Jak urządzić pokój? Poradnik - urządzanie pokoju krok po kroku
Jak urządzić pokój? Aranżacja wnętrz to prawdziwa sztuka. Warto znać kilka zasad urządzania pokoju, by mieszkanie było wygodne i ładne. Dobrze zaprojektowany pokój można urządzić na różne sposoby. Dlatego kupując mieszkanie, musimy dobrze przemyśleć aranżację wnętrz. Jeśli jest tylko jedna możliwość ustawienia mebli, zastanówmy się, czy taki pokój będzie nam odpowiadał.
Spis treści
- Jak urządzić pokój: przyjazne kolory
- Jak urządzić pokój: zrób miejsce dla każdego domownika
- Jak urządzić pokój: jaki pokój jest ustawny?
- Jak urządzić pokój? Rozmieszczenie mebli
- Jak urządzić pokój? Zobacz galerie z aranżacjami pokoju dziennego
Jak urządzić pokój wygodny i funkcjonalny, jak ocenić czy pokój będzie ustawny? Aranżacja wnętrz rządzi się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim w ustawnym pokoju można wydzielić kilka stref - miejsce do spania, kącik do pracy lub nauki oraz do przyjmowania gości. Tak urządzony pokój powinien zapewnić jego użytkownikowi możliwość odpoczynku, wyciszenia i skupienia, a także prywatność. Aby pokój był wygodny i przebywało się w nim chętnie, nie wystarczy jedynie duży metraż do aranżacji wnętrza. Na poczucie przytulności, komfortu i bezpieczeństwa wpływają też inne czynniki, takie jak rozmieszczenie mebli, proporcje i kształt wnętrza, umiejscowienie i wielkość okien oraz usytuowanie wejścia. Niekorzystne zestawienie tych elementów może sprawić, że pokój stosunkowo duży i - wydawałoby się - wygodny jest nieustawny.
Jak urządzić pokój: przyjazne kolory
Gdy zastanawiasz się, jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi, pomyśl o odpowiednim doborze barw. Mocne i kontrastowe pobudzają do działania, aktywizują, będą więc przeszkadzać w rodzinnym relaksie. Bardzo ciemne przygnębiają. Dlatego do pokoju rodzinnego wybierz raczej jasne kolory ścian, czyli barwy spokojne, stonowane. Te o ciepłych odcieniach sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Jak urządzić pokój: zrób miejsce dla każdego domownika
Jak urządzić pokój, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi? Jeśli znajdziesz w nim miejsce na pasje domowników, chętnie będą tu przebywać. Na przykład przy dużym stole starsi mogą czytać, nastolatki serfować w internecie, dzieci rysować, budować domy z klocków, układać puzzle... Jeden mebel, a skupia całą rodzinę. Jeśli któryś z domowników hoduje rybki, akwarium warto umieścić właśnie w pokoju dziennym. To przy okazji świetna dekoracja, podobnie zresztą jak galeria rodzinnych zdjęć, którą można sezonowo zmieniać.
Urządzając pokój tak, aby sprzyjał rodzinnemu wypoczynkowi, weź pod uwagę wiek mieszkańców. Rozłożysta, niska kanapa z szerokim siedziskiem będzie komfortowa dla osób młodych i sprawnych, natomiast starszym sprawi kłopot siadanie i wstawanie z takiego mebla. Podobnie jest z fotelami. Starszemu pokoleniu wygodniej też będzie korzystać z foteli z wysokim oparciem i podłokietnikami, przyda się im także podnóżek. Maluchy z kolei, bawiąc się czy czytając, chętnie siadają na podłodze. Warto więc pomyśleć dla nich o miękkim dywanie, pufie lub poduchach.
Jak urządzić pokój: jaki pokój jest ustawny?
O ustawności pokoju decydują między innymi proporcje w aranżacji wnętrza. Za wygodne uznaje się pokoje o kształcie zbliżonym do kwadratu, za optymalny - stosunek szerokości do długości około 2:3. Błędy projektanta bywają uciążliwe zwłaszcza w małych mieszkaniach. Jeśli mamy wąski pokój (zwłaszcza jeżeli jego szerokość nie przekracza 2,9 m), będziemy mieć kłopot z jego umeblowaniem. W tak wąskiej sypialni nie postawimy na przykład podwójnego łóżka. Gdyby znalazło się na środku pokoju, dojście do niego z jednej strony byłoby utrudnione. Natomiast gdyby zostało ustawione w narożniku, jeden z jego boków w ogóle nie byłby dostępny. Kłopot jest również z resztą mebli – w długich i wąskich sypialniach można je ustawić jedynie wzdłuż dłuższych ścian, co sprawia wrażenie ciasnoty i wpływa na dostęp światła do pokoju.
