Styl francuski - jak zaaranżować francuskie wnętrza w paryskim szyku?

2014-08-27 20:17

Styl francuski w salonie jest zawsze dobrym wyborem. Jeśli lubisz wyrafinowaną prostotę z nutą finezji, jest to propozycja właśnie dla ciebie! Prezentujemy inspiracje na francuskie wnętrza i podpowiadamy jak wprowadzić do własnego mieszkania paryski szyk.

Spis treści

  1. Styl francuski - punkty charakterystyczne
  2. Paryski styl w mieszkaniu w bloku
  3. Francuskie wnętrza inspiracje
  4. Meble w stylu francuskim: ludwiki na piedestale
  5. Tekstylia w stylu francuskim
  6. Wnętrza francuskie i ich kolorystyka
  7. Styl francuski ozdobiony, czyli detale i dekoracje wnętrz

Definiując styl francuski trzeba podkreślić, że utrzymane w nim projekty wnętrz są klasyczne i ozdobne... żeby nie powiedzieć - bardzo ozdobne. W końcu wywodzi się on z baroku. Jednak wbrew barokowemu przepychowi nowoczesne wnętrza w tym stylu cechuje elegancja i prostota.

Styl francuski - punkty charakterystyczne

W stylu paryskim najważniejsza w jest oś symetrii „spinająca" poszczególne pomieszczenia. To właśnie ona wprowadza także harmonię do całej aranżacji wnętrza. Czym charakteryzują się wnętrza francuskie? Po czym poznać popularne "ludwiki"? Jakie kolory i dekoracje przyjmie w swe ramy styl francuski?

Przestrzeń, dużo światła, jasne kolory i naturalne materiały oraz elegancja to kwintesencja stylu francuskiego. Wnętrza w stylu francuskim są lekkie, jasne i zapraszają do relaksu wabiąc delikatnymi beżami, szarościami i przełamaną bielą. Styl francuski we wnętrzach jest stworzony dla każdego, kto kocha prostotę i szyk.

Paryski styl w mieszkaniu w bloku

Styl francuski we wnętrzach potrzebuje odpowiedniej bazy w postaci dużej ilości światła i przestrzeni. Nie oznacza to, że w małym mieszkaniu nie można go zastosować. Wystarczy, by wnętrze było jak najbardziej otwarte. Można to osiągnąć dzięki połączeniu kuchni z salonem lub zastosowaniu lekkich, ażurowych ścian, które oddzielą sypialnię lub pokój. Najważniejsze jest, by chociaż wizualnie osiągnąć wrażenie przestrzeni, dlatego dobrą bazą będą jasne kolory na ścianach i podłodze. Jeśli mamy duże okna i wyjście na balkon lub taras tym lepiej. Dzięki temu osiągniemy wrażenie jeszcze większego wnętrza.

Francuskie wnętrza inspiracje

Styl francuski w aranżacji wnętrz lubi naturalne materiały, zatem najlepszy wybór to naturalne drewno na podłodze oraz drewniane meble. Wnętrza w stylu francuskim bardzo dobrze komponują się z dodatkami w stylu prowansalskim lub glamour. Rzeźbione meble o opływowych liniach i fryzowaniu, kute krzesła czy zagłówek łóżka, dekoracyjne dodatki i eleganckie tkaniny to przepis w pigułce na francuski styl we wnętrzu. Wnętrza w stylu francuskim można zaaranżować również w nieco ciemniejszych kolorach i w bardziej męskim stylu. Świetnym przełamaniem dla jasnych, pastelowych kolorów będzie czerń lub grafitowa szarość, które stłumią delikatność stylu francuskiego.

Styl francuski w aranżacji wnętrz wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma nic wspólnego z modnym wciąż - zwłaszcza w dużych miastach – minimalizmem. Tak, w przypadku wszelkiej odmiany mebli ludwikowskich, powszechnie znanych „Ludwików", jak i w linii prowansalskiej, zwłaszcza w domach urządzanych na prowincji, można mówić o wspólnych cechach wyróżniających wnętrza francuskie.

