Styl kolonialny. Meble kolonialne, dodatki i aranżacje wnętrz

2024-04-26 11:20

Meble kolonialne opierają się dynamicznie zmieniającym się trendom. Są solidne, ponadczasowe, trwałe, niezwykle eleganckie. Jak jednak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym, by nie prezentowało się pretensjonalnie? Można np. połączyć inspiracje kolonialne z modnym dziś stylem etno oraz motywami dekoracyjnymi z różnych stron świata.

Styl kolonialny
Autor: materiały prasowe House & More W tej sypialni (wyposażenie Houseandmore.pl) styl kolonialny zręcznie połączono z buduarowym. Ten drugi jest reprezentowany przez okazałe tapicerowane łoże w towarzystwie równie obficie pikowanej skrzyni. Obite szarym aksamitem razem wyglądają jednak bardzo nobliwie. Skrzynia pełni funkcję schowka na wszelkie tekstylia związane ze strefą spania: bieliznę pościelową, kapy, poduszki, kołdrę na zmianę itp. Używa się jej także do odkładania na noc narzut. Po obu stronach łóżka niewielkie stoliki nocne. Obok każdego z nich szafa ubraniowa z żaluzjowymi drzwiami (na zdjęciu druga jest poza kadrem). To trafne rozwiązanie, bo ciężkie formy szaf z ciemnego drewna lepiej (lżej) wyglądają pojedynczo. One też wraz z lampami na drewnianych toczonych podstawach reprezentują nurt kolonialny w tym wnętrzu. Zwieńczenie szaf stanowią ozdobne pudła. Efektownie może wyglądać ich piramida – to także więcej schowków.

Spis treści

  1. Styl kolonialny i jego początki
  2. Styl kolonialny: wzory i kolory
  3. Różne odmiany stylu kolonialnego
  4. Modne meble - zobacz inspirujące GALERIE ZDJĘĆ

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz jest mocny i bardzo charakterystyczny, spodoba się osobom lubiącym klasyczne wnętrza i tradycyjne rozwiązania w urządzaniu mieszkań. Kolory wnętrz w stylu kolonialnym przywodzą na myśl XIX-wieczne domy Europejczyków w tropikalnych krajach, stonowane i eleganckie. Pojawiają się barwy natury, motywy zwierzęce, etniczne, afrykańskie. Dekoracje, detale, dodatki we wnętrzach kolonialnych są egzotyczne i pełne uroku. Takie drobiazgi są pierwszym krokiem, żeby tworzyć ładne aranżacje wnętrz. Rytualne maski, amulety, niezwykłe instrumenty muzyczne mają w sobie magię, której trudno się oprzeć w aranżacji wnętrz.

Styl kolonialny i jego początki

W fachowej literaturze określenie „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli powstałych w koloniach amerykańskich przed rokiem 1776. Drugą najpopularniejszą definicją tego określenia jest brytyjski styl kolonialny, który powstał w XIX wieku, w strefie wpływów imperium brytyjskiego – w Indiach, Tajlandii, Laosie, Birmie i Indonezji. Wszystko zaczęło się od tego, że brytyjscy urzędnicy, kupcy i wojskowi delegowani do kolonii pragnęli przenieść komfort swoich angielskich domów do nowego miejsca zamieszkania. Początkowo wszystkie elementy wyposażenia wnętrz (porcelanę, srebra, meble, dywany) sprowadzali oni z Europy, ale nie minęło wiele czasu, nim okazało się, że w wilgotnym klimacie sprzęty szybko niszczeją. Wytwarzanie ich powierzono zatem miejscowym rzemieślnikom, którzy, wykorzystując bambus, rattan, mahoń i tek, wytwarzali meble będące mieszanką motywów angielskich i azjatyckich lub afrykańskich. Wełniane dywany zamieniono na plecione z juty lub sizalu, wyłożone poduszkami lekkie ławki z rattanu lub bambusa zastąpiły tapicerowane kanapy, a ciężkie stoły z wytrzymałego, ciemnego drewna wyparły pulpity wykonane z europejskich gatunków drzew.

