Jak urządzić modny salon? Na jaki kolor go pomalować? Praktyczny poradnik

2024-09-11 10:13

Jak urządzić salon? To pomieszczenie można zaaranżować na wiele różnych sposobów, stawiając chociażby na takie style jak: skandynawski, glamour czy retro. Można również połączyć elementy różnych estetyk, tworząc unikalną, eklektyczną przestrzeń, dostosowaną do naszych indywidualnych upodobań i potrzeb. Gdy brakuje ci pomysłu, warto przejrzeć realizacje z prawdziwych mieszkań, aby odkryć, jakie rozwiązania nam odpowiadają, a których lepiej unikać.

Spis treści

  1. Jak urządzić salon nowocześnie?
  2. Jaka powinna być wysokość salonu?
  3. Jak urządzić nowoczesny pokój dzienny? Wszystko zależy od jego kształtu!
  4. Aranżacja wejścia do salonu
  5. Gdzie umieścić schody w salonie?
  6. Jak połączyć przedpokój z salonem? Jak można oddzielić salon od sypialni?
  7. Na jaki kolor pomalować modny salon?
  8. Jak oświetlić salon inspiracje? Pomysł na oświetlenie salonu
  9. Ściana telewizyjna w salonie. Aranżacja
  10. Modne dekoracje okien. Jak zaaranżować okno w salonie?
  11. Podpowiadamy, jak urządzić salon? Odpowiedź na 3 ważne pytania!
  12. Aranżacja salonu na 33 sposoby. Inspiracje i zdjęcia

Aranżacja salonu powinna być atrakcyjna, funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. Jak urządzić salon? Oczywiście inaczej urządzimy duży salon w domu jednorodzinnym, a inaczej mały salon w bloku. Jednak są pewne elementy podstawowe, które decydują o tym, że aranżacja salonu będzie wygodna, funkcjonalna i atrakcyjna. Czas je poznać!

Jak urządzić salon nowocześnie?

Salon pełni kilka ważnych funkcji: w nim się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości, czasami też śpi. A więc aranżacja salonu powinna być tak zaprojektowana, by pokój dzienny bez problemu spełniał wszystkie te funkcje.

Polecamy:

Aranżacja salonu: bardzo istotna jest wysokość pomieszczenia!
Współczesne mieszkanie z antresolą

Autor: Meluzyna Studio

Jaka powinna być wysokość salonu?

Wielkość salonu jest zależna od wielkości domu czy mieszkania. Przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż 25 m kw. (w większych domach 30-35 m kw.) – łatwiej jest wtedy wydzielić w nim strefy funkcjonalne.

Należy jednak pamiętać, żeby metraż salonu ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji. Niestety jeśli mamy średniej wielkości mieszkanie w bloku, salon jest zazwyczaj mniejszy.

Wysokość to ważny element w aranżacji salonu. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli mamy wpływ na ten parametr. Im salon jest większy, tym powinien być wyższy.

Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym, dobrze, jeśli ma choćby fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. To sprawia, że aranżacja salonu nabiera prestiżu, a optycznie pokój dzienny zyskuje kilka metrów kwadratowych.

Jak urządzić nowoczesny pokój dzienny? Wszystko zależy od jego kształtu!

Aranżacja salonu uzależniona jest też od kształtu pomieszczenia. Nawet nieduży pokój dzienny, jeśli będzie ustawny, może być bardzo efektowny i wygodny. Jeżeli salon jest mały, to lepiej, aby miał kształt zwarty (najłatwiejsza aranżacja salonu jest wtedy, kiedy wnętrze ma kształt prostokąta zbliżony do kwadratu). 

Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne, a komunikacja biegła pomiędzy nimi, a nie poprzez nie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aranżacja salonu. Nowoczesny przytulny salon — inspiracje

Aranżacja wejścia do salonu

Aranżacja salonu musi być dopasowana do całego mieszkania. Wejście do pokoju powinno być dobrze widoczne już od przedsionka i mieć swoją rangę. Jego usytuowanie często wpływa na możliwość podziału funkcjonalnego pomieszczenia. Urządzenie salonu zależy także od rozstawu i liczby otworów drzwiowych oraz okien.

W aranżacji salonu stosunek pełnych ścian do drzwi, okien, drzwi balkonowych i innych otworów jest sprawą kluczową. Ich układ determinuje komunikację w salonie, możliwość prawidłowej aranżacji przestrzeni, podziału na strefy funkcjonalne, ustawienia mebli, znalezienia dobrego miejsca na telewizor czy sprzęt grający, a także możliwość podziwiania ogrodu, tarasu czy zadbanego balkonu.

