykonane ze zużytych materiałów, czyli recyklingowane.

Dywan z naturalnego włókna

Włókna naturalne: wełna, jedwab, bawełna. Najdroższy i najszlachetniejszy jest jedwab. Najczęściej kupujemy dywany z wełny owczej – ceniona jest zwłaszcza ta z Nowej Zelandii. Zalety wełny to wysoka jakość, elastyczność, trwałość.

Wełna gromadzi wilgoć, dzięki czemu ma właściwości antyelektrostatyczne i zdolność regulowania wilgotności powietrza (polecamy do sypialni). Nie nadaje się dla alergików, bo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Najtańsze z naturalnych dywanów są bawełniane. Mają wielką zaletę dla wrogów kurzu: można je prać.

Dywan do salonu
Autor: serwis prasowy carpetsandmore.pl Geometryczny niebieski dywan Cobblestone Amparo Blues 9348 marki Louis De Poortere.

Dywan syntetyczny do salonu

Tworzywa sztuczne: polipropylen, poliamid, akryl. To odpowiedni wybór dla alergików: na sztucznych włóknach grzyby, roztocza, bakterie, mole nie mają warunków do rozwoju. Syntetyczne dywany do salonu są łatwe do czyszczenia i mało podatne na zabrudzenia. Jakościowo są gorsze od wełnianych, ale też dużo tańsze i dostępne w niezliczonych wzorach.

Nowoczesne techniki produkcji pozwalają na uszlachetnianie sztucznej przędzy, tak żeby do złudzenia przypominała zalety wełny (dywany polipropylenowe Heat Set). Istnieją też popularne w Skandynawii dywany tkane z plastiku – te są praktycznie niezniszczalne i można je prać w pralce.

  • Dywany polipropylenowe (symbol PP) są szorstkie, odporne na ścieranie, zabrudzenia i wpływ światła. Uwaga: takich dywanów nie lubią mole!
  • Dywany poliamidowe (PA) mają podobne cechy, ale występują w większej liczbie kolorów.
  • Dywany heat-set frise (PPBCF) z uszlachetnionego polipropylenu są bardziej gęste i odporne, wadą takich dywanów jest sztuczny połysk.
  • Dywan akrylowy (PAN) przypomina wełniany - tym bardziej warto zwracać uwagę na skład. Pamiętajmy, że dywany do salonu wełniane są o wiele droższe niż akrylowe (a w zasadzie: powinny być). Nie warto więc przepłacać za akryl!

Jakiej wielkości powinien być dywan?

Do salonu najlepszy jest dywan duży, ale nie zakrywający całej podłogi. Warto dopasować go wielkością do mebli wypoczynkowych: idealnie, jeśli zajmuje niemal całą szerokość sofy (ale nie całą ani nie więcej!), a przednia część sofy oraz foteli stoi na dywanie. Chodzi o to, żeby osoby korzystające z wypoczynku mogły zawsze postawić stopy na dywanie, nawet gdy nieco odsuną meble (fotele) do tyłu.

W jadalni powinien być niewiele większy od powierzchni stołu. Jeśli wolimy dywan znacznie większy niż stół, pamiętajmy, by krzesła w całości stały na dywanie także po ich odsunięciu. To dobre rozwiązanie i dla gości, i dla domowników.

Małe dywaniki przydają się w przejściach i korytarzach albo do wyznaczenia mniejszych stref. Podłogę w sypialni można wyłożyć dywanem w całości lub tylko tam, gdzie stawiamy stopy. Istotna jest też długość włosia – im większa eksploatacja dywanu, tym krótsze runo.

Grubość dywanu do salonu

Kupując dywan, warto zwrócić uwagę na jego metkę. Ważna jest gęstość runa dywanu - określa ją liczba punktów na metr kwadratowy. Niektórzy żartują, że jest to „rozdzielczość” dywanu – i tak jak w przypadku zdjęć, im większa, tym lepiej. A więc kupując dywan do salonu, pamiętaj, że: 150 tys. punktów na metr to absolutne minimum, 500 tys. oznacza dobrą jakość, więcej to już luksus. Wyjątkiem od tej reguły są „kudłate” dywany typu shaggy, których grube włosy nie pozwalają na duże zagęszczenie – tu wystarczy nieco powyżej 50 tys. punktów.

W przypadku dywanu ważna jest też inna wartość – waga na 1 m2. Zasada podobna: im więcej, tym lepiej, a minimum to zwykle ok. 2,4 kg/m2.

Ceny dywanów do salonu

Rodzaj włókna i sposób tkania (maszynowo, ręcznie) ma wpływ nie tylko na trwałość dywanu, ale od tego zależy też cena. Najtańsze dywany są bawełniane i z polipropylenu. Najdroższy dywan to dywan tkany lub igłowany (tuftingowane) ręcznie, wełniany oraz jedwabny.

Dywany do salonu w różnych stylach. Inspiracje

Wykładziny dywanowe do kuchni, salonu i łazienki
Nasi Partnerzy polecają