Białe meble do salonu. Kiedy warto je wybrać? Jak je ustawić i eksponować?

2022-04-19 11:11

Białe meble do salonu sprawiają, że pokój dzienny wygląda jasno, nowocześnie i neutralnie. Biel we wnętrzu to otwarta przestrzeń, która symbolizuje wolność i świeżość. Dodaje lekkości, a także optycznie powiększa pomieszczenia. Poznajmy zalety i wady urządzania salonu w bieli.

Spis treści

  1. Białe meble do salonu – harmonia czy kontrast?
  2. Białe meble do salonu – oświetlenie i wpływ na samopoczucie
  3. Białe meble do salonu w stylu nowoczesnym i minimalistycznym
  4. Białe meble w salonie w stylu skandynawskim
  5. Białe meble w salonie w stylu rustykalnym, prowansalskim i hampton

Białe meble do salonu – harmonia czy kontrast?

Choć tendencja do achromatycznych wnętrz salonów stopniowo wygasa, w polskich domach nadal modne są odcienie szarości, biel i czerń. Łącząc elementy wyposażenia salonu w tych kolorach (na przykład białą sofę, grafitowy dywan i szarą ścianę), możemy uzyskać harmonijny i stonowany wystrój. Czerń i biel we wnętrzach to eleganckie połączenie, które nada salonowi graficzny charakter. Gdy barwy te zestawiamy obok siebie naprzemiennie, wywołują silny kontrast, który po dłuższym czasie może męczyć, zamiast sprzyjać odpoczynkowi. Meble w białym, neutralnym kolorze pasują również do ścian pomalowanych na barwne, intensywne kolory.

Białe meble do salonu – oświetlenie i wpływ na samopoczucie

Powierzchnie w jasnym kolorze lepiej odbijają promienie słoneczne niż ciemne. To jeden z praktycznych powodów, dla których Grecy malują swoje domy na biało, dzięki czemu nie nagrzewają się tak mocno. Ściany pomalowane białą farbą i białe meble wyglądają nieco inaczej w pomieszczeniach różnie zlokalizowanych względem stron świata. W salonie umiejscowionym od strony północnej biel sprawia wrażenie bardzo chłodnej, oświetlonej lekko niebieskawym światłem. W salonie od strony południowej biel będzie „zalana” promieniami słonecznymi. Dużo słońca we wnętrzu może powodować blaknięcie kolorów niektórych farb, tkanin tapicerowanych mebli oraz żółknięcie białych firan.

Zbyt wiele koloru białego we wnętrzach może budzić negatywne emocje. Choć białe wnętrza są sterylne, higieniczne i ascetyczne, mogą wydawać się jednak zimne i potęgować poczucie wyobcowania oraz osamotnienia. Monotonię bieli w bardzo łatwy sposób można przełamać. Wystarczy jeden drobny detal w odmiennym kolorze, aby skupiać wzrok obserwatora.

Białe meble do salonu w stylu nowoczesnym i minimalistycznym

Kolor biały jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla stylu nowoczesnego. Podkreśla kubiczne bryły mebli pozbawionych ozdób i dekoracji. Białe meble bardzo dobrze sprawdzą się w salonie zaaranżowanym w stylu minimalistycznym. Jego ojczyzną jest Japonia, a źródła inspiracji odszukać można w buddyjskiej filozofii zen. Zieleń drzewek bonsai dobrze komponuje się z bielą. Salon w białych barwach ożywić mogą ogrody wertykalne albo modne ostatnio panele wykonane z mchu.

Białe meble w salonie w stylu skandynawskim

Biel króluje również w stylu skandynawskim, słynącym z dobrego wzornictwa. Kolor ten występuje na blatach stolików kawowych, frontach komód czy siedziskach krzeseł. Jest często zestawiany z naturalną barwą drewna, szarościami (na przykład tapicerką fotela uszaka) lub pastelami – pudrowym różem albo odcieniem miętowym.

Białe meble w salonie w stylu rustykalnym, prowansalskim i hampton

Białe meble w salonie bardzo dobrze komponują się ze stylem rustykalnym. Wynika to z kontrastu pomiędzy świeżością bieli a rysunkiem słojów drewna, jego kolorystyką, niekiedy śladami zniszczenia. Meble w stylu prowansalskim występują przeważnie w kolorze naturalnego drewna lub są bielone z efektem przetarcia. Białe komody, stoły, krzesła, witryny i kredensy mają klasyczną formę, kabriolowe nóżki i zdobienia w postaci prostego frezu.

Miłośnikom marynistycznych klimatów oraz błękitów do gustu może przypaść nieco mniej znany styl hampton. W salonie w tym stylu obok zasłon przypominających żagle, tapety w biało-niebieskie pasy oraz dywanu ze wzorem marokańskiej koniczyny możemy umieścić białe fotele i wygodną sofę z wieloma dekoracyjnymi poduszkami. Biała tapicerka może być niepraktyczna (szczególnie jeśli posiadamy zwierzęta w domu), lecz nadaje salonowi szczególny, elegancki charakter. Jeśli chcemy zapewnić jej estetyczny wygląd i ciągłą świeżość, warto stosować wymienne pokrowce lub częste pranie.

Nasi Partnerzy polecają