Styl industrialny, czyli przestrzeń, cegła i beton na dobre zadomowiły się w wielkim mieście!
Cegła na ścianie, beton, lampy przemysłowe to lubiane elementy stylu industrialnego w wielkim mieście. Polubiliśmy lofty z surową cegłą na ścianie na tyle, że chętnie importujemy te elementy nawet do nie największych mieszkań. A co ciekawe styl industrialny narodził się, jak to zazwyczaj bywa, przez przypadek…
Autor: materiały prasowe Homebook.pl
Stół wyznacza miejsce jadalni w otwartej przestrzeni loftu.
Spis treści
- Styl industrialny to wygodna przestrzeń i naturalne materiały z odzysku
- Meble i dodatki do domu tworzące styl industrialny
- Przewody elektryczne i rury hydrauliczne biegnące po ścianach z cegły…
Styl industrialny to odkrycie ostatnich lat. Bardzo polubiliśmy surową cegłę na ścianie, szlifowany beton na podłodze, lampy jakby prosto z fabryki i ciężkie metalowe meble. Styl industrialny, jak większość najlepszych wynalazków narodził się przypadkowo. Powstał w latach 50tych ubiegłego wieku w USA. Panujący kryzys zmuszał przemysłowców do zamykania fabryk i usuwania maszyn. Sytuację szybko wykorzystali nowojorscy artyści, którzy nigdy za życia nie cierpieli na nadmiar gotówki, a pozbawione luksusów ale wysokie, przestrzenne, i co najważniejsze dobrze oświetlone wnętrza okazały się dla nich idealne. Zagospodarowanie loftów przez artystów stało się potwierdzeniem tezy jednego z najbardziej znanych architektów – Le Corbusier’a, który twierdził, że dom powinien być maszyną do mieszkania. Nie jest to zbyt romantyczne określenie wymarzonego domu ale niezwykle celnie oddaje to, że mieszkanie powinno być przede wszystkim wygodne i komfortowe.
Styl industrialny to wygodna przestrzeń i naturalne materiały z odzysku
Właśnie, kiedy myślimy styl industrialny to pierwszym skojarzeniem jest przestrzeń. Dlatego aranżując mieszkanie w stylu industrialnym rezygnujemy z większości ścian działowych, zostawiając tylko te, które zapewniają minimum intymności. Poszczególne strefy wyznaczamy i zaznaczamy meblami oraz charakterystycznym oświetleniem. Strefę wypoczynkowa wyznaczy nam wygodna i rozłożysta narożna sofa modułowa. Strefę kuchenną wyznaczy nam wyspa kuchenna, jadalnię wygodny drewniany stół i przemysłowe, wiszące lampy oświetlające blat. Pozbawione ścian nawet małe mieszkanie zawsze będzie wygadało na większe. Prawdziwy loft w wielkim mieście powinien zostać wykończony materiałami naturalnymi, najlepiej pochodzącymi z odzysku, noszącymi ślady użytkowania. Pamiętajmy jak zrodziła się idea stylu industrialnego. Artystów nie było stać na zagospodarowanie ogromnych przestrzeni nowymi meblami i dodatkami. Dodatkowo nie miałoby to większego sensu, ponieważ podczas twórczości często rozlewają się farby, lecą iskry i wióry itp. Stad na podłodze idealnie sprawdza się szlifowany beton, a na ścianach surowa cegła, często rozbiórkowa z innych inwestycji.
Meble i dodatki do domu tworzące styl industrialny
Meble i dodatki do domu charakterystyczne dla stylu industrialnego powinny być wykonane z naturalnego drewna, metalu i szkła. Jeśli te materiały są w swoim naturalnym kolorze nigdy nie będzie obawy, że cos do siebie nie pasuje. Te materiały na tle surowej cegły na ścianie i betonu na podłodze zawsze będą wyglądały idealnie, jakby stworzone do tej przestrzeni. Stołom, regałom albo sofom często zamieniamy nóżki na koła. Wygląd jaki zyskują dzięki takim zabiegom to jedno, ale dzięki temu łatwiej jest nam je przestawiać. Meble wykonane z litego drewna lub stali są wyjątkowo ciężkie, a przestrzeń jaka dysponujemy w lofcie daje nam możliwości częstych zmian aranżacyjnych. Warto wiec mieć możliwość korzystania z tego przywileju. Taka surowa stylistyka bardzo lubi odrobinę ocieplenia. Idealny będzie tutaj dywan w stylu perskim. Jego wyblakłe kolory i przetarcia znakomicie podkreślą surowy styl.
Przewody elektryczne i rury hydrauliczne biegnące po ścianach z cegły…
Surowa cegła na ścianach nie pozwala ukrywać przewodów elektrycznych ani rur hydraulicznych. Jednak w stylu industrialnym to raczej zaleta. Żarówka zawieszona na przewodzie w zwykłym oplocie, który wcześniej biegnie nieskrepowanie po ścianie to naprawdę wyjątkowy widok i dekoracja ściany sama w sobie. A jeśli jeszcze zamiast współczesnego włącznika mamy możliwość zainstalowania okrągłego, ebonitowego czarnego – zróbmy to. Takie detale posiada naprawdę niewiele osób! To samo dotyczy cienkich rur hydraulicznych. Zwłaszcza teraz gdy wielkimi krokami wraca do mody miedź. Taka hydraulika jest naturalną ozdobą i prawdziwych loftów i tak zwanych softloftów. Jest jeszcze jeden istotny element tworzący styl industrialny. Jest to żeliwny grzejnik żeberkowy. Jest on na tyle istotnym i poszukiwanym detalem, że wiodące firmy produkujące grzejniki wprowadziły na stałe do swojej oferty takie właśnie produkty.