Wykładzina dywanowa do salonu, sypialni, dla dzieci: jak wybierać wykładziny dywanowe?
Wykładzina dywanowa na podłodze to prosty i niedrogi sposób na wyciszenie oraz ocieplenie wnętrza (dosłowne i optyczne). Wykładziny dywanowe świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy chcesz zasłonić niezbyt urodziwą posadzkę, a nie masz funduszy na jej wymianę. Jednak nie bez znaczenia jest chociażby to, jaki wybierzesz materiał na podłogę w danym wnętrzu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładziny podłogowej.
Autor: Norbert Banaszyk/DADA
W pokoju dziennym oraz przedpokoju, czyli najczęściej i najintensywniej użytkowanych pomieszczeniach najlepiej jest położyć wykładzinę poliamidową mieszaną, pętelkową, strzyżoną lub welurową. Tego typu wykładziny są wysoce odporne na ścieranie, a także zabezpieczone powłoką antyzabrudzeniową.
Spis treści
- Wykładzina dywanowa: jakie runo?
- Spód wykładziny dywanowej
- Wykładzina dywanowa: jaka wykładzina do salonu, sypialni, dla dzieci?
- Wykładziny dywanowe: praktyczne porady
- Wykładzina dywanowa a wielkość pomieszczenia
- Podłoga w mieszkaniu: GALERIE ZDJĘĆ
Wbrew pozorom aranżowanie podłóg za pomocą wykładzin dywanowych nie ogranicza się tylko do kupna materiału, który nam się podoba, i wyłożenia nim pomieszczenia. By wnętrze, którego podłogę zamierzasz pokryć wykładziną, było estetyczne i schludne, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.
Wykładzina dywanowa: jakie runo?
Runo to wierzchnia warstwa wykładziny dywanowej, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:
- Wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Taka wykładzina wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
- Poliamidowe - wykładzina z takim runem jest miękka i sprężysta, odporna na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąkają głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
- Polipropylenowe - ten rodzaj runa wykładziny podłogowej jest wyjątkowo odporny na ścieranie i trwały. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.
Zobacz też: Jak czyścić dywany? Domowe sposoby >>>
Spód wykładziny dywanowej
Od tego, z czego jest wykonany, zależy to, gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonane z:
- Filcu - wykładziny dywanowe z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
- Gąbki - spód wykładziny podłogowej z gąbki dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
- Juty - wykładzinę dywanową ze spodem z juty można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
- Gumy kauczukowej - spód wykładziny z gumy kauczukowej chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach.
Wykładzina dywanowa: jaka wykładzina do salonu, sypialni, dla dzieci?
Podobnie jak w przypadku farb czy tapet rodzaj wykładziny dywanowej należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia:
Wykładzina dywanowa do salonu i przedpokoju: w pokoju dziennym oraz przedpokoju, czyli najczęściej i najintensywniej użytkowanych pomieszczeniach, najlepiej jest położyć wykładzinę poliamidową mieszaną, pętelkową, strzyżoną lub welurową. Tego typu wykładziny są odporne na ścieranie, a także zabezpieczone powłoką antyzabrudzeniową.
Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Wykładzina dywanowa dla dzieci: podobnymi cechami jak w przypadku wykładzin do salonu powinny charakteryzować się wykładziny dywanowe przeznaczone do pokojów dziecięcych, jednak dodatkowo muszą być one jeszcze miękkie i miłe w dotyku, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem są wykładziny pętelkowe, mieszane oraz welury.
Zainteresuje Cię również: Najpiękniejsze pokoje dziecięce - ZDJĘCIA >>>
Wykładzina dywanowa do sypialni: w sypialni czy pokoju gościnnym wykładzina dywanowa może być mniej wytrzymała, powinna za to być miękka, z wyższym włosem. Do takich wnętrz warto wybierać wykładziny pętelkowo-strzyżone, strzyżone i welurowe, jednak najlepszym wyjściem są wykładziny wełniane. Wchłaniają one wilgoć z pomieszczenia i oddają ją do wnętrza w postaci pary, dzięki czemu powietrze w sypialni staje się bardziej nawilżone, a co za tym idzie – zdrowsze.
Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć, nie należy więc kłaść ich w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Alergikom oraz entuzjastom ekologicznych rozwiązań polecamy wykładziny dywanowe wykonane z naturalnych (pochodzenia organicznego – traw, łodyg, włókien roślinnych) surowców. Są one paroprzepuszczalne, antystatyczne i nie wywołują alergii. Ponadto szorstka faktura naturalnych włókien to doskonały masaż dla stóp.
Autor: Mariusz Bykowski
Wykładziny dywanowe: praktyczne porady
Gramatura: kupując wykładzinę dywanową, warto zwrócić uwagę na jej gramaturę, która określa gęstość włókien. Im większa gramatura, tym większa wytrzymałość wykładziny.
Ile wykładziny dywanowej kupić? Żeby obliczyć potrzebną ilość wykładziny, zmierz pomieszczenie, uwzględniając jego największą szerokość i długość. Weź też pod uwagę wszelkiego rodzaju wnęki, a do ostatecznego wymiaru dodaj 10 centymetrów zapasu.
Transport: wykładziny dywanowej nie należy „łamać” na czas transportu – przy przenoszeniu zwijamy materiał w rolkę. Pod wykładzinę warto położyć warstwę gąbki, by materiał na podłodze miękko uginał się pod stopami.
Montaż wykładziny dywanowej: wykładziny dywanowe montuje się za pomocą taśm klejących dwustronnych oraz rzepowych (w przypadku wykładzin na filcowym podłożu). Najdroższym, ale też najtrwalszym sposobem jest napinanie wykładziny na specjalnych listwach.
Czyszczenie wykładziny: codzienna konserwacja wykładziny polega na starannym odkurzaniu jej końcówką wyposażoną w ruchomą szczotkę. Dwa razy do roku wykładzinę powinno się wyprać, najlepiej zamawiając profesjonalną usługę. Warto wydać na nią pieniądze, bo dzięki temu wykładzina długo będzie wyglądała jak nowa.
Wykładzina dywanowa a wielkość pomieszczenia
W małych wnętrzach nie sprawdzają się wyładziny dywanowe w duże wzory, które dodatkowo pomniejszają optycznie pomieszczenia. W takim przypadku lepszym wyborem będzie wykładzina dywanowa jednobarwna lub ozdobiona bardzo drobnym wzorkiem. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć długie i wąskie wnętrze, wybierz wykładzinę w pasy (prostopadłe do dłuższego boku pomieszczenia).
Podłoga w mieszkaniu: GALERIE ZDJĘĆ
Wykładziny dywanowe to tylko jedna z możliwości, jeśli chodzi o wykończenie podłóg w mieszkaniu. Na jakie inne rozwiązania warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz na zdjęciach.
Autor: materiały prasowe Dekorian
Wykładzina dywanowa w sypialni
Autor: Torlys/Dekorian
Skórzana podłoga w kuchni.
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze.