Aranżacja pokoju dziennego: jak urządzić domową biblioteczkę?
Domową biblioteczkę urządzamy zazwyczaj w pokoju dziennym, ponieważ właśnie tam znajduje się najwięcej miejsca na jej stworzenie. Jednak czym kierować się podczas jej urządzania? Nasz poradnik podpowie ci, jaki rodzaj regału na książki sprawdzi się najlepiej i na co zwracać uwagę podczas urządzania domowej biblioteczki.
Autor: Mariusz Bykowski
Domowej biblioteczki nie powinno się umieszczać blisko źródeł ciepła (grzejnik, kominek). W przeciwnym wypadku spajający strony klej może zacząć wysychać, a książki – rozpadać się. Dochodzą do tego również względy bezpieczeństwa pożarowego. Miejsce przeznaczone na bibliotekę powinno być suche i przewiewne.
Spis treści
Nie chowajmy książek w pudła i nie upychajmy ich po szafach. Wręcz przeciwnie – chwalmy się naszymi księgozbiorami, urządzając w pokojach dziennych domowe biblioteczki! Róbmy to tylko estetycznie i z troską o nasze kolekcje.
Domowa biblioteczka: regał drewniany lub z płyt g-k
Urządzając domową biblioteczkę, najczęściej decydujemy się na regały drewniane. I nie bez powodu – drewno to materiał uniwersalny, pasujący właściwie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Co ważne, jego naturalność sprawia, że jest on niezmiernie przyjazny książkom. Decydując się na drewniany regał na książki, warto wybrać taki, w którym część półek można regulować. Dzięki temu bez problemu zmieścisz na nim nawet wielkoformatowe publikacje. Jeśli wysokość danego wnętrza na to pozwala (a producent wybranego regału oferuje taki element), nadsztukuj regał nadstawką – zyskasz dodatkowe miejsce na zbiory, oszczędzając przestrzeń na podłodze. Pamiętaj – jeśli twoja biblioteczka sięga sufitu, koniecznie zaopatrz ją w drabinę, by sięganie po książki umieszczone na najwyższych półkach nie stanowiło problemu. Najlepiej sprawdzają się meble bielone lub w jasnych odcieniach drewna – zdecydowanie mniej widać na nich kurz. Ciekawą (i niedrogą!) alternatywą dla regałów drewnianych jest biblioteczka stworzona z płyt g-k. Karton-gips jest niezwykle plastyczny, można więc zabudowywać nim nawet najbardziej nietypowe miejsca, na przykład narożniki czy szczeliny. Należy jednak pamiętać o tym, żę jeśli na regale wykonanym z płyt g-k mają stać ciężkie foliały, półki muszą mieć wzmocnioną konstrukcję – płyty powinny być odpowiednio grubsze, a profile aluminiowe – gęsto rozmieszczone. By zapobiec obtłukiwaniu krawędzi półek, zabezpiecz je aluminiowymi kątownikami. W regale z płyt g-k możesz również bez problemu ukryć instalację elektryczną – to niezwykle przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy pragniesz oświetlić swój księgozbiór.
Domowa biblioteczka: jak przechowywać książki?
Układając w domowej biblioteczce książki, pamiętaj o tym, że pozycja stojąca jest dla nich najodpowiedniejsza. Ważne jest również, by księgozbiór był dość ściśle ułożony. Dzięki temu książki nie będą się odkształcać. Jeśli rząd książek nie opiera się o ścianę półki czy regału, należy podeprzeć go czymś ciężkim (ale nigdy nie powinna być to książka położona na skos) – uchroni to zbiór przed paczeniem. Duże, ciężkie pozycje najlepiej jest układać na płasko, a szczególnie cenne egzemplarze najlepiej jest umieścić w regale przeszklonym. Domowej biblioteczki nie powinno się umieszczać blisko źródeł ciepła (grzejnik, kominek). W przeciwnym wypadku spajający strony klej może zacząć wysychać, a książki – rozpadać się. Dochodzą do tego również względy bezpieczeństwa pożarowego. Miejsce przeznaczone na bibliotekę powinno być suche i przewiewne.