Wnętrza w stylu retro - jak urządzić mieszkanie w stylu retro? Inspirujące przykłady
Styl retro to przede wszystkim nawiązania do wzornictwa lat 50. i 60., art deco, ale też wnętrz pałacowych. Gdy udaje się umiejętnie połączyć te inspiracje ze stylistyką nowoczesną, powstaje kreatywny i niepowtarzalny wystrój mieszkania. A o to zwykle nam chodzi! Sprawdź, jak korzystać z dobrodziejstw stylu retro we współczesnych wnętrzach.
Autor: Mariusz Bykowski
Spis treści
- Styl retro: połączenie starego i nowego stylu
- Wnętrza retro: meble, dodatki, materiały wykończeniowe
- Porządek w stylu retro? Poniżej inspiracje od Yestersen!
- Kolory w stylu retro
- Styl retro w sypialni
- Styl retro w kuchni
- Styl retro w łazience
- Styl retro na tarasie
- Więcej inspiracji w stylu retro znajdziesz w galeriach zdjęć!
Styl retro, niegdyś królujący tylko w modzie, teraz wkracza do aranżacji wnętrz. Taki wystrój wnętrz spodoba się tym, którzy chcą łączyć tradycyjne dekoracje wnętrz z nowoczesnością albo myślą o przywołaniu klimatu sprzed lat.
Styl retro: połączenie starego i nowego stylu
Jeśli chcemy stworzyć wnętrza w stylu retro, do wyboru mamy szereg dodatków i dekoracji, takich jak lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki i meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach. Moc inspiracji dostarcza wzornictwo lat 60., a współcześnie znajdziemy wiele mebli stylizowanych w ten sposób. Najciekawsze efekty można uzyskać, łącząc w aranżacji wnętrz elementy stylowe z nowoczesnymi. Stylowe masywne meble w przestronnych minimalistycznych wnętrzach – oto najkrótsza charakterystyka stylu retro.
Styl retro pasuje do wielu wnętrz - zarówno starych kamienic, jak i współczesnych mieszkań. To doskonały wybór dla osób, która chcą stworzyć wnętrze ponadczasowe, klasyczne, a zarazem awangardowe. Warto pamiętać, że styl retro to powrót do wzornictwa w przeszłości, ale w nieco odświeżonym wydaniu. Mamy więc elementy "stare", które jednak nie wykluczają awangardowych rozwiązań. Ozdobne dekoracje w stylu retro pasują do chłodnych, minimalistycznych wnętrz. Barwne dodatki tworzą ożywiającą, kontrastową kompozycję ze stonowanym, często chłodnym tłem nowoczesnych mieszkań.
Wnętrza retro: meble, dodatki, materiały wykończeniowe
W aranżacji wnętrz w stylu retro powinniśmy postawić na meble drewniane, zdobione lub tapicerowane. Do wnętrz w stylu retro pasować będą stoliki i szafki wykonane z drewna fornirowanego o zaokrąglonych kształtach. Stylowe meble retro są zazwyczaj dość masywne, dlatego najlepiej wyglądają w przestronnych i dużych wnętrzach. Stojący zegar, stylizowany ekspres do kawy, srebrne sztućce, stare radio po babci, telefon z dawnych lat - to przedmioty, które możemy nabyć na targach staroci lub w sklepach z antykami, a w stylu retro są - można powiedzieć - niezbędne.
Dekoracja ścian w stylu retro to często wzorzyste tapety, które pięknie komponują się z klasycznym parkietem. Podłoga we wnętrzach w stylu retro? Najlepiej drewniana albo woskowany parkiet, mozaika lub czarno-białe płytki. Na podłodze świetnie wyglądają orientalne dywany. Wnętrza w stylu retro często wzbogacone są ciężkimi tkaninami, aksamitnymi zasłonami, wzorzystymi materiałami obiciowymi.
Porządek w stylu retro? Poniżej inspiracje od Yestersen!