Na możliwość umeblowania i urządzanie wnętrz ogromny wpływ mają również rozmieszczenie i wielkość okien. Najważniejsze jest to, by do każdego okna w pokoju było wygodne dojście, aby można je było swobodnie otworzyć i umyć. Meble nie powinny też ograniczać dostępu światła do wnętrza. Problem mogą stanowić zbyt duże i szerokie okna, które doskonale doświetlają pomieszczenia, ale jednocześnie zajmują większą część powierzchni ścian potrzebnej do ustawienia mebli. Może się na przykład zdarzyć, że układ okien nie pozwala na postawienie w dobrze oświetlonym miejscu biurka. Kłopotów mogą także przysporzyć okna o obniżonym parapecie – wykluczają postawienie pod nimi wyższych mebli. W pokojach bardzo istotne jest również usytuowanie wejścia. Prawidłowe umieszczenie drzwi nie tylko ułatwia ustawienie mebli, ale wpływa też ma postrzeganie przestrzeni, może na przykład dać wrażenie, że wnętrze jest większe. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie drzwi wejściowych w takiej odległości od bocznej ściany, aby można było przy niej ustawić regał lub szafę. Drzwi powinny się otwierać tak, aby nie kolidowały z ustawionymi w pokoju meblami. W małych lub wąskich pomieszczeniach szczególnie niekorzystnym rozwiązaniem są drzwi w narożniku. Wejście na kant szafy, komody czy biurka zawęża miejsce przy drzwiach, zmniejszając optycznie pokój i potęgując wrażenie ciasnoty.
Jak urządzić pokój? Rozmieszczenie mebli
Przy rozmieszczaniu w pokoju podstawowych mebli, czyli łóżka, biurka, szafy, ewentualnie fotela i stolika, i w aranżacji wnętrza, należy się kierować sprawdzonymi zasadami. Ustawiamy meble - poznaj zasady, którymi kierują się architekci wnętrz. Łóżko powinno się znajdować w takim miejscu, aby zapewnić osobie wypoczywającej maksimum spokoju. Dookoła niego należy zostawić choć trochę wolnej przestrzeni, co zapewnia człowiekowi spokojniejszy sen. Niekorzystne jest usytuowanie miejsca do spania naprzeciwko wejścia, gdyż może to sprawić, że mieszkaniec pokoju będzie się czuł nieswojo. Nie warto stawiać go także bezpośrednio pod oknem, przy grzejniku, bo w ten sposób utrudnia się cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Poza tym spanie w pobliżu grzejnika może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.
Jeśli chodzi o biurko, to miejsce jego ustawienia wyznacza dostęp do światła naturalnego. Promienie słoneczne powinny oświetlać biurko tak, by pisząca przy nim osoba nie zasłaniała sobie ręką światła. A zatem osoba praworęczna powinna ustawić biurko lewym bokiem do okna, a leworęczna - prawym. Niewygodne jest siedzenie przy biurku tyłem do okna, gdyż może się okazać, że trzeba będzie korzystać z lampki nawet w środku dnia. Poza tym światło słoneczne odbija się w monitorze komputera, zmniejszając widoczność. Ze względu na poczucie bezpieczeństwa niekorzystne jest też ustawienie biurka tyłem do wejścia. Najlepiej, by stało bokiem, wtedy osoba siedząca przy nim będzie widziała wejście. Z kolei szafa powinna być ustawiona tak we wnętrzu, by zajmowała jak najmniej miejsca w pokoju i była jak najmniej wyeksponowana. Ważne, żeby zapewnić łatwy dostęp do jej zawartości oraz dobre oświetlenie jej wnętrza. Szafa nie powinna być ustawiona w przejściu ani zasłaniać okna, dlatego najlepszym miejscem dla niej jest wnęka albo ściana przy drzwiach (pod warunkiem że drzwi nie są w narożniku i zostawiono za nimi odpowiednią przestrzeń). Jeśli w pokoju jest potrzebny kącik do przyjmowania gości, powinien się w nim znaleźć fotel. Ważne, aby znalazł się on blisko strefy wypoczynkowej pokoju, najlepiej koło łóżka.
Urządzanie pokoju: przepis na idealny pokój
- Wygodny, ustawny pokój ma kształt zbliżony do kwadratu lub stosunek szerokości do długości wynoszący 2:3;
- Szerokość pokoju jest większa niż 2,9 m;
- Do każdego okna w pokoju jest swobodny dostęp;
- Meble nie stoją w świetle okna ani w przejściu;
- W pokoju jest podział na strefę wypoczynku i pracy;
- Drzwi są usytuowane w pewnej odległości od narożnika, tak że można wykorzystać fragment ściany za nimi;
- Łóżko można ustawić tak, by nie znajdowało się naprzeciwko wejścia ani tuż pod oknem;
- Wokół łóżka można pozostawić pustą przestrzeń;
- Biurko można ustawić bokiem do okna (dla osób praworęcznych – lewym, a dla leworęcznych – prawym);
- Szafę można postawić tak w pokoju, by był łatwy dostęp do jej zawartości.
Jak urządzić pokój? Zobacz galerie z aranżacjami pokoju dziennego
Autor: Take me home
Stolik "loft kwadrat". Pasuje idealnie, jak sama nazwa wskazuje do loftów, ale do wnętrz w stylu vintage. Do stolika mozna tez dopasować konsolę (widoczna pod oknem). Zdjęcie: materiały prasowe firmy Take me home
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Marcin Czechowicz
Salon z wieloma dodatkami i detalami wygląda na stonowany dzięki szarej, spokojnej kolorystyce.