Minimalizm we wnętrzach: mniej znaczy więcej
Minimalizm we wnętrzach to przede wszystkim prostota, harmonia, ergonomia oraz brak dodatkowych ozdobników. W jaki sposób urządzić ascetyczne pomieszczenie, aby nie wydawało się być pustym? Poznaj wskazówki, jak zaaranżować minimalistyczne wnętrza.
Autor: Karolina Bąk
W stylu minimalistycznym każdy mebel, detal oraz element wyposażenia wnętrz powinien być dokładnie przemyślany.
Spis treści
- Czym jest minimalizm we wnętrzach?
- Korzenie minimalizmu
- Minimalizm we wnętrzach: forma podąża za funkcją
- Minimalizm: wyeksponowanie przedmiotów we wnętrzach
- Minimalizm, czyli harmonia
- Minimalizm we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Czym jest minimalizm we wnętrzach?
Minimalizm we wnętrzach to styl, który charakteryzuje prostota i oszczędność detali. Jak zbudować klimat minimalizmu we wnętrzach? Urządzając pomieszczenie w stylu minimalistycznym od podstaw, postaw na przestronność, harmonię przedmiotów względem siebie oraz jasne barwy. W minimalizmie ważne jest to, by każdy element wyposażenia oraz detal został dokładnie przemyślany. W minimalistycznych wnętrzach bardzo często stosuje się zabudowy z gładkimi frontami, dzięki którym wszystkie elementy rozpraszające naszą uwagę zostają schowane. W takich wnętrzach nie ma miejsca na zbędne bibeloty, dekoracje czy dodatki, a także mnogość różniących się od siebie lub kontrastujących ze sobą kolorów.
Czytaj też: Wystrój wnętrz w stylu eko. Naturalność i prostota
Korzenie minimalizmu
Trudno jednoznacznie powiedzieć, gdzie tkwią korzenie minimalizmu. Na pewno sporo zawdzięczamy Japończykom, którzy bardzo oszczędnie urządzają wnętrza, stawiając tylko na to, co naprawdę potrzebne. Swoiście pojmowany minimalizm reprezentują także Szwedzi. Ich filozofia lagom podąża za myślą, by wszystkiego było „w sam raz” – ani za dużo, ani za mało.
Minimalizm w designie to również styl modernistyczny. Przede wszystkim na funkcję, która wpływa na formę, zwracali uwagę założyciele słynnej szkoły Bauhaus. Nie znaczy to jednak, że forma musi być nudna. Prostotę można bowiem rozumieć na wiele sposobów.
W minimalizmie bardzo ważna jest też jakość. Używane materiały są najczęściej gładkie, eleganckie, bardzo solidne. To także wpisuje się w myślenie o funkcji – bo wszystko ma służyć wiele lat w dobrym stanie.
Minimalizm we wnętrzach: forma podąża za funkcją
Jak często zdarzyło się kupić przedmiot, który okazał się bezużyteczny? Milośnicy dobrego wzornictwa zapewne dobrze znają ten problem. Urządzając wnętrze, warto zastanowić się nad funkcjonalnością przedmiotów i nie dokonywać zakupu zbędnych rzeczy pod wpływem impulsu. W ten sposób mieszkania powoli stają się zagracone i niefunkcjonalne.
Po wcześniejszym zastanowieniu się, czego naprawdę potrzebujemy, podczas zakupów warto trzymać się planu - może nam pomoć także architekt wnętrz. Funkcja to zadanie, które ma spełnić dla nas dana rzecz – mieszkania możemy uczynić funkcjonalnymi, tylko mając świadomość własnych potrzeb. Nie chodzi o to, aby rozważać każdy przedmiot pod kątem jego użyteczności lub też nie, lecz o to, czego konkretnie potrzebujemy.
Nie przegap: Projekt wnętrz: minimalizm koloru i formy, bogactwo treści
Minimalizm: wyeksponowanie przedmiotów we wnętrzach
Ograniczenie liczby przedmiotów w minimalizmie sprawia, że te obecne we wnętrzu wysuwają się na pierwszy plan, przykuwając uwagę ze względu na przestrzeń, którą mają wokół siebie. Widoczny staje się każdy detal. Urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym, możemy – niczym na białym płótnie – wyeksponować te przedmioty, na których najbardziej nam zależy.
Minimalizm, czyli harmonia
Minimalizm we wnętrzach ma ścisły związek z naszym samopoczuciem. Dlatego też urządzajac wnętrze w stylu minimalistycznym, warto poświęcić chwile na refleksję. Wybierając jedynie najważniejsze przedmioty do danego pomieszczenia, wpływamy na ich funkcjonalność. W minimalistycznych wnętrzach ważnymi są także harmonia, spokój oraz czystość. Im mniej rzeczy jest obecnych w danej przestrzeni, tym łatwiej jest nam nad nimi zapanować i tym łatwiej utrzymać porządek.
Czysta, przejrzysta przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy wszystko we wnętrzu ma swoje miejsce, o wiele łatwiej jest nam się skupić. Co więcej, w przestrzeni, w której znajdują się tylko najważniejsze dla nas rzeczy, czujemy się spokojniejsi.
Zobacz też: Aranżacja wnętrz: jak osiągnąć harmonię kolorystyczną we wnętrzach?
Minimalizm we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Choć styl minimalistyczny stawia na prostotę i porządek, sposobów jego aranżacji w danych pomieszczeniach jest pełno - zobacz galerie zdjęć zamieszczone poniżej.
Autor: materiały prasowe IKEA
Japoński minimalizm czyli mniej znaczy więcej. Istotne jest, by wnętrza w tym stylu nie wyglądały na zagracone, a dodatki i ozdoby nie dominowały nad całością. Każdy centymetr zagospodarowanej przestrzeni powinien być dokładnie przemyślany.
Autor: BASK- grupa projektowa
Sercem domu i najbardziej charakterystycznym miejscem jest jadalnia- z dużym okrągłym stołem. Nad nim- swoje miejsce znalazła- betonowa rozeta z motywem roślinnym.
Autor: materiały prasowe
Aranżacja salonu w mieszkaniu w kamienicy w Gliwicach. Biały kolor i styl minimalistyczny są motywem przewodnim całej aranżacji wnętrz. Salon mimo, że po metamorfozie został nieco zminiejszony na poczet większej kuchni zyskał czytelny podział na część wypoczynkową i jadalnię. Autorzy: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak, zdjęcia: Marcin Grabowiecki
Autor: materiały prasowe Muuto
Minimalistyczne podejście do stylu skandynawskiego - biel, drewno, ale też pastelowy odcień pistacji