Idealna kanapa do salonu. Jaka jest różnica między sofą a kanapą? Jak dobrać kanapę do salonu?

2024-08-16 10:41

Wybór odpowiedniej kanapy do salonu może sprawić wiele radości, ale również stanowić wyzwanie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu, aby mebel idealnie wpasował się w twoje potrzeby. Jaka jest różnica między sofa a kanapa? Jak dobrać kanapę do salonu?

Spis treści

  1. Jaka jest różnica między sofą a kanapą?
  2. Jak dobrać wielkości sofy do salonu?
  3. Jaki styl sofy wybrać?
  4. Sofa komfortowa, czyli jaka?
  5. Przydatne funkcje, systemy rozkładania sofy
  6. Sofa do salonu z funkcją spania
  7. Tkaniny, pokrowce
  8. Wybierz odpowiedni kolor

Zakup nowej sofy bywa wyzwaniem. W poszukiwaniu idealnego modelu stajemy w obliczu mnóstwa różnych dylematów. Czy ma być nowoczesna, czy klasyczna? Pikowana czy minimalistyczna? Z wysokimi czy ukrytymi nóżkami? Szukamy mebli, które nie tylko będą funkcjonalne, ale również wspaniale wzbogacą wnętrze swoim charakterystycznym wyglądem.

Jaka jest różnica między sofą a kanapą?

- Zarówno sofa, jak i kanapa, przywędrowały do nas z dwóch zupełnie różnych kręgów kulturowych. Początkowo stanowiły dwa odrębne meble, służące raczej do siedzenia lub półleżenia. Spanie na nich zaczęło się dopiero w 1931 roku, kiedy sycylijski imigrant Bernard Castro wynalazł Amerykankę, czyli rozkładaną sofę – wyjaśnia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

W przypadku sofy cała historia tego miękkiego mebla rozpoczyna się w XVII wiecznym Imperium Osmańskim. Istniał tam przepiękny mebel — nisko osadzony, bez podłokietników i oparć, wygodny i wyłożony miękkimi poduszkami. Jako hit wnętrzarski dotarł także i do Europy, gdzie został nazwany otomaną. Była to praprzodkini sofy.

Natomiast kanapa przywędrowała do nas w XVII wieku z Włoch i była klasycznym, opartym na skrzyni meblem — mniej wygodnym od sofy i służącym tylko do siedzenia. Nazywała się bardzo ładnie, bo cassapanca. Co ważne, sofa zwana otomaną służyła przyjemnemu, luksusowemu lenistwu, jednak nie nadawała się do spania. Natomiast kanapa – kasapanka – była meblem przeznaczonym do siedzenia.

Jak dobrać wielkości sofy do salonu?

Rozmiar stanowi jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego mebla.  Możemy wybrać spośród wersji dwuosobowych, trzyosobowych, szezlongów i mebli modułowych i narożników. Sofa nie może kolidować ze szlakami komunikacyjnymi, czy szafą w pokoju. Jeśli nasz salon jest duży, idealnie sprawdzą się w nim systemy modułowe, z których skonfigurujemy dowolnej wielkości układy, wzbogacone o różne dodatkowe funkcje. Jeżeli posiadamy nieco mniejsze mieszkanie – zwróćmy uwagę na gotowe meble.

Nasza rada: przed wizytą w salonie meblowym narysuj rzut i wymiary pomieszczenia na kartce.

O tym, gdzie postawić sofę w kanapę piszemy tutaj: Jak ustawić kanapę w salonie? 5 złotych zasad od architektów wnętrz. Sofa w salonie — inspiracje

Jaki styl sofy wybrać?

Wybierając sofę, zastanów się nad stylem, w jakim planujesz urządzić salon. Jeśli lubisz styl klasyczny, możesz wybrać np. wersję pikowaną, lub tradycyjną wersję z zaokrąglonymi oparciami, czy podłokietnikami. Do wnętrza w klimacie industrialnym i nowoczesnym wybierz meble z prostymi liniami. Wnętrza rustykalne lubią się z sofami w kwiaty, a eleganckie welury i srebrne wygięte nóżki odnajdą się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Kolorowe sofy najlepiej pasują do wnętrz nowoczesnych i eklektycznych. Styl japandi jest wymarzony dla nowoczesnych sof z futonami.

Sofa komfortowa, czyli jaka?

Oprócz wyglądu liczy się także komfort użytkowania. Co z tego, że sofa wygląda pięknie i stylowo, jeżeli siedzisz jak na ławce? Sprawdź, czy sofa zapewnia odpowiednią głębokość siedziska oraz wysokość oparcia. Każda sofa musi być wygodna, czyli zawsze nasze ciało powinno mieć ergonomiczne podparcie. Zatem nie sposób wybrać sofy, nie przymierzając się do niej. Trzeba poczuć, jak reaguje na nią nasze ciało.

