Jak dobrać oświetlenie do salonu? Poradnik, krok po kroku

2024-04-18 10:02

Dobrze dobrane oświetlenie do salonu stworzy odpowiednią atmosferę i podkreśli funkcje pokoju dziennego. Salon jest miejscem spotkań całej rodziny, to tutaj się relaksujemy, jemy, i coraz częściej pracujemy. Podpowiadamy, jak w 5 krokach wybrać najlepsze oświetlenie do salonu.

Spis treści

  1. Rodzaje oświetlenia w domu
  2. Rodzaje lamp do salonu
  3. Jaka barwa światła do salonu?
  4. Sztuczki oświetleniowe
  5. Dobierz lampy do stylu salonu
  6. Lampy do salonu. Inspiracje
  7. Trendy 2024 - oświetlenie. Modne lampy do salonu, sypialni, kuchni

Rodzaje oświetlenia w domu

Zanim zaczniesz wybierać lampy do salonu, zastanów się, jakie funkcje ma pełnić. Czy potrzebujesz światła do czytania, do relaksu wieczorem, czy może bardziej dekoracyjnego, które podkreśli charakter wnętrza? Światło dzielimy na ogólne, zadaniowe i dekoracyjne.

  • Oświetlenie ogólne to przede wszystkim oprawy wiszące lub systemy szynowe umieszczone na suficie. Ich zadaniem jest komfortowe i równomierne rozświetlenie pomieszczenia. Lampę należy dobrać do rozmiarów salonu. W większym pokoju dziennym sprawdzi się rozłożysty żyrandol, lampa wisząca wieloramienna, lub kilka lamp mniejszych. W małym salonie postaw na małe lampy, z jedną żarówką.
  • Jeśli chodzi o oświetlenie zadaniowe, w tej roli sprawdzą się modele o obrotowych kloszach i regulowanych ramionach. Odgrywa ono kluczową rolę wszędzie tam, gdzie potrzebujemy skupienia. Oświetlenie zadaniowe zapewnia światło tam, gdzie pracujemy, czyli np. przy biurku, albo przy sofie, gdy chcemy poczytać.
  • W roli światła dekoracyjnego sprawdzą się lampy oryginalne, designerskie, wyposażone w dodatkowe ozdoby, jak np. podświetlane lustra czy lampiony. Potraktuj je jako ozdobne oświetlenie dodatkowe.

Rodzaje lamp do salonu

Jakie lampy najczęściej spotykamy w salonie?

  • Lampy wiszące i sufitowe: pełnią funkcję oświetlenia ogólnego.
  • Żyrandole: lampa wisząca z wieloma źródłami światła. Emituje więcej światła niż lampa wisząca. W salonie powinien wisieć tylko jeden żyrandol.
  • Lampy podłogowe, stołowe: służą do oświetlenia konkretnej strefy.
  • Lampy ścienne - kinkiety: posiadają jedno lub dwa źródła światła. Służą jako oświetlenie zadaniowe lub dekoracyjne.

Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu jest najlepsza? Przytulny klimat w strefie wypoczynkowej można stworzyć z pomocą światła ciepłego (2700 – 3200 Kelwinów), które działa kojąco, sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu. Zimna (4600 – 6500 Kelwinów) i neutralna (3300 – 4500 Kelwinów) barwa światła wspierają koncentrację oraz motywuje do aktywności umysłowej, więc sprawdzi się w wydzielonym kącik do pracy.

Nasza rada: zaplanuj światło tak, żeby źródła o różnych temperaturach nie były włączone w tym samym czasie.

Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie z funkcją Tunable-White, pozwalającą na regulację temperatury barwowej od ciepłego do zimnego światła białego. Temperatura barwowa dostosowana do rytmu dobowego wraz z właściwym natężeniem oświetlenia poprawia samopoczucie i wpływa na naszą efektywność.

Sztuczki oświetleniowe

Gra światła może wizualnie odmienić wnętrze, warto poznać kilka oświetleniowych sztuczek. Do salonów o małych rozmiarach ciekawym rozwiązaniem są źródła światła skierowane ku górze, które optycznie powiększą wnętrze. Do dużych pokojów dziennych lepiej dobrać klosze, które będą skierowane ku podłodze.

W przestrzeni wypoczynkowej warto postawić na światło rozproszone, które zapewni odpoczynek oczom. Takie światło, zwłaszcza pośrednie (czyli odbijające się od ścian lub sufitu), stanowi dobre tło do oglądania telewizji. Wieczornemu relaksowi szczególnie dobrze towarzyszą kinkiety świecące światłem pośrednim.

Światło ładnie rozprasza też lampa podłogowa, pozwala stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę. Lampa podłogowa sprawdzi się przy sofie,  fotelu do czytania, lub w ciemniejszym kącie salonu.

Nie kieruj strumienia świetlnego na elementy, których wady chcesz ukryć. Wybierz w tym wypadku delikatne, rozproszone światło. Mocniejsze światło punktowe zaplanuj w miejscach, których urodę chcesz podkreślić, np. lampy oświetlające obrazy lub półki kredensu.

Dobierz lampy do stylu salonu

Poza funkcjonalnością światła warto pamiętać o tym, że dużą rolę przy jego wyborze odgrywa również design opraw oświetleniowych. Lampy wiszące, czy kinkiety powinny być spójne z aranżacją wnętrza, dopełniać ją.

  • Do wnętrz w stylu nowoczesnym pasują proste, minimalistyczne lampy, wykonane z metalu, szkła lub tworzyw sztucznych.
  • Wnętrza utrzymane w stylu klasycznym mogą być udekorowane eleganckimi żyrandolami, kinkietami z abażurami z tkaniny.
  • Do stylu skandynawskiego pasują proste, minimalistyczne lampy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, ceramika lub szkło. Lampa wisząca z abażurem w jasnym odcieniu lub lampa stołowa z drewnianą podstawą doskonale wpisują się w estetykę skandynawskiego designu.
  • Wnętrza industrialne mogą być uzupełnione surowymi lampami sufitowymi z metalowymi kloszami, lub szynoprzewodami.  Lampy stołowe z betonowymi podstawami są również popularnym wyborem w stylu industrialnym.
  • Wnętrza w stylu eklektycznym pozwalają na mieszanie różnych stylów i motywów. Będą tu pasować lampy o oryginalnych, wyrazistych kształtach, wykonane z  nietypowych materiałów.

Lampy do salonu. Inspiracje

Trendy 2024 - oświetlenie. Modne lampy do salonu, sypialni, kuchni

Nasi Partnerzy polecają