9 KROKÓW: jak sprawić by Twój dom wyglądał ekskluzywnie?
Jak drobnymi zabiegami wprowadzić elegancję do wnętrz salonu czy sypialni? Czy elegancja i klasa musi kosztować fortunę? Absolutnie nie! Sprawdź jak w 9 krokach odmienić swoje wnętrza i sprawić by były niezwykle eleganckie, wytworne i ekskluzywne! Poznaj tajniki eleganckich wnętrz za niewielką cenę.
Autor: Thinkstockphotos.com
Domieszkę eklektyzmu do wnętrza wprowadza kanarkowo żółta sofa zestawiona z prostą paletą stonowanych barw: szarości, beży, antracytu i czerni.
Jak w 9 krokach przemycić elegancję, klasę i styl do naszego wnętrza? Zainspiruj się naszymi podpowiedziami i stwórz w Nowym Roku elegancką aranżację salonu lub sypialni. Co warto wiedzieć o elegancji we wnętrzu?
1. Dzieło sztuki
Oczywistym faktem jest występowanie prawdziwych dzieł sztuki w prawdziwie luksusowych wnętrzach. Aby nie stracić fortuny na oryginał bądź antyk, warto zainteresować się dziełami studentów ostatnich lat wyższych uczelni artystycznych. Organizowane cyklicznie przez uczelnie artystyczne wernisaże obrazów i grafik młodych twórców są często kopalnią prawdziwych talentów. Ceny pierwszych, studenckich płócien są umiarkowane, a dzieło bez wątpienia oryginalne. I w dodatku możemy zainwestować w młodociany talent, którego wschodząca gwiazda z czasem realnie wpłynie na podwyższenie wartość zakupionego obrazu!
2. Twórz iluzje
Jasne i czyste kolory, wysokie lustrzane przeszklenia za kanapą oraz rozległy, długowłosy dywan optycznie powiększają przestrzeń. Dla zintensyfikowania efektu przestrzenności, warto połączyć ze sobą kilka mniejszych dywanów – równie białych i długowłosych. Świetlista, pastelowa przestrzeń to także synonim elegancji i dobrego smaku. Białe skóry baranie rzucone nonszalancko na podłogę i chromowane detale oświetlenia podłogowego dodatkowo podbiją wrażenie luksusu.
3. Sztuka umiaru
Elegancja to sztuka odejmowania. Wnętrza luksusowe to wbrew pozorom nie te urządzone z przepychem, wypełnione kolekcjami szkieł, wazonów i różnorodnych ozdób. O niekłamanym kunszcie wnętrza świadczy umiar i rozmysł, z jakim dobierano każdy element wystroju. Zatem nie ilość a jakość ma tu decydujące znaczenie. Zamiast standardowego kompletu wypoczynkowego typu kanapa + dwa fotele + ława, lepiej skupić się na jednym, za to efektownym meblu (np. sofa typu Chesterfield) i skromnych, stonowanych dodatkach w monochromatycznej kolorystyce rozbielonych szarości lub beży. Warto pamiętać, że jeśli skupiamy uwagę na jednym meblu, poprzez jego wyrazisty kolor lub formę, warto wyciszyć jego najbliższe otoczenie – stonowaną kolorystyką i uproszczoną formą. Pozwoli to wydobyć pełnię kunsztu typowanego na lidera mebla, pozostawiając wnętrze w aurze luksusu, minimalizmu i elegancji.
4. Wystarczy fragment
Chcąc dodać wnętrzu sypialni nietuzinkowej dawki luksusu, zadbajmy o oryginalne wykończenie ściany za łóżkiem. Nadając jej intensywny (ale nie jaskrawy) kolor, np. burgund, marsala, ultramaryna czy kolor miedzi, eksponujemy silnie główną strefę wnętrza. Nadając ścianie satynowe wykończenie bądź okładając ją tekstylną tapetą o fakturze materiału, sprawimy że wnętrze stanie się zmysłowe i niezwykle eleganckie. Skupienie się na wyróżnieniu tylko jednej ze ścian sypialni zaoszczędzi nam sporo czasu i pieniędzy, zaś efekt przyćmi nawet niezwykle kosztowny remont całego wnętrza.