Zobacz też:

Stylowe meble, czyli "ludwiki": wyszukana elegancja czy przesadny kicz

Styl francuski w aranżacji salonu: wdzięk i elegancja

Kuchnia w stylu francuskim: aranżacja stylowej kuchni

Meble w stylu francuskim: ludwiki na piedestale

Meble w stylu francuskim, te z czasów Ludwika XV, funkcjonujące jako powszechne „Ludwiki", są lekkie, bardzo kobiece i wygodne. Nie ma tutaj większego znaczenia fakt, czy są to oryginały, czy też je udają. Ważne są ich linie. Styl francuski charakteryzuje się bowiem owalami, kołami, elipsami czy też klepsydrami. Okrągły stolik, wyoblona kanapa, a nawet eliptyczna wanna, są jego najlepszymi wyróżnikami. W meblach utrzymanych w stylu francuskim dominuje oczywiście drewno oraz oryginalna tkaninowa tapicerka. Sprzęty mają liczne zdobienia i rzeźbienia. Stoły, krzesła, komody, fotele czy konsole wyposażone są w gięte nóżki. Styl francuski jest jednym z tych stylów, które z upodobaniem przyjmują wszelkie zdobienia, a także ornamenty roślinne. Sprzęty są niewielkie, a przez to dosyć lekkie (dosłownie i w przenośni), zwłaszcza „Ludwiki". Na meblach francuskich bywają dekoracje snycerskie w formie kwiatów i liści, pęków trzcin, a także aplikacje ze złoconego brązu.

Tekstylia w stylu francuskim

W przypadku tekstyliów spotykanych we wnętrzach urządzonych w stylu francuskim, trzeba mówić zarówno w kontekście obić, jak i zasłon czy dywanów. Wszelkie tkaniny muszą być oczywiście dobrej jakości. Jeśli chodzi o ich rodzaje, to tapicerowane sprzęty (sofy czy fotele), a nawet ściany (tapety) w aranżacji wnętrz w stylu francuskim obite są brokatami, aksamitami oraz żakardami. Podobnie „ubrane są" okna. Nawet tapety muszą być z materiału, bowiem tkaniny ocieplają wnętrza i dodają im miękkości. W stylu francuskim dominują wzory roślinne „ściągnięte" z herbarzy oraz z botanicznych albumów, ale są tu również bardzo charakterystyczne pionowe pasy.

Uwaga! Istotne są dwa wspólne elementy – deseń oraz odcień. We Francji od lat produkowane są kretony drukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy, chodzi o płótno z Jouy), adamaszki jedwabne, ręcznie tkane tapiserie, zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin. Wzory na tych tkaninach często projektowali wybitni artyści (np. znane tapiserie autorstwa rokokowego malarza François Bouchera).

Wnętrza francuskie i ich kolorystyka

Kolory w stylu francuskim są spokojne i delikatne, zwykle pastelowe. Należą do nich rozbielone beże, złamana biel oraz odcienie niebieskiego, szarości, różu czy fioletu. Ściany w aranżacji wnętrz w stylu francuskim pokrywają jasne tapety bądź boazeria w tym samym kolorze. Meble we wnętrzach francuskich zwykle są jasne, a nawet śnieżnobiałe, często zdobione złoceniami czy srebrzeniami. W odmianie tzw. prowansalskiej znajdziemy sporo tzw. przecierek, to znaczy „nierówno" pomalowanych sprzętów. Dotyczy to także drewnianej podłogi. To dodaje wnętrzom nie tylko stylu, ale również „patyny". Wytłumaczenie tego typu kolorystyki jest proste. Do XIX wieku nie znano sztucznych barwników, a naturalne nie dawały odcieni nasyconych. Szmaragdowa zieleń, szkarłat czy błękit pojawiły się później. Styl paryski dodał potem smolistą czerń, jako barwę akcentów, podkreślających urodę mebli, tkanin czy lamp.

Styl francuski ozdobiony, czyli detale i dekoracje wnętrz

Istotnym elementem wnętrz w stylu francuskim są m.in. okna (duże z delikatnymi szprosami) oraz odpowiednio dobrane drzwi z klamkami w złotym bądź brązowym kolorze. We francuskich wnętrzach ważne są „pałacowe detale", typu chwosty, karnisze, sznurowania, frędzle, a także poduszki, obszerne zagłówki oraz pikowania. W przypadku sprzętów w stylu prowansalskim mamy też do czynienia z metalowymi „kurniczymi" siatkami, wstawianymi w kuchennych kredensach, a także z tzw. przecierkami, gdy mowa o kolorach. Na malowanych komodach widoczne są postarzające spękania. Francuskie wnętrza zdobią sztukaterie, kolumny oraz podpory. Na stolikach czy konsolach znajdują się natomiast bibeloty typu zdjęcia w dekorowanych ramkach, świeczniki, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy jednobarwne ornamentowane naczynia. Najbardziej typowe ornamenty, które z pewnością odnajdziemy w francuskich stylistykach, to liście nenufarów, lilie czy muszle. W stylu francuskim bardzo ważne jest światło, czyli lampy, lampki, lampiony... Trzeba dodać, że szkło jest wszechobecne w tego typu wnętrzach, także pod postacią kryształowych żyrandoli oraz wazonów i kloszy lamp.

W galerii znajdziesz pomysły na aranżację wnętrz w stylu francuskim!