Styl japoński we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?
Styl japoński cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Trudno się dziwić – jego charakterystyczną cechą jest harmonia, umiłowanie do prostoty i minimalizm. Przepełnione duchem filozofii zen mieszkania w stylu japońskim pomagają osiągnąć wewnętrzny spokój i zrelaksować się po intensywnym dniu. Jak przetłumaczyć styl Dalekiego Wschodu na nasze europejskie standardy? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Spis treści
- Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim? Kolorystyka i materiały
- Styl japoński we wnętrzach – meble i dodatki
Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim? Kolorystyka i materiały
Mieszkanie w stylu japońskim cechuje prostota, funkcjonalność i bliskość z naturą. Ponieważ Japonia jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata, jej mieszkańcy zmuszeni są mieszkać w domach i lokalach o niewielkim metrażu. Wymaga to odpowiedniej aranżacji przestrzeni w taki sposób, by nie tylko nie blokować ruchów, ale i energii, która według Japończyków przepływa swobodnie między domowymi sprzętami.
Oszczędność aranżacji, eliminacja niepotrzebnych rzeczy i umiłowanie naturalnego światła to kolejne cechy charakteryzujące styl japoński. Duże okna lub przeszklenia pozbawione są w japońskich domach ciężkich zasłon i rolet. Wyjątkiem są bambusowe żaluzje, których możemy użyć, gdy doskwiera nam słońce.
Dla Japończyków kontakt z naturą jest jedną z najbardziej istotnych kwestii, dlatego chętnie wykorzystują w swoich domach materiały pochodzenia naturalnego, np. bambus, drewno, jedwab czy papier ryżowy. Jakie gatunki drewna pomogą nam wprowadzić do wnętrza ducha Japonii? Zamiast rodzimych gatunków wybierzmy na przykład czerwoną sosnę, klon i cyprys. Możemy także postawić na inne, egzotyczne gatunki jak palisander, mahoń lub heban.
Kolorystyka wnętrz w stylu japońskim jest monochromatyczna, opiera się bezpośrednio na barwach ziemi. Znajdziemy tutaj między innymi beże, szarości, brązy, a także kontrasty biało-czarne. Chętnie stosuje się także jedną dominantę kolorystyczną w postaci barwy ognia, czyli czerwieni, żółci lub oranżu. Co ciekawe, częstym motywem wykorzystywanym w japońskich domach jest triada kolorystyczna: biel – czerń – czerwień. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład biało-czarny salon z czerwonymi poduszkami itd.
Styl japoński we wnętrzach – meble i dodatki
Jedną z rzeczy, która rzuca się w oczy w mieszkaniu w stylu japońskim jest rozmieszczenie mebli. W oryginalnych japońskich domach meble poustawiane są w centrum, a nie – tak jak w naszych mieszkaniach – pod ścianami.
Meble japońskie są proste, geometryczne i dość niskie. Charakterystyczne są niskie stoliki, przy których siedzi się na poduszkach podłogowych zamiast krzeseł. Łóżka to po prostu wełniane lub bawełniane materace futon, zwijane w ciągu dnia, by nie zabierały cennej przestrzeni. W polskich sklepach spotkamy coraz więcej niskich łóżek, inspirowanych modelami z Dalekiego Wschodu. Zazwyczaj są to niskie drewniane stelaże z materacami.
W mieszkaniach w stylu japońskim znajdziemy też przesuwne drzwi i parawany. Wykonane z drewnianej ramy mają geometryczne prześwity z papieru ryżowego. W sklepach możemy kupić drzwi przesuwne z prześwitami z mlecznego szkła, które doskonale imituje papier ryżowy.
Podłoga w mieszkaniu w stylu japońskim to najczęściej drewniany lub bambusowy parkiet. Z powodzeniem można wykorzystać także płytki imitujące szary kamień oraz oryginalne bambusowe maty (Japończycy nie używają dywanów).
Przejdźmy do dodatków. Mieszkanie w stylu japońskim unika zbędnej dekoracyjności, dlatego lepiej nie przesadzać z ozdobami. Możemy gdzieniegdzie poustawiać figurki Buddy lub wazon w stylu orientalnym, na ścianach powiesić okazały wachlarz albo grafikę ze sztuką Dalekiego Wschodu. Nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz japońskich są rośliny. Doskonale sprawdzi się palma, bambus, drzewko bonsai, storczyk czy orchidea. Tu również należy kierować się zasadą umiaru – nie chcemy zamienić wnętrza w miejską dżunglę, a jedynie zaakcentować nasz związek z naturą.
Oświetlenie w mieszkaniach japońskich jest punktowe, a światło rozproszone. Dlatego lepiej zrezygnować z żyrandola lub mocnego światła na rzecz lampionów, świec i mniejszych, punktowych lamp.
Autor: archiwum