Poznaj styl marokański we wnętrzach. Wybieramy meble, dodatki, dekoracje
Styl marokański we wnętrzach to olśniewająca mieszanka kolorów i wzorów. Do aranżacji przenosimy atmosferę suku, czyli muzułmańskiego targu: z aromatycznymi przyprawami, barwną ceramiką, zwiewnymi tkaninami. Co prawda odtworzenie w stu procentach wnętrza w stylu marokańskim jest trudne, ale zawsze można co nieco z niego zaczerpnąć, wprowadzając do swojego domu nutkę kultury arabskiej.
Autor: materiały prasowe IKEA
Spis treści
- Styl marokański w pigułce: czym się wyróżnia?
- Kolory Maroka w aranżacji wnętrz
- Styl marokański we wnętrzach: jakie meble?
- Styl marokański: dodatki i dekoracje
- Inspiracje orientalne we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Maroko geograficznie znajduje się nieco na obrzeżach kultury arabskiej, ale za to wspaniale łączy wszystko to, co najlepsze w sztuce, kulturze i obyczajowości tego regionu. W wystroju wnętrz w stylu marokańskim przenika się wiele aspektów: od architektury przez ornamentykę aż po rzemiosło artystyczne i wreszcie smaczną kuchnię Maghrebu.
Styl marokański w pigułce: czym się wyróżnia?
Styl marokański we wnętrzach stanowi dobre odzwierciedlenie architektury regionu. Pojawiają się w nim abstrakcyjne ornamenty – czasem inspirowane światem roślinnym, a niekiedy ograniczane tylko wyobraźnią artysty. Misterne wzory idą też w parze z ażurami. Tak jak w budynkach marokańskich, w wystroju pojawiają się liczne łuki i koronkowe przesłony.
Wśród motywów dekoracyjnych zwraca uwagę tzw. marokańska koniczyna – świetnie odnajdująca się także we wnętrzach nowoczesnych. Można wybrać tapety albo płytki podłogowe zdobione tym motywem. A skoro to świat arabski, nie może też zabraknąć arabesek.
Zobacz też: Wzorzyste płytki cementowe - poznaj ich zalety >>>
Styl marokański we wnętrzach to także królestwo przepychu. Eleganckim, misternie dekorowanym materiałom wykończeniowym towarzyszą wysokiej jakości tkaniny. Nie bójmy się jedwabiu, atłasu, czy aksamitu. Styl marokański to bowiem królestwo miękkości: stawiajmy na dywany, kilimy, liczne poduszki, zwiewne tiule, baldachimy, piękne zasłony i obrusy. Dekoracyjny przepych widoczny jest też w meblach i dodatkach – gładkie fronty zastąpione są reliefami, koronkami oraz fantazyjnymi okleinami.
Mimo trudnego klimatu i sąsiedztwa piasków pustynnych Marokańczycy popisowo wykorzystują zasoby przyrodnicze. Widać to w aranżacjach, gdzie królują takie materiały, jak drewno, kamień, ceramika, metal oraz tkaniny naturalne.
Kolory Maroka w aranżacji wnętrz
Styl marokański we wnętrzach to nie tylko miks fantazyjnych wzorów, lecz także wyrazistych barw. Aby to sobie szybko zwizualizować, warto obejrzeć zdjęcia marokańskich targów. Feeria barw wśród straganów, której towarzyszą wspaniałe aromaty, to pełne odzwierciedlenie kolorów stylu marokańskiego. Taki wystrój oddziałuje na zmysły, poprawia apetyt, pozwala się cieszyć życiem i celebrować drobne czynności.
Ciepłe kolory. W stylu marokańskim królują żółcienie w różnych odcieniach: od pustynnego piasku przez delikatny kolor słomkowy aż po bursztyn i barwę kurkumy. Do tego dochodzi czerwień i pomarańcz. Do aranżacji inspirowanej stylem marokańskim śmiało można też wprowadzać intensywny burgund, ożywczą fuksję czy malinowy róż.
Błękit i zieleń. Wnętrza w stylu marokańskim słyną z wyrazistych, kontrastowych zestawień ciepłych oraz chłodnych barw. Dlatego obok energetycznych żółcieni i pomarańczy pojawiają się różne odcienie niebieskiego: błękit, turkus, kolor morski, indygo czy głęboki kobalt. Jeśli zieleń, to przede wszystkim szmaragd, a także tzw. zieleń butelkowa.
Warto wiedzieć: w Maroku znajduje się słynny Szafszawan, zwany błękitnym miastem. Nie bez powodu – ten kolor zdominował architekturę miejską!
Srebro i złoto. Styl marokański we wnętrzach to designerski przepych, dlatego nie może zabraknąć lśniących detali srebrzystych oraz złocistych.
Kolory drewna. Jednym z najszlachetniejszych surowców w Maroku jest drewno cedrowe, które wyróżnia się ciepłą barwą, pięknym rysunkiem słojów, a także żywicznym aromatem (to drzewo iglaste).
