Jak optycznie powiększyć małe wnętrze? 14 genialnych trików, których nie zdradzi ci architekt

2025-02-26 15:28

Nawet małe mieszkanie może sprawiać wrażenie większego i bardziej przestrzennego. Podpowiadamy, jak sprytnie powiększyć optycznie małe mieszkanie, aby wyglądało na dużo większe. 4 proste triki.

Spis treści

  1. Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?
  2. Optyczne powiększanie mieszkania. Pomyśl, zanim zrobisz remont
  3. Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Zdjęcia

Małe mieszkania bywają przytłaczające. Niewielka, podzielona ścianami, powierzchnia może sprawiać wrażenie klitki, ale... nie musi tak być!

Są sposoby wykorzystywane często przez architektów i projektantów wnętrz na optyczne powiększenie mieszkania. Nawet mały metraż wydaje się wówczas większą przestrzenią.

Pewne triki warto zaplanować już na etapie projektowania wnętrza lub remontu, ale większość z nich można wdrożyć nawet w gotowym wnętrzu.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

1. Postaw na jednolitą podłogę

Aby powiększyć małe mieszkanie, postaw na jednolitą podłogę. Jednolitą, czyli w całym mieszkaniu (no może poza łazienką) wykonaną z tego samego materiału. Najlepiej w jasnych barwach. Dzięki takiemu trikowi wnętrze wyda się jasne i bardziej przestronne. 

Jeśli chcesz je dodatkowo rozświetlić małe wnętrza, zastanów się nad posadzką z żywicy epoksydowej, bielonego drewna czy dużych, odbijających światło gresów.

Jeśli twoje mieszkanie jest słoneczne i dominuje w nim biel, możesz poeksperymentować z ciemną podłogą. Deski w kolorze wenge lub grafitowe płytki winylowe „odsuną” posadzkę od patrzącej na nią osoby. Efekt podkreślą białe wysokie listwy przypodłogowe. W którą stronę układamy deski?

Prostopadle do okna (wtedy promienie słoneczne bez przeszkód się po nich „ślizgają”). Wyjątek od tej reguły: pokój maksymalnie wąski, który potrzebuje desek układanych wszerz.

2. Zrezygnuj z drzwi

Wyrzuć drzwi. Może nie wszystkie, te w łazience na pewno warto zachować. Ale zamiast drzwi możesz zdecydować się na szerokie otwory drzwiowe, rozsuwane skrzydła, czy przesuwane parawany – na przykład w sypialni.

Najmniej miejsca podczas zajmują skrzydła przesuwne – naścienne albo chowane w kasecie. Gdy będą przez większość czasu otwarte, optycznie scalą pokoje, pozwolą światłu „wędrować” po mieszkaniu.

Modne i praktyczne są też tzw. drzwi ukryte, czyli zlicowane ze ścianą (dzięki systemowi bezprzylgowemu) oraz pokryte tym samym materiałem co ściana obok. Do wyboru masz farby, tapety, okleiny fornirowe, lustra itp.

A jeśli drzwi muszą jednak zostać, wybieraj te w jasnych kolorach i... wysokie. Wyższe niż standardowe modele, nawet do sufitu, sprawią, że nasze mieszkanie wizualnie „urośnie”.

3. Pomaluj wnętrza na jasne kolory

Postaw na jasne kolory: biele, beże, kremy czy pastele – rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze.

Na małych powierzchniach niezbyt dobrze wygląda stosowanie wielu kolorów. Dlatego warto wybrać na przykład dwa jasne wiodące odcienie, a inne (również nie za dużo) zastosować w dodatkach.

4. Zrezygnuj z przytłaczającej ilości dekoracji i dużych mebli

W małych wnętrzach nie warto ustawiać dużych i obszernych mebli, bo je przytłoczą. Lepiej sprawdzą się niskie, niewielkie, takie, które dodadzą pomieszczeniu lekkości. 

Zwracaj uwagę na detale. Dzięki cienkim nogom i ażurowym frontom przysadziste komody i szafki będą prezentować się lekko.

Warto także ujednolicić kolor ścian i większych mebli. Wtedy wspólna barwa złagodzi także różnice stylowe, pozostałe rzeczy będą wyeksponowane, a wnętrza wydadzą się większe.

Radzimy też nie zagracać małego mieszkania wielością dodatków. Lepiej wybrać kilka ciekawych sprzętów, które nie stworzą wrażenia bałaganu.

Triki powiększające wnętrze
Autor: serwis prasowy marki Geberit Projekt wnętrza: 3XEL Architekci.

5. Stwórz wrażenie głębi

W podłużnym pokoju dłuższą ścianę możesz pomalować ciemniejszą matową farbą. Wnętrze zyska w ten sposób lepsze proporcje.

Gdy zminimalizujesz biały pasek przy suficie, wyda się z kolei wyższe. Na tle takiej ściany dobrze wyglądają jasne meble i dodatki. 

6. Usuń przeszkody

Ściany w ruch! Jeśli planujesz większy remont małego mieszkania, możesz wziąć pod uwagę wyburzenie nadproża, poszerzenie otworu drzwiowego czy całkowite usunięcie ściany między dwoma pomieszczeniami. Wnętrza będą się wydawać większe i jaśniejsze.

7. Uporządkuj linie

Tak zaplanuj małe mieszkanie, by było w nim jak najwięcej linii prostych i gładkich powierzchni. Wystające elementy, wnęki czy uskoki wprowadzają chaos. Pomyśl o wypełnieniu ich szafkami lub półkami i o wyrównaniu uskoków.

