Salon z jadalnią: inspiracje. Pomysły na ciekawą aranżację salonu i jadalni
Salon z jadalnią wymaga, aby meble i dodatki z obu stref dobrze się komponowały. Salon i jadalnia powinny być spójne stylistycznie i tworzyć wrażenie całości. Warto zadbać o wygodne miejsce do jedzenia dla całej rodziny.
Autor: Mariusz Bykowski
Nowoczesna aranżacja jadalni mieni się szklanymi odbiciami. Ściana w ciemnym, stalowym kolorze dodaje jadalni tajemniczości.
Spis treści
- Salon z jadalnią: komfort i wygoda
- Salon z jadalnią: ważne miejsce
- Salon z jadalnią w stylu black & white
- Salon z jadalnią w stylu lat 60.
- Surowa jadalnia i salon w lofcie
- Nowoczesny salon z jadalnią z szarym akcentem
- Salon z jadalnią w wiejskim stylu
- Salon z jadalnią w kolorze nieba
- Klasyczna biało-niebieska jadalnia
- Salon i jadalnia z pomysłem - GALERIE ZDJĘĆ
Salon z jadalnią to coraz częstsze połączenie w wielu mieszkaniach. Tak bliskie sąsiedztwo jadalni i salonu wymaga, by meble i dodatki z obu stref dobrze się czuły w swoim towarzystwie. Połączenie salonu i jadalni to dobry pomysł w przypadku niewielkiego mieszkania. Często można wygospodarować w kuchni kącik czy miejsce do jedzenia, czasem wystarczy tam wstawić mały stolik. Problem pojawia się wtedy, kiedy planujemy większą uroczystość i chcemy ładnie oraz wygodnie podjąć gości.
Zobacz: Megafunkcjonalna kuchnia - idealna do gotowania >>>
Salon z jadalnią: komfort i wygoda
Aranżacja jadalni w salonie będzie dobrym pomysłem, jeśli w kuchni mamy mało miejsca, a powierzchnia salonu pozwala, aby wstawić do niego stół z krzesłami. Wielkość stołu dobierzmy oczywiście w zależności od liczby domowników, ale także biorąc pod uwagę wielkość salonu. Dobrze, aby stół nie był największym i najcięższym meblem w salonie, bo zaburzy wtedy równowagę w aranżacji salonu.
Polecamy: 10 pomysłów na SALON: KOLOROWA aranżacja salonu ZDJĘCIA >>>
Salon z jadalnią: ważne miejsce
Jadalnię w salonie możemy urządzić pomiędzy salonem i kuchnią, jeśli mamy kuchnię otwartą. W naturalny sposób wydzieli ona wówczas funkcje pomieszczeń, a serwowanie posiłków będzie łatwiejsze. Ważne, aby aranżacja jadalni w salonie nie przeszkadzała na przykład w oglądaniu telewizji. Idealnym rozwiązaniem będzie, jeśli jadalnia w salonie będzie miała swój kącik – na przykład wnękę. Jadalnię w salonie możemy także oddzielić od reszty wnętrza na przykład ścianką działową. Zostawiając pomieszczenie otwarte, spowodujemy, że wyda się większe i bardziej przestronne.
Przeczytaj: Ścianki działowe w mieszkaniu: przestawiamy ściany >>>
Salon z jadalnią w stylu black & white
Ostry kontrast równa się mocny efekt. Salon i jadalnia w biało-czarnych barwach pasują do siebie jak pozytyw i negatyw. Rezygnacja z kolorów i wybór prostych nowoczesnych form pozwalają wydobyć urodę graficznych deseni oraz zestawień matowych powierzchni z lśniącymi. Wymagają jednak dużej konsekwencji. Czarno-biała baza to dobre tło dla barwnych dodatków. Jeśli czarno-biała jadalnia okaże się zbyt monotonna, można dodać do niej plamę koloru – na przykład kolorowe podkładki na stół lub barwną zastawę.
Zobacz również: Biało-czarny salon. Ciekawa aranżacja salonu >>>
Salon z jadalnią w stylu lat 60.
