Nowoczesne krzesła drewniane do salonu. Kultowe gięte drewno i sklejka
W aranżacji wnętrz, tak jak w modzie, co jakiś czas pojawiają się nowe trendy. Niektóre szybko znikają, inne zostają z nami na kilka sezonów, albo nawet dłużej. Jednym z takich ponadczasowych, w zasadzie nigdy nieprzemijających trendów, jest używanie w aranżacji wnętrz drewnianych mebli. Niezależnie od otaczających materiałów, kolorów i stylu, drewniane meble zawsze wyglądają świetnie.
Autor: Getty Images/Katarzyna Bialasiewicz
Krzesła z drewna. Tak urządzić klasyczne wnętrze! Zobacz zdjęcia i zainspiruj się
Spis treści
- Ponadczasowe naturalne materiały
- Szeroka paleta barw – od kolorów ziemi po modne pastele
- Nowa odsłona klasycznych rozwiązań – designerskie meble nawiązujące do tradycji
- Meble drewniane TON: wybierz model, rodzaj drewna, kolor, tapicerkę
Drewno jest przyjemne dla oka, miłe w dotyku, charakterystycznie pachnie, może mieć rozmaite faktury i kolory, ciekawe usłojenie – to właśnie sprawia, że jest ponadczasowe i zawsze modne. Ponadto kojarzy się z naturą, i tak jak każdy naturalny materiał, z upływem czasu nabiera niepowtarzalnego charakteru i szlachetności, starzeje się z gracją.
Ponadczasowe naturalne materiały
Popularne klasyczne modele krzeseł najczęściej skonstruowane są z drewna bukowego lub jesionowego. Pierwsze zapewnia solidną konstrukcję, drugie natomiast daje duże możliwości projektowe, dzięki technice gięcia poszczególnych elementów. Dominuje ciepła kolorystyka drewna, wybierane są naturalne odcienie, często olejowane, uwidaczniające strukturę materiału.
W klasycznych modelach krzeseł, na siedziskach i oparciach pojawia się ręcznie robiona trzcinowa plecionka. Wyplatanie stosowane jest w niemal niezmienionej postaci już od przełomu XIX i XX wieku. Krzesło gięte z wyplotem jest lekkie, przewiewne i wygodne, szczególnie w okresie letnim. Plecionka wykonana jest w całości z naturalnego materiału, wyróżnia się łatwością konserwacji oraz renowacji, której wykonanie możliwe jest w każdej chwili.
Szeroka paleta barw – od kolorów ziemi po modne pastele
Drewniane meble w neutralnych, naturalnych odcieniach doskonale odnajdują się we wnętrzach w każdym stylu. Równoważą zdecydowane kolory, ocieplają chłodne, ultranowoczesne wnętrza, w monochromatycznych pomieszczeniach stają się piękną dekoracją.
Drewniane i tapicerowane elementy w stonowanej palecie barw, przywołującej na myśl kolory ziemi, to zawsze dobry i bezpieczny wybór. Popularne są również meble z drewna malowanego, zarówno na jasne, pastelowe odcienie, takie jak róż, błękit czy szarość, jak i klasyczne ciemne barwy: czerń, granat, głęboką zieleń.
Nowa odsłona klasycznych rozwiązań – designerskie meble nawiązujące do tradycji
Fotel klubowy Chips to pierwszy mebel do siedzenia zaprojektowany przez czeską designerkę Lucie Koldovą. Artystka tak mówi o swoim projekcie: „Lubię pracować z transparentnymi materiałami. Z tego powodu użyłam w tym projekcie lekkiego optycznie, ale przewymiarowanego oparcia wypełnionego perforowaną tkaniną, która jest rozpięta na ręcznie wyginanym drewnie”.
Imponujące przewiewne oparcie, które jednocześnie jest jedną z trzech nóg fotela, przypomina kształtem ziemniaczane chipsy. Kontrastuje z nim masywne siedzisko ze sprężynami kieszonkowymi. Komfort siedzenia zwiększają ergonomiczna wymienna poduszka i otomana, nawiązująca do kształtu siedziska fotela. Fotel Chips jest intrygujący również od strony produkcyjnej.
Proces ręcznego gięcia drewna rozpoczyna się od parowania elementów bukowych w specjalnych kadziach, gdzie przebywają przez kilka godzin w zależności od ich średnicy. Wyginane elementy są następnie umieszczane w formach i mocowane do nich. Ściśnięte drewno zapamiętuje wskazany kształt. Wygięte elementy są następnie suszone, klimatyzowane przez kilka tygodni w specjalnym pomieszczeniu, szlifowane, barwione i lakierowane.
Autor: materiały prasowe TON
Łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno to elementy charakterystyczne fotela Chips.
Meble drewniane TON: wybierz model, rodzaj drewna, kolor, tapicerkę
Każdy model mebla firmy TON jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Można także wybierać spośród mebli tapicerowanych i bez tapicerki. Na stronie TON dostępne są poszczególne opcje danego produktu – każdą z nich można zobaczyć na powiększonym zdjęciu. Takie narzędzie pozwala wybrać konkretny model i przy okazji uniknąć niespodzianek. Na przykład fotel Merano jest oferowany w sześciu materiałach, a w każdym z nich znajdują się warianty kolorystyczne – maksymalnie aż dziewiętnaście.
Zakład TON jest jednym z najstarszych zakładów na świecie, produkującym nieprzerwanie od 1861 roku w tym samym miejscu – w Bystricy pod Hostynem (Czechy). Tu żył i tworzył Michael Thonet, który nieprzypadkowo wybrał właśnie to miejsce – otoczona bukowymi lasami Bystrica dostarczała niezbędny do produkcji mebli materiał, co minimalizowało koszty transportu. W 1862 roku rozpoczął seryjną produkcję krzesła numer 14 – ponadczasowego i eleganckiego, bedącego jedną z ikon projektowania. Od tego modelu wszystko się zaczęło, a najnowszą historię tworzą produkty, w konstrukcji których wykorzystuje się elementy z litego drewna, gięte po rozdzieleniu w dwóch przeciwstawnych kierunkach. Unikalny sposób produkowania krzeseł giętych ręcznie to obecnie namiastka podróży w XIX wiek. Najlepiej sprzedające się krzesło na świecie jest wyginane tak, jak 150 lat temu – ręcznie. Meble gięte są funkcjonalne, proste, ale jednocześnie eleganckie i wytrzymałe, ze względu na swoją ogromną wytrzymałość idealnie pasują do wnętrz restauracji, kawiarni, pubów, a ze względu na elegancję i klasę zdobią wnętrza domów i mieszkań.
Autor: Getty Images/Katarzyna Bialasiewicz
Krzesła z drewna. Tak urządzić klasyczne wnętrze! Zobacz zdjęcia i zainspiruj się