Najlepiej sprawdzą się modele mające wypełnienie z warstwą gęsiego pierza na górze. Kolejnym ważnym elementem jest oparcie, które powinno być wysokie i uzupełnione o poduszkę lędźwiową dla lepszej stabilizacji pleców. A i sylwetka będzie też lepiej się prezentować, co ważne jest w epoce połączeń wideo.

Przydatne funkcje, systemy rozkładania sofy

Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcji, rozważ wybór sofy z praktycznym schowkiem na pościel, składanymi zagłówkami, regulowanym oparciem, wysuwanymi podnóżkami, z blatami lub półkami. Te funkcje sprawiają, że kanapy są jeszcze bardziej praktyczne i wygodne.

Pamiętaj, że sofy dzielą się te rozkładane do przodu oraz z mechanizmem DL — powierzchnia spania składa się z siedziska i oparcia, jest dość równomierna i sprężysta. System DL jest stosowany zarówno w sofach, jak i w narożnikach. Sofy rozkładane do przodu mają tę zaletę, że nawet małe sofy zapewniają sporą powierzchnię spania.

Sofa do salonu z funkcją spania

Przed zakupem sprawdź jakość konstrukcji sofy, szczególnie w zakresie ramy, sprężyn, materaca. Staraj się wybierać modele wykonane z solidnych materiałów i zapewniające stabilność oraz trwałość na lata, szczególnie jeżeli sofa będzie też pełnić funkcję łóżka. Bardzo dobrą opcją będzie materac ze sprężynami kieszeniowymi. Rodzaj elementu sprężystego to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednią twardość materaca do masy ciała, zadbajmy też o odpowiednią grubość materaca.

Tkaniny, pokrowce

Wytrzymałość, to najważniejsza cecha naszej sofy. Szczególna rola przypada tkaninie, odpornej na zużycie i plamy. Wybierajmy tkaniny naturalne, gdyż w sofie stykają się bezpośrednio z naszym ciałem, a ono właśnie najlepiej znosi kontakt z naturą. Oto popularne obicia naszych sof:

  • Tkanina: jest miękka i ciepła, więc jeżeli zależy Ci na osiągnięciu wrażenia ciepła i przytulności, wybierz sofę tapicerowana tkaniną. Zwróć uwagę na materiały miękkie i przyjemnie, układające się pod dłonią oraz odporne na ścieranie (zapytaj sprzedawcę o test Martindale’a, określający stopień odporności na ścieranie – im wyższy – tym tkanina będzie bardziej wytrzymała). Tkaniny szenilowe zawierają splot przędzy szenilowej, nadający miękkości i jedwabistego połysku. Charakterystyczną cechą tej tkaniny jest nieregularna powierzchnia, dająca ciekawy efekt gry światła i cienia. Modne tkaniny welwetowe (zwane również pluszowymi) są z kolei aksamitnie gładkie. Sofy ubrane w taką tkaninę wyglądają luksusowo, jednocześnie ocieplając i nadając przestrzeni przytulnego charakteru. Inne popularne przyjemne w dotyku obicia to tzw. floki. Flokowanie sprawia, że materiał jest z jednej strony miękki i aksamitnie miły, z drugiej zaś — gęsty i zwarty. Tkaniny flokowane są odporne na ścieranie i przez długi czas zachowują nienaganny wygląd.
  • Skóra - w pierwszym kontakcie bywa chłodna, skórzane sofy potrafią być gorące w lecie i zimne w dotyku w zimie. Przy odpowiedniej pielęgnacji, skóra to materiał na lata, jeżeli ładnie się starzeje. Jest też łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż tkanina. Skórę trzeba jednak pielęgnować specjalnymi środkami.
  • Ekoskóra - alternatywa dla skóry prawdziwej. Ekoskóra to tkanina, która imituje skórę naturalną, jest praktyczna i łatwa w pielęgnacji.
  • Pokrowce - niektóre sofy mają pokrowce z suwakami, więc wystarczy chwila, żeby je zdjąć i wyprać. Pokrowce można też uszyć na zamówienie lub kupić gotowe, takie rozwiązanie jest popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o sofy z IKEA. Są firmy, które wyspecjalizowały się w szyciu pokrowców na meble tej marki, w różnych tkaninach i wzorach.

Wybierz odpowiedni kolor

Wybrany kolor sofy wywołuje określony nastrój i uczucia. Warto zadać sobie pytanie: jak chcę się czuć w tej przestrzeni? Czy ma być spokojna? Neutralna? A może odważna i pełna pasji? Niebieski i kolory ziemi (beże, ecru, brązy) uspokoją oraz pomogą poczuć spokój i koncentrację. Różnorodne odcienie tych barw będą idealne do domów cechujących się elegancją, urządzonych w stylu Hampton lub klasycznym.

Zielona sofa będzie kojarzyć się z wiosną i naturą za oknem. Taki wystrój, z kilkoma zielonymi dodatkami, z pewnością pomoże w wyciszeniu i osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Sofa w kolorze czerwieni podkreśla odwagę cechującą właścicieli.

Wygodny fotel do salonu - wybieramy najładniejszy. Jakie są modne fotele do salonu?

Nasi Partnerzy polecają