Zamiast szafy wolnostojącej wybierz tę do zabudowy. W małym mieszkaniu postaw na fronty meblowe z mało widocznymi uchwytami.

Lustro
Autor: serwis prasowy marki Loberon

8. Pamiętaj o lustrach

Lustra w różnej formie rozjaśniają i powiększają przestrzeń. W ciemnym przedpokoju warto mieć lustrzane fronty szaf, a w ciemnym salonie zawiesić na ścianie duże lustro.

Gra świateł i odbicie wnętrza w lustrze sprawią, że nasze wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne.

Im delikatniejsze obramowanie, tym bardziej lustro znika w aranżacji. Liczy się tylko to, co w nim widzimy, oraz – podwojenie przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest też zlicowanie tafli ze ścianą albo jej podświetlenie.

9. Jeśli meble, to na wysoki połysk

Meble na wysoki połysk, podobnie jak lustra, będą wpływały na poczucie optycznego powiększenia np. niewielkiej kuchni czy salonu.

10. Zadbaj o dobre oświetlenie

Jasne wnętrze jest wizualnie większe. Niech więc światło króluje w każdym pokoju. I nie chodzi tylko o dużą liczbę lamp, lecz także o podświetlenie (najczęściej listwami LED) wnęk za, pod albo nad regałami, półek, luster i podwieszanych sufitów.

Modeluj światłem przestrzeń! Skieruj je, np. z kinkietu do góry, by „oddalić” sufit, a na boki, by „poszerzyć” ścianę. Rozjaśniaj ciemne zakątki pokoju.

Jaką barwę światła wybrać? Zimna biała jest lepszym "powiększaczem" przestrzeni niż ciepła żółta. Odradzamy ją jednak z uwagi na chłodny i nieprzyjemny klimat, który wprowadza do wnętrza.

Lepiej postawić na światło żółtawe, ale o większej intensywności.

Przy niewielkim metrażu nie polecamy dużych masywnych lamp. Dadzą efekt odwrotny od zamierzonego. Idźmy raczej w oświetlenie punktowe, lekkie lampy.

W ciągu dnia lampy powinny jak najmniej przeszkadzać i zabierać niewiele przestrzeni. Wybierz więc modele przeszklone, ażurowe, lekkie wizualnie.

11. Postaw na szkło

Szklane ścianki, stoły, balustrady to wspaniałe rozwiązanie tam, gdzie brakuje nam przestrzeni.

Szklane meble dają wrażenie lekkości, a szklana ścianka, w białej lub nawet czarnej loftowej ramce, zamiast masywnej ściany dzielącej np. kuchnię od salonu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy dodać wnętrzom lekkości i przestronności.

12. Pomyśl o lamelach, zrezygnuj z tapet o dużych wzorach

Pionowe linie na ścianach, lamele – dodadzą wnętrzu optycznie wysokości. Powiększą pokój.

Wąską ścianę bardzo dobrze „rozciągają” poziome pasy i prążki. Jeśli za nimi nie przepadasz, sięgnij po inne rozwiązanie: pomaluj ścianę do 1/3 wysokości na ciemniejszy kolor, a pozostałe 2/3 na jaśniejszy. 

Jedyny minus? Pokój będzie wydawał się ciut niższy. Pozbędziesz się tego wrażenia, montując wysokie (nawet do sufitu) drzwi.

W małych wnętrzach nie stosuj tapet o dużych wzorach. Idź w minimalizm.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Interdoor

13. Zrezygnuj z firanek lub zmień je na delikatniejsze

Jeśli mamy ciekawą panoramę za szybą, warto to wykorzystać i pozostawiać w ciągu dnia odsłonięte okna. Nasz wzrok będzie sięgać daleko poza linię parapetu, dając złudzenie większej przestrzeni.

Nie blokujmy wnętrzom dostępu do światła dziennego (dzięki niemu pokoje „zyskują oddech”.)

Nie możesz obejść się bez firan albo rolet? Powieś niemal przezroczyste, woalowe, gładkie.

Podobnie – lekkie optycznie i miękko się układające – powinny być zasłony. Możesz ujednolicić je z kolorem ścian, podłogi lub tkanin królujących we wnętrzu. Parapet pozostaw lepiej pusty. Jedyne, co może mu się przydać, to nieduża lampa.

Unikaj lambrekinów i zasłon do parapetu. Niepotrzebnie dzielą przestrzeń w poziomie. Postaw na długie, miękko układające się tkaniny.

14. Zamiast karnisza wybierz szynę

Zasłony na szynie mało widocznej lub schowanej, np. za podwieszanym sufitem, nadają pokojowi apartamentowy charakter. Sprytnie też „wyciągają” pomieszczenie w górę.

Eleganckie mieszkanie w beżach, bieli i złocie
Autor: proj. Wilniewczyc, PionPoziom, Materiały prasowe

Optyczne powiększanie mieszkania. Pomyśl, zanim zrobisz remont

Jak widać, można zrobić wiele, by optycznie powiększyć nawet niewielką przestrzeń naszego mieszkania. Warto sobie wziąć do serca te rady przed kolejnym remontem, gdy można zmienić kolor ścian lub nawet wyburzyć niektóre, a inne astąpić szklanymi ściankami.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak efektywnie urządzić małą kuchnię w bloku? Praktyczne porady