Styl afrykański w mieszkaniu. Aranżacja nowoczesnych wnętrz w stylu afrykańskim
Styl afrykański ukochał sobie współczesne wnętrza. I to z wzajemnością. Dodatki i kolory z Czarnego Lądu wprowadzą do aranżacji wnętrz śmiałe i ciepłe kolory i oryginalne wzory dodatków i mebli. Aranżacja wnętrza w stylu afrykańskim nie wymaga całkowitego remontu – czasem wystarczy dodanie mocnego koloru na jednej ścianie lub postawienie kilku oryginalnych dodatków do wnętrz.
Autor: Michał Przezdzik
Spis treści
- Styl afrykański - jeden kontynent, wiele inspiracji
- Kolory i materiały w stylu afrykańskim
- Styl afrykański - jakie dodatki będą pasować?
Styl afrykański - jeden kontynent, wiele inspiracji
Styl afrykański, podobnie jak sam Czarny Ląd oferuje wiele mniejszych stylów i inspiruje się różnymi kulturami zamieszkującymi Afrykę. Widoczne są więc wpływy marokańskie, egipskie, a także wschodnio- i zachodnioafrykańskie. Styl marokański to charakterystyczne mozaiki i ażurowe meble. Częstym motywem w tym stylu są tzw. marokańskie koniczynki, kształt, które znajdziemy w Maroku niemal wszędzie. Kolory, które dominują w stylu marokańskim to jasne beże, kolory pustyni, biel przełamana błękitem, a także złoto i czerń. Ma być jasno, lekko, ale efektownie. Styl południowoafrykański jest najbardziej kojarzony z Czarnym Lądem. We wnętrzach urządzonych zgodnie z założeniami tego stylu dominują intensywne, mocne kolory kojarzące się ze spieczoną słońcem ziemią, a więc pomarańcze, czerwienie i brązy. Styl wschodnioafrykański jest połączeniem dwóch poprzednich stylów. Meble w takich wnętrzach są jasne, najczęściej wykonane z drewna. Najchętniej wykorzystywanymi kolorami są tu beże, brązy, a także biel.
Kolory i materiały w stylu afrykańskim
Styl afrykański we wnętrzach to przede wszystkim kolory i materiały. Kolorystyka wnętrz w stylu afrykańskim będzie różnić się od siebie w zależności od stylu, który wybierzemy. Najczęściej mieszkanie w stylu afrykańskim będzie urządzone w kolorach ziemi, a więc beżach, brązach, zieleniach, a także kolorach przywodzących na myśl gorący klimat panujący w Afryce, a więc ciepłe pomarańcze i ceglaste czerwienie oraz barwy piasku i pustyni. Charakterystyczne dla stylu zachodnioafrykańskiego są pomarańczowe lub żółte ściany i ciemny parkiet, imitujący ziemię spaloną afrykańskim słońcem.
Styl afrykański to również naturalne materiały takie jak drewno, wiklina, rattan i skóra. Często wykorzystuje się egzotyczne gatunki drewna, które występują w Afryce, na przykład mahoń, heban czy palisander. Niestety, są one dość drogie, ale odznaczają się dużą trwałością i odpornością na wilgoć, co czyni je doskonałym materiałem do łazienek i kuchni. Styl afrykański chętnie korzysta z bambusa - meble wykonane z tej rośliny są lekkie i odporne na uszkodzenia, z pewnością posłużą nam przez wiele lat. Podobnie jak bambusowe maty czy żaluzje, które warto zaprosić do inspirowanego Afryką wnętrza.
Do podłogi w stylu afrykańskim nie nadadzą się nasze rodzime gatunki drewna. By nadać wnętrzu autentyczności, lepiej zdecydować się na parkiet z egzotycznego drewna lub - jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek - na ciemne panele imitujące heban czy palisander. Warto również położyć na podłodze plecione maty lub sztuczne skóry przypominające skóry lamparta czy zebry.
Styl afrykański - jakie dodatki będą pasować?
Z dodatkami inspirowanymi Afryką nie należy przesadzać. Jeśli decydujemy się na konkretny wzór czy motyw, trzymamy się go, ale pamiętajmy o umiarze. Ich nadmiar może wprowadzić do pomieszczenia niepotrzebny chaos.
Jakie dodatki będą pasować do wnętrza w stylu afrykańskim? To zależy, jaki styl afrykański wybierzemy, ale najbardziej popularnymi dodatkami są obrzędowe maski afrykańskich plemion oraz drewniane figurki przedstawiające zwierzęta lub rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu. Ciekawą opcją są również plemienne bębny, ozdobne tarcze, a także ceramiczne (lub drewniane) wazony z tej części świata. Specyficzny klimat Afryki uzyskamy także przez printy z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. W szczególności modne cętki lub "zebra" na poduszkach, tkaninach lub obicia foteli sprawią, że poczujemy się jak na afrykańskiej sawannie. Nie zapominajmy również o roślinach - wszelkiego rodzaju palmowce, monstery, pnącza i inne, orientalne okazy, które pomogą nam stworzyć domową dżunglę będą dobrą opcją. Zamiast dużych plastikowych doniczek, wybierzmy plecione kosze lub ceramiczne doniczki z prostymi, geometrycznymi wzorami.