5 sposobów na wyjątkowy salon – we wnętrzu i pod chmurką
Projektując salon lub taras, bardzo często posiłkujemy się inspiracjami, naśladując to, co podpatrzone w internecie, gazecie lub u znajomych. W jaki sposób jednak stworzyć aranżację, by nie stanowiła ona jedynie odzwierciedlenia „katalogu”, ale była wyjątkowa i – co równie ważne - praktyczna? Poniżej kilka pomocnych wskazówek.
Autor: Marcin Grabowiecki
Elegancki salon w bieli.
Spis treści
- 1. Emocje pod kontrolą, czyli pomysłowo i praktycznie
- 2. Wybór stylizacji i mieszanie stylów
- 3. Twórcze naśladowanie, czyli żeby nie było nudno
- 4. Klucz do sukcesu, czyli bohater pomieszczenia
- 5. Kreatywne tworzywo
1. Emocje pod kontrolą, czyli pomysłowo i praktycznie
Szukając inspiracji, wybieramy aranżacje odpowiadające naszemu gustowi oraz układowi mieszkania czy tarasu. Oczarowani zdjęciami, często dajemy się ponieść emocjom i planujemy stworzenie przestrzeni równie pięknej, co… niepraktycznej. Tymczasem wyznacznikiem kreowania wnętrza nie powinny być tylko wrażenia estetyczne. Pamiętajmy: dom ma być dla nas, a nie my dla domu. Nawet najbardziej czarujące projekty musimy przeanalizować pod kątem użyteczności i potrzeb domowników. Sofa powinna być wygodna, jeśli spędzamy dużo czasu przed telewizorem, meble winny mieścić to, co chcemy, unikajmy pomieszczeń pełnych bieli, gdy w domu są mali lokatorzy, na taras zaś wybierzmy stoły, stołki i donice odporne na działanie warunków atmosferycznych.
2. Wybór stylizacji i mieszanie stylów
Inspirujące nas aranżacje zawsze utrzymane są w jakimś stylu. To właśnie spójność stylistyczna mieszkania powinna być czynnikiem warunkującym dobór takiego, a nie innego wystroju naszego wnętrza. Podpatrzony w internecie, katalogu czy czasopiśmie projekt salonu lub tarasu niekoniecznie musi wpisywać się w aranżację naszego domu. Urządzony w stylu nowoczesnym pokój dzienny i taras nie sprawdzi się w przestrzeni utrzymanej w duchu tradycyjnym i odwrotnie.
Jednorodność stylistyczna obowiązuje nas również podczas urządzania samego salonu. Wyposażenie i dodatki utrzymane w tym samym stylu dają nam szansę na konsekwentne budowanie wystroju wnętrza, a co za tym idzie, pomogą uniknąć przesady i chaosu. A o nie bardzo łatwo, gdy chcemy być oryginalni.
Aranżacje niebanalne lubią mieszanie stylów. Niełatwe to zadanie i wymaga wyczucia, by wszystko w salonie i na tarasie spójnie się komponowało. W mieszkaniu urządzonym w stylu tradycyjnym oryginalnie wyglądał będzie np. nowoczesny stolik wykonany z nietypowego materiału (np. betonu). Tego typu kontrastowe połączenia stosujmy z wyczuciem i umiarem. Dla osiągnięcia wyjątkowych efektów warto jednak próbować.
Pamiętajmy też, że na początku lepiej wykorzystać mniej niż więcej: kolorów, faktur, kształtów, dodatków… Bo o ile do każdej aranżacji zawsze można coś dołożyć, o tyle w drugą stronę czasami jest o wiele trudniej.
Autor: materiały prasowe Modern Line
Meble z kolekcji Focus świetnie sprawdzają się zarówno na tarasie, jak i we wnętrzach
3. Twórcze naśladowanie, czyli żeby nie było nudno
Jeśli chcemy mieć unikalny salon lub taras, do wszystkich inspiracji podchodźmy nie tylko z nastawieniem praktycznym, ale też przede wszystkim kreatywnym. Unikniemy wtedy powstania aranżacji typowych, katalogowych i niestety najczęściej trochę wiejących… nudą. Próbujmy zestawiać ze sobą meble niepochodzące z kompletu, które łączy jednak kolor, styl lub wzór. Zastosowanie w przestrzeni nowoczesnego salonu stolika kawowego o fantazyjnym kształcie lub wykonanego z nietypowego materiału przyciągnie uwagę i doda pomieszczeniu dynamizmu oraz oryginalności. W roli wyjątkowego budulca świetnie sprawdzi się beton architektoniczny.
4. Klucz do sukcesu, czyli bohater pomieszczenia
Dla stworzenia przestrzeni oryginalnej warto czasem zaryzykować odejściem od tego, co sprawdzone i podpatrzone, a następnie pójść w stronę rozwiązań niekonwencjonalnych. Dobrze jest postawić na jakiegoś bohatera pomieszczenia, który w aranżacji będzie odgrywał główną rolę. Może nim być ciekawe połączenie kolorów, materiałów, stylów, zastosowanie nietypowych mebli czy dodatków. W jednych salonach prym może wieść cegła, w innych zaś beton. Niektórzy zaplanują ciekawy wzór na ścianie lub podłodze, inni za główny składnik wezmą wyjątkowe meble. Postawienie na kluczowy element pomieszczenia wcale nie musi być trudne, a każdy z nich ma szansę na zindywidualizowanie salonu czy tarasu.
5. Kreatywne tworzywo
Kreatywnych materiałów, które mogą służyć do indywidualizowania wystroju wnętrz, jest na rynku sporo. Zarezerwowane niegdyś tylko dla przestrzeni industrialnych szkło, metal czy beton teraz na dobre zagościły w naszych mieszkaniach, nadając im niecodzienny klimat i koloryt.
Beton architektoniczny jest niezwykle uniwersalny i kreatywny. Można go zastosować w salonie i na tarasie w wielu postaciach i miejscach: na ścianie, podłodze, jako mebel lub element dekoracyjny. Materiał z powodzeniem zastąpi tradycyjne panele, kafelki czy tapety. I wbrew temu, co sądzi wiele osób, doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych – jako element kontrastowy stylistycznie. Surowość betonu uspokaja przestrzeń i pozwala na zestawianie go z wieloma kolorami i materiałami: drewnem, ceramiką, barwami stonowanymi i soczystymi. Materiał świetnie podkreśla styl industrialny, loftowy, minimalistyczny, a także glamour. Jest on wykorzystywany również do produkcji mebli, dzięki czemu krzesła i stoły wkraczają w nowy wymiar designu, nadając pomieszczeniu znamiona wyjątkowości.
Beton jako nowoczesna i niebanalna alternatywa dla produktów tradycyjnych może stać się bohaterem każdego pomieszczenia, a nawet całego domu i jego otoczenia! A ponieważ świetnie znosi warunki atmosferyczne, można go śmiało stosować na balkonie, tarasie, w ogrodzie, a to umożliwia utrzymanie wszystkich pomieszczeń wewnątrz i na zewnątrz w jednej tonacji stylistycznej i tworzenie wnętrz tak niebanalnych, jak tylko się wymarzy.
Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o.o. Więcej o betonie architektonicznym na stronie: www.modernline.info.pl