Hamak na balkon – jaki wybrać? Jak zamontować hamak na balkonie? PORADNIK

2021-04-23 7:29

Dlaczego hamak na balkon jest zawsze świetnym pomysłem? Ta prosta konstrukcja odpowiednio przymocowana na balkonie pomoże nam błyskawicznie się zrelaksować i uciec od trosk codzienności. Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże ci w prosty sposób wybrać dobry hamak i właściwie go zamontować.

hamak
Autor: gettyimages Hamak frędzlami ma wakacyjny charakter. Pozwoli zrelaksować się w domowym zaciszu o każdej porze roku.

Spis treści

  1. Hamak na balkon - rodzaje
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając hamak na balkon?
  3. Hamak na balkonie - najlepsze tkaniny hamakowe
  4. Jak zamontować hamak na balkonie?
  5. Najciekawsze aranżacje balkonów. GALERIE ZDJĘĆ

Hamak na balkonie to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią wypoczywać na powietrzu. Pozwala szybko zamienić balkon w prywatną strefę relaksu i umożliwia korzystanie z długich letnich wieczorów także w mieście.

Hamak na balkon - rodzaje

Czy na każdym balkonie można powiesić hamak? Właściwie tak, chyba że dysponujemy naprawdę ograniczoną przestrzenią. Na rynku są różne rodzaje hamaków: montowane w suficie, na ścianach, na stelażu. Dzięki temu niemal każdy jest w stanie wybrać hamak, który dostosuje do swoich potrzeb.

1. HAMAK KLASYCZNY sprawdzi się na dużych balkonach i tarasach. Żeby go rozwiesić, potrzeba ok. 4 metrów na hamak oraz od 20 do 80 cm wolnej przestrzeni na zamontowanie karabińczyków. Warto też pamiętać o tym, by zostawić wolną przestrzeń po bokach, żeby umożliwić sobie swobodny dostęp do hamaka.

2. FOTEL HAMAKOWY to dobre rozwiązanie na mały balkon. Składa się on z siedziska i poprzeczki, którą za pomocą liny albo łańcucha montujemy do haków w suficie. Fotel hamakowy musi być wykonany z elastycznych włókien, żeby był wygodny. Dzięki temu z przyjemnością zatopimy się w nim, by przeczytać książkę lub obejrzeć serial.

3. HAMAK Z DRĄŻKIEM to tzw. hamak amerykański, który składa się z dwóch równoległych belek, rozkładających się dokładnie tak jak łóżko. Można się w nim położyć niemal tak jak na łóżku, dzięki temu wygodnie opala się czy wypoczywa. To dobre rozwiązanie na bardzo duże balkony lub tarasy. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj hamaku jest wywrotny, nie poleca się go więc rodzinom z dziećmi.

Sztuczna trawa na balkon: zalety, wady, montaż i pielęgnacja >>>

Na co zwrócić uwagę, wybierając hamak na balkon?

  • Rodzaj materiału – większość hamaków jest odporna na wilgoć i zabrudzenia. To ważne, zwłaszcza gdy balkon jest niezadaszony. Jeśli tak jest, warto wybrać prosty hamak ze sznurka (najwygodniejsze na świecie są hamaki meksykańskie!), z bawełny czy nylonu. W przypadku zadaszonych balkonów warto kupić hamak wykonany z bawełny organicznej (jeśli mamy dzieci) lub z bawełny i włókien sztucznych. Taki hamak będzie bardzo wygodny.
  • Przestrzeń, którą dysponujemy – od tego zależy, czy możemy pozwolić sobie na hamak klasyczny, czy na fotel hamakowy, który sprawdzi się na mniejszych balkonach.
  • Czy hamak ma moskitierę? To bardzo praktyczne rozwiązanie!

Wybieramy osłony na balkon >>>

Hamak na balkonie - najlepsze tkaniny hamakowe

Hamak na balkon powinien być wykonany z miękkich włókien, dzięki czemu przyjemnie się z niego korzysta. Do najlepszych tkanin hamakowych zalicza się między innymi:

  • Bawełna organiczna – wygodna, miła w dotyku i bezpieczna dla dzieci. Warto jednak pamiętać, by hamak na balkonie wykonany z bawełny dobrze wysuszyć po deszczu.
  • Nylon – jest bardzo odporny i trwały, można go powiesić nawet na bardzo słonecznym balkonie, bo nie nagrzewa się od słońca.
  • Durasol – równie odporny i wytrzymały materiał. Nie płowieje ani nie blaknie pod wpływem czynników atmosferycznych (słońca, deszczu).
  • Sizal – bardzo drogie włókno, w Polsce trudno dostępne. To właśnie z sizalu wyplatano hamaki na Jukatanie. Z wyglądu materiał ten przypomina bawełnę, ale jest nieco bardziej szorstki.
  • Sunbrella – droga tkanina, z której wykonuje się hamak materiałowy. Hamak na balkon z sunbrelli jest całkowicie odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak zamontować hamak na balkonie?

Hamak na balkonie można zawiesić na kilka sposobów: za pomocą haków w suficie, przymocować go do ścian albo powiesić na stelażu.

1. Montaż w suficie – aby zamontować hamak w suficie, wykonujemy nawiercenie wiertłem o średnicy 6 mm i sprawdzamy, czy w wybranym przez nas miejscu nie ma drutów zbrojeniowych. Jeśli nie ma, to poszerzamy otwór wiertłem o średnicy 15 mm, wwiercając się na głębokość 110 mm. Wkręcamy kołek stalowy, dodajemy karabińczyki i zaczepiamy hamak.

2. Montaż w ścianach – hamak na balkonie można bez problemu zamontować, jeśli odległość między ścianami wynosi około 4 metrów. Poleca się montować hamaki na wysokości ok. 2 metrów. Grubość wierceń dopasujmy do grubości ścian (zalecana głębokość to 10-20 cm). Co ciekawe, czasem lepiej zamontować hamak na tradycyjnym stalowym kołku niż na tym, który jest załączony w zestawie.

Hamak balkonowy można również przywiercić w belkach lub drewnianych słupkach za pomocą drewnowkrętów (najpierw wwiercamy się na głębokość ok. 8 mm, następnie dajemy drewnowkręt z okiem zamkniętym ok. 14 mm). Warto też pamiętać, że hamak „pracuje”, dlatego zaleca się dodać karabińczyk i zostawić naciąg dłuższy o ok. 20 cm z każdej strony.

3. Hamak na stelażu sprawdzi się zaś na dużych balkonach oraz tarasach. W sklepach są do wyboru stelaże drewniane albo stalowe. Stelaże drewniane ładniej się prezentują, ale nie są tak wytrzymałe jak te stalowe. Jeśli chcemy kupić duży hamak, na którym będziemy wylegiwać się całą rodziną, wybierzmy stelaż stalowy.

Podsumowując, hamak można powiesić na niemal każdym balkonie, by cieszyć się z uroków lata. Hamak klasyczny sprawdzi się na dużym metrażu, a fotel hamakowy z powodzeniem zastąpi nam hamak na małym balkonie.

Sonda
Czy chciałbyś mieć hamak na balkonie?

Najciekawsze aranżacje balkonów. GALERIE ZDJĘĆ

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych