Okna balkonowe: jak wybrać dobre i dopasować do mieszkania?
Okna balkonowe, choć mają cechy konstrukcyjne okien (dzięki dużej powierzchni przeszkleń doświetlają pomieszczenia, umożliwiają obszerniejsze wietrzenie pomieszczeń niż w przypadku tradycyjnych okien) są paradoksalnie drzwiami. Pełnią bowiem funkcję komunikacyjną, umożliwiając wyjście na balkon. Wykonane są najczęściej z PVC lub drewna, rzadziej z aluminium. Mogą występować samodzielnie lub w sąsiedztwie okna (z filarkiem okiennym lub bez – zamykając ten sam otwór w murze). Aranżacja okien balkonowych w formie zasłon i firan pełni zaś kilka ważnych funkcji w architekturze wnętrz: wizualnie ociepla pomieszczenie, tłumi hałas dobiegający z zewnątrz, chroni pomieszczenie przed nadmiernym słońcem i nagrzewaniem, zapewnia prywatność. Co warto wiedzieć o oknach balkonowych?
Spis treści
- Okno balkonowe – razem czy osobno?
- Okna balkonowe: rodzaje otwierania i materiały
- Aranżacja okien balkonowych – wnętrzarskie triki
- Moskitiera na okna balkonowe
Okno balkonowe – razem czy osobno?
Okno balkonowe może występować w ścianie budynku razem z tradycyjnym oknem, które ma podokiennik (podoknie), czyli murek znajdujący się pod parapetem – najczęściej wysokości 90 cm. W niektórych budynkach okno balkonowe oddzielone jest od standardowego okna filarkiem międzyokiennym. Obydwa typy okien mogą jednak również przylegać do siebie w ramach jednego otworu. Ponadto okna balkonowe mogą wychodzić nie tylko na balkon (płytę żelbetową stanowiącą konstrukcyjnie wspornik), ale również zamykać otwór w murze, który ma barierkę – mamy wówczas do czynienia z portfenetrem.
.. Okna tarasowe – na co zwrócić uwagę i jakie są rodzaje okien tarasowych? >>>
Okna balkonowe: rodzaje otwierania i materiały
Okna balkonowe możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, oraz sposób otwierania. Najpopularniejsze okna balkonowe powstają z PVC. Występują również okna balkonowe drewniane, aluminiowe oraz aluminiowo-drewniane. Pod względem sposobu otwierania okna balkonowe możemy sklasyfikować na:
- okna uchylne,
- okna rozwierane,
- okna uchylno-rozwierane,
- okna przesuwne,
- okna uchylno-przesuwne,
- okna unoszono-przesuwne.
Istnieją także okna nieotwierane, czyli stałe, nazywanie popularnie fixami.
Aranżacja okien balkonowych – wnętrzarskie triki
Dekoracja okien balkonowych pełni ważną funkcję estetyczną, jednak potrafi również korygować proporcje pomieszczenia oraz maskować niechciane widoki we wnętrzu. Oto lista najczęściej stosowanych wnętrzarskich zasad. Jak ubrać okno balkonowe?
1. Długie zasłony przymocowane do karnisza znajdującego się pod samym sufitem optycznie podwyższają pomieszczenie. Podobnie jest w przypadku firan na okno balkonowe, których fałdy wprowadzają pionowe podziały we wnętrzu.
2. W klasycznych wnętrzach (na przykład sypialni urządzonej w stylu glamour) warto pamiętać o tradycyjnych dodatkach aranżacyjnych na okno balkonowe. Oprócz drapowanych zasłon spiętych chwostem i długich gładkich firan możemy zastosować rolety albo panele na okno balkonowe (wówczas zasłony pełnią funkcję tylko dekoracyjną) oraz elegancki lambrekin.
3. Klasyczne aranżacje wykorzystują zasadę symetrii. W przypadku okna balkonowego występującego obok okna z podokiennikiem powieśmy długie firany na całej szerokości.
4. Jeżeli przy ścianie w pobliżu okna balkonowego znajdują się elementy instalacji (na przykład w postaci rur do grzejnika), warto je zamaskować, stosując nawet minimalnej szerokości pas zasłon.
Moskitiera na okna balkonowe
W okresie letnim, aby zapobiec dostępowi nieproszonych owadów do pomieszczeń, stosuje się moskitiery na okna balkonowe. Moskitiera na okno balkonowe to siatka wykonana z materiału przypominającego tiul. Możemy zamówić moskitierę wykonaną na wymiar lub dociąć ją sami z zakupionej siatki. Jest ona sprzedawana w kolorze białym lub czarnym. Płachty moskitiery mogą być łączone ze sobą na przykład za pomocą magnesów – umożliwiając wyjście na balkon i samoistne zamknięcie moskitiery.
.. Tania moskitiera: jak ją zrobić? >>>
Autor: Marcin Grabowiecki
Projekt: Iza Switalska/Hello From Home, stylizacja: Michał Gulajski/Wnetrza Michała
Autor: materiały prasowe House & More
Jeśli nie możesz się rozkoszować widokiem za oknem, stwórz barierę oddzielającą cię od świata. Przysłoń szyby półprzejrzystą tkaniną, ulokuj dwie lampy i dwa spore wazony czy rośliny (ten pomysł sprawdza się w przypadku długich parapetów). Możesz oprzeć o szybę niewielkie obrazki. Dopasuj wszystko do wyposażenia.
Autor: agencjafree/living4media
Lekkie optycznie szare zasłony zamiast firanek - świetny wybór w przypadku dużego okna w kuchni