Tadżin: naczynie do kuchni w stylu marokańskim
Tajine, tażin, tadżin – wszystkie te słowa określają jedno naczynie, niezwykle popularne w kuchni marokańskiej. To zresztą także nazwa potrawy jednogarnkowej w nim przygotowywanej. Tadżin składa się z dwóch części: masywnej, dość płytkiej podstawy, a także wysokiej stożkowatej pokrywy. W takim naczyniu różne smaki wspaniale się łączą, tym bardziej że gotowanie w tadżinie to powolny proces. A skąd pomysł na tadżin? Jedna z wersji mówi o tym, że wynaleźli go Berberowie, tak by dało się gotować z małą ilością wody (której na pustyni brakuje). Naczynie powstaje z gliny, można wybrać bardziej porowate albo wykończone na połysk i bogato zdobione.
Styl marokański we wnętrzach: jakie meble?
Tradycyjne meble marokańskie są dość masywne, wykonywane z drewna oraz bogato zdobione (reliefami, fornirami, dekoracyjnymi ornamentami). W polskich warunkach łatwiej wprowadzić styl marokański za pomocą mebli stylizowanych, tym bardziej że oryginalne, wykonywane np. z drewna cedrowego, mogą sporo kosztować. Nie bójmy się ciekawych kolorów mebli – żółta albo turkusowa szafa z ażurowym dekorem na drzwiach wprowadzi do wnętrza klimat jak z książęcej komnaty. Jeśli myślimy o mniejszych meblach w stylu marokańskich, świetnie sprawdzą się komody, wszelkie stoliki, stołki, taborety oraz pufy.
Zobacz też: Pufy sako, czyli worki do siedzenia - poznaj ich zalety >>>
We wnętrzach nowoczesnych i w stylu glamour pięknie zaprezentują się eleganckie stoliki kawowe i pomocnicze z motywem marokańskiej koniczyny. Wszelkie akcenty złociste, srebrzyste oraz mosiężne są mile widziane! Do salonu i pokoju dziecięcego warto wybierać miękkie pufy w soczystych kolorach: żółte, pomarańczowe, turkusowe, szmaragdowe czy kobaltowe.
Styl marokański: dodatki i dekoracje
Styl marokański we wnętrzach to kraina fantazyjnych ornamentów, dynamicznych wzorów oraz bajecznych zestawień kolorystycznych. Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?
Dywany: jak przystało na kręg kultury arabskiej, koniecznie wzorzyste i kolorowe. Oprócz dywanów warto też pamiętać o kilimach, czyli dekoracyjnych tkaninach ściennych.
Wzorzyste tkaniny: w zależności od upodobań w mniejszej lub większej ilości. Mocne zestawienia kolorystyczne oraz fantazyjne wzory mogą się pojawiać na poszewkach na poduszki, narzutach, zasłonach czy obrusach. Nad łóżkiem w sypialni warto zaaranżować baldachim. Jeśli wolimy bardziej stonowane wzory, ale wciąż inspirowane Marokiem, postawmy na wspomnianą już marokańską koniczynę.
Ceramika i kamionka: to właśnie za pomocą naczyń, a także drobnych dekoracji łatwo odtworzyć klimat tętniących życiem suków. Warto pamiętać, że z ceramiki wykonuje się także ażurowe stołki!
Latarenki i lampiony: tu mamy do wyboru co najmniej dwie opcje. Pierwsza to modele wykonane z metalu, ale z koronkowymi, ażurowymi prześwitami. Druga możliwość – bajecznie kolorowe szkło, które przypomina witraże.
Kosze: marokańskie kosze wykonywane są nie tylko z wikliny, lecz także słomy i trawy morskiej. Są też bardzo charakterystyczne - przypominają pękate dzbany z pokrywkami.
Szkatułki i pojemniki: drewniane, metalowe, ceramiczne... Opcji jest wiele, choć powinien być spełniony jeden warunek: im więcej zdobień i szlachetnych detali, tym lepiej.
Inspiracje orientalne we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Styl marokański jest mocno zbliżony do innych dekoracyjnych trendów, silnie powiązanych z Bliskim Wschodem i Orientem. Zobacz, jak prezentują się różne aranżacje inspirowane tymi regionami!
Autor: Sylwester Rejmer
Pod szklanym blatem stolika widać fragment indyjskiej okiennicy. Stolik ze sklepu Guido. Sofa została obita skórą ekologiczną i tkanina etno.
Autor: Materiały prasowe Ghelamco
Idealnym uzupełnieniem orientalnej stylistyki loftu są wyjątkowe meble o geometrycznych kształtach. Przestrzeń pokoju dziennego wzbogacają dwie pufy wykonane z filcu, które przypominają ogromne kamienie. Źródło: Materiały prasowe Ghelamco
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Marcin Czechowicz
Delikatna i prosta stylizacja w lekkim stylu orientalnym inspirowanym Japonią. Tak naprawde styl wnetrza robia dodatki, czyli stoliki, tapeta w białe kwiaty na czarnym tle i tkanina na ścianie. Większość tych elementów mozna kupić w polskich sklepach.