Autor: mat. pras. Yestersen
Sideboard (inaczej bufet) przydaje się zarówno w salonie, jak i sypialni czy jadalni. Oprócz zamkniętej przestrzeni do przechowywania zapewnia przestronny blat do estetycznego eksponowania drobiazgów (zdj. Zuiver)
Kolory w stylu retro
Kolorystyka stylu retro to zarówno wyraziste, ciemne kolory, jak i jasne pastelowe odcienie. W mniejszym wnętrzu lepiej zastosować jasne barwy. Decydując się na styl retro w aranżacji wnętrz, trzeba zachować umiar, łatwo bowiem popaść w przesadę i stworzyć mieszkanie, którego wystrój będzie działał przytłaczająco lub wydawał się chaotyczny. Wraz z modą na lata 50. i 60. powracają takie kolory, jak musztardowy żółty, butelkowy zielony, ceglasty pomarańczowy czy bordowy.
Styl retro w sypialni
Sypialnia to szczególne miejsce w domu - wnętrze, w którym możemy się wyciszyć, skupić myśli i zrelaksować przed snem. Ważne są tu dekoracje wnętrz, jak np. ręcznie malowane wazony w ciepłych kolorach, pamiątkowe zdjęcia w drewnianych ramkach czy kocyk dekorujący łóżko, które przywołają w sypialni nieco staroświecki, pełen ciepła klimat. Doskonałym uzupełnieniem nie tylko sypialni, ale i salonu będą fotele z obiciami w kwiatowe wzory lub bardziej nowoczesne - inspirowane latami 60. o przyciągających wzrok kolorach. Warto zwrócić uwagę na porcelanę i ceramikę sprzed kilkudziesięciu lat, zwłaszcza tę rodzimą. Na przykład w mediach społecznościowych prężnie działają grupy na ten temat, gdzie znajdziemy informacje o polskich designie.
.. Moda na design z PRL – co wraca do łask? >>>
Styl retro w kuchni
W kuchni bardzo ważne są akcesoria, które poza tym, że muszą być funkcjonalne, powinny być także po prostu urokliwe. Wielbiciele stylu retro, dbający o każdy, nawet najmniejszy detal podania posiłków i napojów, na pewno zwrócą uwagę na prawdziwe must have’y - ładne foremki do pieczenia babeczek, talerze, spodki i filiżanki. Początek wiosny warto przywitać sezonowymi owocami, które wyeksponujemy w stylowych paterach i miskach ustawionych na drewnianym stole, rodem ze zdjęć z albumów naszych babć.
Styl retro w łazience
Łazienka w stylu retro wypełniona jest praktycznymi akcesoriami z delikatnymi zdobieniami i drobnymi gustownymi dodatkami, które wprowadzą nas w relaksacyjny klimat – świeczkami, stylowymi ręcznikami oraz mydełkami w opakowaniach.
Styl retro na tarasie
Gdy już zrobi się bardzo ciepło, większość czasu będziemy spędzać na balkonie lub w ogródkach. Tutaj nasze uwielbienie dla stylu retro również powinno być widoczne. Przydadzą się np. drewniane meble ogrodowe stylizowane na rustykalne. Dla zwolenników bardziej nowoczesnych rozwiązań polecane są składane leżaki inspirowane latami 60. oraz krzesła typu bistro. Podczas weekendowych spotkań na świeżym powietrzu zaskoczymy naszych przyjaciół oryginalnymi kubkami do zimnych napojów oraz dekoracyjnymi kieliszkami do wina.
Więcej inspiracji w stylu retro znajdziesz w galeriach zdjęć!
Autor: Michał Skorupski
Żółty wazon i słoń to pamiątki po poprzednim właścicielu mieszkania, serwis zaś to cudowna porcelana Karolina.
Autor: www.indeprojekt.pl
Autor: archiwum
Część wypoczynkową i jadalnianą łączy dębowy parkiet. Delikatne tiulowe zasłonki wpuszczają dużo światła do salonu.Projekt wnętrz: Anna SzuflickaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Marcin Czechowicz
Pokój jest jasny i cichy. Jedyne okno w mieszkaniu wychodzi na wewnętrzne podwórko i budynek oficyny.– Żeby zapewnić maksymalny komfort spania, zamiast rozkładanej kanapy wybrałam dwuosobowe łóżko,a w oknie zawiesiłam roletę zaciemniającą – wyjaśnia projektantka.