Neutralna kolorystyka wnętrza w takim stylu wyeksponuje też kształty mebli i rzeczy. Warto więc dobrać je tak, aby wyglądały ciekawie. W kwestii wyboru mamy sporą swobodę, bo eklektyzm wciąż jest modny i możemy mieszać przedmioty inspirowane różnymi stylami. Proponujemy połączyć design lat 50. i 60. XX w. ze współczesnymi przedmiotami, np. sofę o zaokrąglonych liniach z plastikowymi krzesłami.
Nie przegap: Mieszkanie jak wnętrza z przełomu lat 50. i 60. >>>
Surowa jadalnia i salon w lofcie
Cegła, lite drewno (najlepiej ze śladami wieloletniego zużycia) plus stal tworzą surową w wyrazie oprawę posiłków. W części wypoczynkowej salonu z jadalnią króluje niebieska sofa o czystych, klarownych liniach. Styl loftu odwołuje się estetyki przemysłowej, a kilka staroświeckich drobiazgów pomogło podkreślić atmosferę wnętrza. Czerwone krzesła i jasny drewniany stół doskonale pasują do spokojnego charakteru mieszkania w lofcie.
Przeczytaj też: Loft w rustykalnej oprawie: jak pogodzić skrajności w aranżacji wspólnego domu? >>>
Nowoczesny salon z jadalnią z szarym akcentem
Przezroczyste szkło i przejrzysty plastik dominują w jadalni i nadają jej optyczną lekkość. Jasna drewniana podłoga i białe ściany dobrze kontrastują z szarymi i szaroniebieskimi rzeczami. Jasnoniebieska sofa jest miłym i lekkim kontrastem dla ciemnoszarej pojedynczej ściany w jadalni.
Zobacz: Jak urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu? >>>
Salon z jadalnią w wiejskim stylu
Ciekawym pomysłem jest urządzenie jadalni w klimacie wiejskiej rezydencji: lite drewno, gołe dechy, zgrzebne płótno, kute żelazo. Do takiego stylu pasują meble proste i masywne. Absolutnie konieczna jest superwygodna kanapa z masą poduszek – dla sybarytów przybyłych z miasta w poszukiwaniu zdrowego relaksu.
Polecamy: Aranżacja wnętrza w STYLU WIEJSKIM: mieszkania z duszą ZDJĘCIA >>>
Salon z jadalnią w kolorze nieba
Niebieski świetnie wygląda na plastikowych meblach i dodatkach. Pięknie też komponuje się z nowoczesnymi formami. Jest idealny do jadalni sąsiadującej ze strefą wypoczynkową urządzoną na biało. Soczysta zieleń ścian dodaje pomieszczeniu świeżości. Taki zestaw kolorystyczny daje wrażenie lekkości i sprzyja relaksowi.
Klasyczna biało-niebieska jadalnia
Biel i jasnoniebieski tworzą ulubiony duet kolorystyczny klasycyzmu. Gdy się na niego zdecydujemy, wystarczy jeszcze tylko jasny, lśniący parkiet i kilka stylowych lub stylizowanych na dawne rzeczy – i poczujemy się jak w pałacu. Część jadalnianą wnętrza z wypoczynkową można zintegrować wizualnie za pomocą akcentów w tym samym, np. ciemnoniebieskim odcieniu.
Salon i jadalnia z pomysłem - GALERIE ZDJĘĆ
Zastanawiasz się, jak zaaranżować salon z jadalnią? Nawet w niewielkim pomieszczeniu da się to zrobić stylowo i z pomysłem. Koniecznie zobacz nasze galerie zdjeć!
Autor: republikaarchitektury
Autor: agencjafree/living4media
Wszystkie trzy strefy funkcjonalne łączy jedna kolorystyka: od kremów przez szarości, brązy aż po różne odcienie niebieskiego.
Autor: Anna Rychlewicz
Wypoczynkową strefę w salonie wyznacza szary narożnik w minimalistycznym stylu, któremu wyjątkowego charakteru nadają dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak oryginalny stolik. Fot. Projekt Kolektyw