BEŻ I BORDOWY? Czy to dobre połączenie: modne kolory wnętrz. Bordowy salon - ZDJĘCIA
W aranżacji salonu wybraliśmy nasycone kolory ścian, w głównej roli wystąpił bordowy. W odcieniu bordowym są ściany salonu. Do tego dodatki w odcieniach beżu oraz białe meble. Bordowy zamiast zmniejszać salon, tworzy jego atmosferę. Ciepły kolor podłogi i drewniane meble łagodnie łączą się z nasyconą barwą ścian.
Autor: Mariusz Bykowski
Spis treści
Czerwony i jego odcienie to kolory wnętrz, wobec których trudno przejść obojętnie. Są pobudzające, pełne życia i energii. O ile jednak czysta czerwień może drażnić i wywoływać agresję, o tyle przełamana wycisza. Bordowy (czerwień z odrobiną brązu) to barwa głęboka i dominująca we wnętrzu. Postanowiliśmy wybrać ten kolor ścian do aranżacji salonu. Salon miał być przytulny i elegancki.
Jak dobierać kolory wnętrz
Jeśli tonacja przełamanych czerwieni wydaje się zbyt ciemna, można ją łatwo rozjaśnić, stosując złote, żółte i kremowe dywany, poduszki i obrazki. Zmiana dywanu sprawi, że plama podłogi i jasnej kanapy stanie się przeciwwagą dla ciemnych akcentów i ciemnego koloru ściany. Aranżację z borodowym kolorem ścian można także ożywić, wprowadzając soczyście zielone dodatki.
- Styl, który pasuje do wybranych kolorów. Jest kobiecy i bogaty. Kojarzy się z dziewiętnastowiecznym salonem. Warto przyjrzeć się detalom - ozdobnej listwie przypodłogowej i sposobowi układania zasłon.
- Stosowanie kilku odcieni z jednej gamy kolorystycznej. Bordowy zestawiony z białą ścianą byłby zbyt krzykliwy, z ciepłym różem kreuje przytulne wnętrze.
- Kolor w detalu. Wybierając intensywną barwę, należy zachować ostrożność. Tylko uważnie zestawione elementy stworzą spójną całość.
Salon dla Ani jest stylowy. Dobrze czułaby się w nim także starsza osoba. Nastrój tworzą przede wszystkim kolory wnętrza i pasujące do wybranej tonacji ozdobne przedmioty. Ciemną, mocną barwę nieczęsto spotyka się w mieszkaniach. Unikamy jej, bojąc się zmniejszyć optycznie i tak nieduże wnętrza. Proponuję zatem pewną sztuczkę - intensywny kolor wprowadzamy tylko na fragment jednej ściany. Bordowy pojawia się jeszcze na zasłonach. Dobrze jest operować dużymi płaszczyznami. One stają się podstawą do zabawy dodatkami w innych kolorach. Bez obawy wprowadziłam kilka prostych mebli, które sąsiadują z tradycyjnymi formami. Kobiecy salon może być eklektyczny.
Kolory wnętrz: urządzamy salon
Ania nie miała pomysłu na kolory wnętrz w swoim mieszkaniu i dlatego nasza stylistka postanowiła pójść tropem najprostszym i godnym polecenia dla wszystkich urządzających swoje mieszkania. Zapytała Anię, w jakie rzeczy lubi się ubierać. Urządzanie wnętrz to poważna sprawa, ale zaskakująco dobrze sprawdza się tu zasada dobierania kolorów, w których jest nam do twarzy. Intuicyjnie wyczuwamy, jakie tło będzie dla nas najlepsze i jakie kolory wnętrz dobrze wpływają na nasze samopoczucie. - Mam ciemne włosy i dobrze mi w kolorze wiśniowym. Jest szlachetniejszy niż czysta czerwień - powiedziała Ania, która - jak wyznała - nie przepada za nowoczesnością. W swoim salonie chce przede wszystkim odpocząć. Dobrze czuje się wśród mebli stylowych i lubi ornamenty. Stylistka zaproponowała jej bordowy salon, w którym panuje trochę "niedzisiejszy" klimat, ale to, co dawne, spotyka się z nowym.
Jak urządzić salon: łączenie kolorów ścian
Połączenie wygodnego salonu z jadalnią, w których toczy się dyskretna gra ozdobnych i prostych elementów. Ściana pokryta tapetą w kolorze konfitur wiśniowych jest tłem dla solidnego stołu z toczonymi nogami. Ciepły kolor podłogi i drewniane meble łagodnie łączą się z nasyconą barwą. Pozostałe ściany są różowe i dzięki temu białe meble wyglądają świeżo. Miękką sofę podkreśla bogato udrapowana bordowa zasłona. Przyjazną atmosferę wnętrza wzmacnia światło sączące się zza materiałowych żyrandoli.