Gdzie umieścić schody w salonie?

Aranżacja salonu ze schodami może być bardzo ciekawa. Z jednej strony schody wewnętrzne mogą dodać salonowi prestiżu, ale z drugiej uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z poddaszem (piętrem). Argumentem przemawiającym za ich umieszczeniem w salonie jest zazwyczaj chęć ścisłego powiązania całego domu, które sprzyja integracji rodziny.

Dobrze jest, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego - do umiejscowionych w odległym kącie trzeba będzie przechodzić przez całe pomieszczenie. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyłyby swobodę poruszania się między kondygnacjami.

Jak połączyć przedpokój z salonem? Jak można oddzielić salon od sypialni?

Salon powinien być łatwo dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Trzeba jednak pamiętać, by komunikacja wewnątrz salonu oraz wyjścia z niego nie przechodziły w poprzek stref funkcjonalnych. Niedobrze, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. To częsty błąd podczas aranżacji salonu połączonego z kuchnią.

Ważne jest też to, w jaki sposób pokój dzienny łączy się z holem i jaki widok otwiera się przed wchodzącymi. Najlepiej, gdy są one położone na jednej osi wraz z wyjściem na taras. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią. Stanowi wtedy naturalny bufor między kuchnią a salonem. W pobliżu salonu należy umieścić łazienkę dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne.

Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej. Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalnianą i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być przysłonięty przez meble (sofy, stół). Dobrze, aby można go było bez przeszkód podziwiać, odpoczywając.

Ułatwiają to z pewnością duże przeszklenia, dzięki którym zieleń stanowi element wystroju salonu. Najlepiej, gdy salon ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ wtedy okna mogą wychodzić na kilka stron świata i doświetlać go o różnych porach dnia.

Zobacz też: Nowoczesna kuchnia otwarta na salon. Czy otwarta kuchnia to dobry pomysł?

W aranżacji całej strefy dziennej musi być zachowana konsekwencja, podobieństwo materiałów i rozwiązań.

Na jaki kolor pomalować modny salon?

Kolory w salonie, a właściwie decyzja, jakie wybrać, to chyba najczęstszy dylemat w aranżacji salonu. Pamiętajmy, że wnętrze salonu nie powinno być miejscem przypadkowego spotkania kolorów. Warunkiem harmonii w aranżacji salonu jest przemyślana kompozycja. A w kompozycji nie ma obojętnych czy nieważnych elementów.

Zwykle zanim zaczniemy myśleć o meblach, tkaninach, tapetach czy malowaniu ścian, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody czy balustrada. Ich materiały i kolory mają wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Dlatego przed zabraniem się do urządzania salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza.

Aranżowanie będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy kolory, poruszając się w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli, niż stosując kontrastowe zestawienia. Żaden kolor w salonie nie istnieje sam dla siebie, wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Ten sam materiał na podłodze może wyglądać różnie w zależności od tego, z jaką barwą go zestawimy!

Na ściany w salonie wybierajmy takie kolory, które dobrze nam się kojarzą, nie męczą nas gdy dłużej na nie patrzymy i sprawiają, że czujemy się w nich pewnie i bezpiecznie. 

Jak oświetlić salon inspiracje? Pomysł na oświetlenie salonu

Podczas aranżacji salonu ważnym punktem jest wybór oświetlenia. Zacznij od sufitu. Zastanów się, czy w swoim salonie potrzebujesz lampy wiszącej centralnie (tak – jeśli np. postawisz pod nią stół; niekoniecznie – jeśli strefa jadalniana lub wypoczynkowa znajduje się 1–2 m dalej i planujesz oświetlić je od góry).

Oświetlenie podsufitowe w salonie nie może razić oczu i przytłaczać. Polecamy klosze przymknięte i przysłonięte od dołu, lekkie optycznie. Punkty świetlne podsufitowe w salonie możesz zamontować też wzdłuż ciemnej ściany i aneksu kuchennego.

Oświetlenie ścienne w aranżacji salonu – w formie kinkietów czy listew – przyda się do rozjaśnienia dużych płaszczyzn, wnęk, fotogalerii, zabudowy meblowej i RTV. Nie zapomnij w salonie o lampie podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych. Postawisz je przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze.

Zobacz też: Najpiękniejsze lampy do salonu. Jakie wybrać lampy, by mieć przytulny salon?

Ściana telewizyjna w salonie. Aranżacja

A gdzie warto urządzić kącik TV? Najlepsze miejsce dla telewizora w salonie to ściana z dala od okna (nie naprzeciwko, bo odbijające się od ekranu promienie słoneczne utrudniają oglądanie telewizji). Sofa powinna znaleźć się vis-à-vis odbiornika, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor?

Dobrze, jeśli środek ekranu wypada na poziomie oczu widza. Aby to ustalić, weź pod uwagę średni wzrost oglądających oraz wysokość siedziska sofy. Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą.

Do czego przymocować telewizor?

Na przykład do specjalnego wysięgnika (sprawdź jego udźwig oraz zasięg ramienia w pionie i poziomie). Telewizor można też umieścić w zabudowie z płyt g-k (na ruszcie ze stalowych profili), co pozwala ukryć okablowanie.

A może wolisz projektor w salonie? Gdzie go zamontować? Urządzenie do odtwarzania kina domowego zmieścisz np. w suficie podwieszanym – w windzie działającej na pilota, wysuwanej na czas projekcji i chowanej po niej.

Zobacz też: Aranżacja ściany z telewizorem: 21 pomysłów. Inspiracje do salonu z TV

Modne dekoracje okien. Jak zaaranżować okno w salonie?

Nie traktujmy okien jak niewdzięcznej przeszkody do gęstego ustawienia mebli w pomieszczeniu salonu. Przeciwnie. Wykorzystajmy ich potencjał podczas urządzania salonu, wpuszczając do wnętrza jak największą dozę dziennego światła.

Każda bowiem dodatkowa wiązka światła dziennego (wpadająca o różnej porze dnia, z różną intensyfikacją, o różnej barwie) potrafi doskonale aranżować wnętrze naszego salonu.

Dekoracje okien również potrafią budować wnętrze salonu – karnisze sufitowe i zasłony do ziemi, optycznie podwyższają wnętrze. Zawieszone w rzędach firanki-mgiełki w dwóch różnych odcieniach, wprowadzają ruch i finezję.

Salon powinien mieć duże okna, najlepiej drzwi tarasowe lub okna z niskimi parapetami, portfenetry. Salony dwukondygnacyjne sięgające do połaci dachu powinny mieć okna połaciowe, doświetlające pomieszczenie. Światło padające z góry dodaje przestronności.

Podpowiadamy, jak urządzić salon? Odpowiedź na 3 ważne pytania!

1. W jakim stylu urządzić salon?

Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretny styl aranżacyjny, wybierzmy 2-3 style, które się nam podobają i wykorzystajmy poszczególne ich elementy, by urządzić swój wymarzony pokój dzienny.

Jeśli lubimy surowość stylu industrialnego, ale mamy również słabość do ekspresyjnego, artystycznego stylu boho, możemy na przykład pokryć jedną ze ścian w salonie cegłą (styl industrialny) i wprowadzić do wnętrza kolorowe meble i printy (styl boho).

Zobacz: Przytulny ciepły salon. Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 14 fantastycznych inspiracji

2. Czy zamieszka z nami pies lub kot?

Jeśli mamy w domu pupila, warto już na etapie planowania aranżacji salonu przewidzieć kilka aspektów, związanych z jego obecnością.

Względem nich natomiast dobrać odpowiednie wykończenie mebli tapicerowanych (kolor i materiał nie powinien „zbierać” sierści), najodpowiedniejszą długość włosa dywanu (łatwą do posprzątania i uprania „w razie potrzeby”) czy zorganizować ciekawie przestrzeń na legowisko dla zwierzaka.

3. Jak ustawić meble w salonie?

Zanim jeszcze zamówisz meble do salonu, warto dobrze zastanowić się, gdzie je ustawimy, jaką odległość między nimi zachowamy itd. Najlepiej rozrysować sobie wszystko na kartce - i to w kilku konfiguracjach.

Możemy też skorzystać z programów graficznych, które pomogą nam lepiej zwizualizować sobie konkretny rozstaw mebli. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie architekta wnętrz, który przygotuje projekt salonu. Profesjonalista nie tylko zadba o względy wizualne, ale również funkcjonalne.

Aranżacja salonu na 33 sposoby. Inspiracje i zdjęcia

Zobacz również: Poznańskie mieszkanie w paryskim stylu. Sztukaterie i biel

Listen to "Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.