Sprawdź KOLOR ROKU 2015 według Pantone’a!
5. Natura przede wszystkim
Jeśli nasze wnętrze w sposób naturalny wypełnia się światłem zewnętrznym, pozwólmy mu swobodnie rozlać się w naszej przestrzeni. Naturalne światło wpadające przez duże okna, buduje architekturę wnętrza sprawiając, że o każdej porze dnia wygląda ono inaczej, ciekawiej, nietuzinkowo. Im mniej mebli i dodatków a więcej naturalnego światła – tym lepiej. Postaraj się nie ograniczać dopływu dziennego światła do wnętrza ciężkimi zasłonami. Zainwestuj lepiej w firany – mgiełki z naturalnych materiałów (np. lniane), które subtelnie wpuszczą słoneczne światło, nie zaciemniając wnętrza i nie ujawniając sąsiadom wszystkich aspektów życia rodzinnego jednocześnie.
6. Zaskakuj kreatywnie
Nie sztuką jest ustawić jaskrawy przedmiot w centrum pomieszczenia i czekać na reakcję gości. Aby dekoracja w naszym wnętrzu nosiła znamiona eleganckiej i luksusowej, musi być również kreatywna i interesująca. Oryginalny zagłówek z niedrogich paneli piankowych w kolorze antracytu zestawiony z inspirowaną stylem nowojorskim lampką nocną z czarnym kloszem, ustawioną na eklektycznym stoliku stanowiącego wynikową połączenia marmuru i chromowanej stali – oto kompilacja różnorodna, acz utrzymana spójnie w dobrym guście. Do tego delikatny drobiazg, jak szklana szkatuła czy narzuta z futra i ekskluzywny look sypialni gwarantowany!
7. Doceń świat zewnętrzny
W dobie popularności małych mieszkanek w wielkich blokowiskach bardzo często marginalizujemy rolę widoku zza naszych okien. Jeśli jednak, że zamieszkujemy wnętrze w wysokich partiach wieżowców bądź cieszymy się podmiejskim domkiem jednorodzinnym, warto wykorzystać pełnię walorów pięknego widoku za oknem i wpuścić go w przestrzeń wnętrza, zaprosić do środka. Aby właściwie wyeksponować piękny widok z okna, musimy całą uwagę skupić na ty, co poza oknem się znajduje. Unikajmy zatem jaskrawych zasłon i krzykliwych motywów firan. Jeśli nie potrafimy rozstać się z firanami, wybierzmy te o gładkim motywie, przepuszczające mgliście światło dzienne. Jeśli wybieramy zasłony, postawmy na jednolite, gładkie i monochromatyczne barwy (kremy, beże, karmel, kolory off-white). Miękka i subtelna kolorystyka oprawy okna pozwoli na wydobycie pełni piękna widoku zza okien i podjęcie próby zintegrowania panoramy z przestrzenia naszego wnętrza. Niezwykle eleganckie i prawdziwie luksusowe rozwiązanie.
8. Eklektyczne mariaże
Eklektyzm to styl wymarzony dla osób świadomych swoich wyborów. Jeśli wiemy co lubimy, skąd czerpiemy inspiracje i potrafimy je umotywować, styl eklektyczny doskonale wyeksponuje nasze zamiłowania i smak. Łącząc różne stylowo meble przy zachowaniu spójnej kolorystyki, otrzymamy niezwykle subtelną i elegancką formę eklektyzmu we wnętrzu.
9. Tekstury i faktury
Chcąc wyczarować eleganckie wnętrze z nutą ekskluzywności, pamiętaj że najwięcej głębi i ruchu wnętrzom nadają zróżnicowane tekstury i faktury. Jeśli wnętrze utrzymamy w konsekwentnej kolorystyce przenikających się beży, bieli i kremów, warto „ożywić je” zróżnicowaną teksturą tapet, obić tapicerskich mebli, dywanów, zasłon czy poszewek na poduszki. Połączenie różnych materiałów – aksamitu, lnu, jedwabiu, wełny, utrzymanych w zbliżonej tonalnie kolorystyce, ożywi monochromatyzm wnętrza i wprowadzi doń przyjemna wibrację niedookreślonych linii i znaków przemyconych w fakturach.