Zobacz też: Meble indyjskie: sposób na orientalny salon >>>

Styl kolonialny: wzory i kolory

Aranżacje wnętrz w stylu kolonialnym zwykle zaczyna się od pamiątek z podróży, ale nawet nie ruszając się z kanapy, można znaleźć w Internecie przepiękne przedmioty kolonialne. Jak je wyeksponować we wnętrzu? Daj im neutralne, spokojne tło, zestaw je z prostymi meblami kolonialnymi lub nowoczesnymi, a zagrają pełnią swojej urody. Są wyraziste, więc wystarczy kilka elementów do zbudowania odpowiedniego wystroju wnętrza. Ważne są też w aranżacji wnętrz tkaniny.

Różne odmiany stylu kolonialnego

Styl kolonialny ma wiele odmian. Jedną z nich jest trend obozowy (tak zwany „camp style”), na który składają się lekkie, składane, najczęściej bambusowe sprzęty. Podobne podziwiać mogliśmy w filmie „Pożegnanie z Afryką”. Używane niegdyś przez myśliwych i wojskowych doskonale prezentują się w mieszkaniu. Zestawiaj je z jednobarwnymi tkaninami (len, płótno, surówka jedwabna) w postaci zasłon i obić, orientalnymi dodatkami dekoracyjnymi i egzotycznymi roślinami. 

Przeczytaj: Styl etno we wnętrzach - czym się wyróżnia? Wybieramy meble, dodatki, kolory >>>

Nieco bardziej okazały jest styl plantatorski, w którym masywnym meblom kolonialnym z ciemnego drewna lekkości dodają rattanowe plecionki, sizalowe maty i przewiewne tkaniny. Obowiązkowym elementem są tu wiatraki (podsufitowe lub stojące), a dekoracyjne drobiazgi (figurki plemiennych bóstw, maski, tradycyjne instrumenty) powinny być wykonane z charakterystycznych dla Czarnego Lądu materiałów – kości słoniowej czy hebanu. Tego typu wnętrze dopełnić można także charakterystycznymi dla kolonii czy plantacji przedmiotami – skrzyniami z nadrukami, służącymi niegdyś do przewozu dóbr, czy tabliczkami reklamującymi towary z zamierzchłej epoki. Styl kolonialny to też dywany, tkaniny dekoracyjne, obicia, które mogą powielać wzory zwierzęcych skór: pasy, cętki, plamy. Są agresywne, więc ostrożnie! W aranżacji wnętrz wybieramy tylko jedną, dwie duże rzeczy lub kilka małych, np. poduszki. Tkaniny w desenie afrykańskie to także mocne wzory, geometryczne, w kontrastowych kolorach. Możemy wybrać wśród kolorów zestawy tkanin czarno-białych, brązowo-beżowych, czasem z akcentem żółcieni, czerwieni i oranżu. Dodatki kolonialne, np. wyroby z drewna, kamienia, plecionki, skóry czy tykwy są barwione podobnie. Bez etnicznych dodatków salon będzie ładnym, ale dość przeciętnym wnętrzem w stylu kolonialnym. Charakteru dodadzą mu liczne wyroby z drewna: figurki ludzi, zwierząt i ptaków oraz myśliwskie trofea. Doskonale z nimi korespondują dywany i pledy w lamparcie cętki.

Polecamy: Meble kolonialne i dodatki do salonu. Jakie meble kolonialne wybrać?

Modne meble - zobacz inspirujące GALERIE ZDJĘĆ

Meble w różnych stylach i do różnych wnętrz - w naszych galeriach znajdziesz mnóstwo inspirujących pomysłów na urządzenie swojego mieszkania. Zobacz galerie zdjęć i skorzystaj z naszych pomysłów!

Nasi Partnerzy polecają