Aranżacja salonu z kuchnią na góralską nutę, hej!

2015-10-20 17:00

Białe ściany w aranżacji wnętrz apartamentu wypoczynkowego z elementami stylu zakopiańskiego stanowią tło dla bezcennych widoków za oknem. Aranżacja salonu z kuchnią sprzyja wypoczynkowi trzypokoleniowej rodziny. Nowoczesność spotyka się tutaj tylko z kilkoma detalami w stylu etno – dzięki czemu aranżacja wnętrz pozostała spójna i harmonijna.

Spis treści

  1. Sprawdź też: inne projekty wnętrz - Jacek Tryc >>>
  2. Salon z kuchnią: biała kuchnia z widokiem na zimowy las
  3. Więcej: urządzamy biały aneks kuchenny >>>
  4. Zakopiańskie motywy w aranżacji wnętrz
  5. Aranżacja salonu dla trzech pokoleń z widokiem na Giewont
  6. Zobacz: dodatki do domu w stylu etno >>>

Tradycja z nowoczesnością. Jak trudno je połączyć wie każdy kto kiedykolwiek próbował to zrobić. Architekt Jacek Tryc, z warszawskiej pracowni Tryc.pl, uważa, że pomiędzy tradycją i nowoczesnością zawsze będzie rozdźwięk, dlatego próbując łączyć je, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i powściągliwość. Aranżując wnętrze w stylu etno, zwłaszcza w nowym budownictwie, lepiej zdecydować się jedynie na elementy w stylu etno niż iść na całość. To nigdy dobrze nie wyjdzie.  Dobrze jest więc inspirować się lokalną kulturą i historią oraz współpracować z miejscowymi artystami.

Sprawdź też: inne projekty wnętrz - Jacek Tryc >>>

Prezentowana na zdjęciach aranżacja salonu z kuchnią pochodzi z mieszkania znajdującego się w centrum Zakopanego. Dlatego do wystroju przemycono motywy góralskie, zakopiańskie. Naturalne, pochodzące z tej okolicy drewno, oczywiście olejowane, nie lakierowane, podkreśla biskość natury, dla której tak chętnie przyjeżdżamy w polskie góry.  Białe ściany części dziennej, czyli  w salonie z kuchnią i w jadalni stanowią jedynie neutralne tło dla bezcennych widoków za oknem - panoramy Tatr.

Salon z kuchnią: biała kuchnia z widokiem na zimowy las

Aranżacja kuchni jest spokojna i stonowana. Jest to tak naprawdę aneks kuchenny w apartamencie wypoczynkowym. Biała kuchnia stapia się z białymi ścianami, gdyby nie jeden wyjątkowy element byłaby niewidoczna. Aranżacja kuchni w apartamencie wypoczynkowym powinna ułatwiać przygotowanie podstawowych posiłków, nie musi spełniać wymogów regularnej kuchni w domu rodzinnym. Białe, idealnie gładkie fronty szafek stapiają się z białymi ścianami. Fantastycznym pomysłem, nawiązującym do okolicy, w której znajduje się dom jest fototapeta za szkłem, na ścianie pomiędzy szafkami. Przedstawia ośnieżone górskie jodły – widok, który kojarzy się z jazdą na nartach i zimowymi spacerami w dolinach. Ze względu na komin wentylacyjny biegnący za kuchnią, część blatu kuchennego jest węższa niż zazwyczaj.

Więcej: urządzamy biały aneks kuchenny >>>

Architekt umieścił tam funkcjonalną płytę do gotowania z palnikami ułożonymi w jednym rzędzie. Przy zlewie blat jest już regularnej szerokości. Półwysep kuchenny zrobiono z tego samego drewna - olejowanego dębu, z którego wykonano blat. Półwysep jest nie tylko miejscem do przechowywania akcesoriów kuchennych, ale także dodatkowym blatem roboczym i miejscem do wypicia porannej kawy czy przejrzenia wiadomości. Lubimy takie rozwiązania w apartamentach wakacyjnych – dzięki nim  możemy spędzać ze sobą więcej czasu niż na co dzień.

Zakopiańskie motywy w aranżacji wnętrz

Wnętrze mieszkania urządzone jest nowocześnie, z nawiązaniami do góralskiej estetyki. Pomieszczenia tworzą spójną całość. Zadbała o to m.in. pracownia stolarska cubeo.pl, która wykonała meble na zamówienie do kuchni i łazienki oraz boazerie w sypialni. Ciekawym motywem w aranżacji jest szczotkowana, olejowana dębina, miejscami ornamentowana motywami zakopiańskimi – mówi Jacek Tryc, architekt. Wykonał je lokalny twórca, snycerz. Używając tradycyjnych narzędzi, wyrzeźbił dekoracyjne rozety zgodnie z zasadami góralskiej sztuki. Znalazły się one na komodach, niektórych szafkach i drewnianych „obrazach” na ścianie.

Aranżacja salonu dla trzech pokoleń z widokiem na Giewont

Aranżacja wnętrz mieszkania została zaprojektowana pod kątem wypoczynkowo-wczasowym dla trzypokoleniowej rodziny. Przestronna strefa dzienna łączy w sobie salon z kuchnią i jadalnię. Jest tu tyle miejsca, że cała rodzina, czasem nawet z przyjaciółmi, może wspólnie spędzać czas. Ciekawym pomysłem jest podział optyczny otwartej przestrzeni na poszczególne strefy. Ażurowa ścianka działowa dostępna jest z dwóch stron. Od strony salonu, naprzeciwko dużej szarej sofy narożnej, mieści w sobie telewizor. Natomiast po stronie jadalni ażurowa ścianka kryje w sobie wygodną szafkę na zastawę stołową. Ażurowa ścianka przypomina nieco swoim wyglądem konstrukcję dwustronnego kominka, którego w apartamencie nie ma. Właścicielka jednak znalazła zastępstwo. Jest to też żywy ogień, pojawiających się po zapadnięciu zmroku, na parapetach, komodach i podłodze - świec. Białe ściany w aranżacji salonu są neutralne i podkreślają to co najważniejsze w takiej lokalizacji, czyli widok za oknem z Giewontem w roli głównej. Na drewnianych elementach wykończeniowych pojawiają się dekoracje w stylu zakopiańskiego, wykonane przez miejscowego artystę.

Zobacz: dodatki do domu w stylu etno >>>

Nasi Partnerzy polecają