Jak ożywić biały salon? Ciekawe pomysły na aranżacje białych wnętrz
Biel we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie i je rozświetla, ale jednocześnie stanowi doskonałą bazę pod inne kolory. Z drugiej strony, gdy przesadzimy z bielą, wnętrze może wydać się sterylne i bez wyrazu. Jak w takim razie zaaranżować biały salon? Jak go ożywić? Jak wprowadzić do niego odrobinę koloru? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Spis treści
- Jak ożywić białe wnętrza? 3 niezawodne sposoby
- Jak ożywić biały salon: różne style, dodatki, kolory. GALERIA ZDJĘĆ:
- Aranżacja białego salonu – pomysły i wskazówki
- Zobacz najpiękniejsze aranżacje prawdziwych mieszkań:
Jak ożywić białe wnętrza? 3 niezawodne sposoby
Biały kolor jest na tyle neutralny, że doskonale sprawdza się w roli tła. Niestety, nadmiar bieli może wywołać wrażenie sterylności, dlatego, by je ocieplić i wprowadzić do niego przytulny, przyjemny klimat, będziemy potrzebować m.in. wyrazistych kolorów, dynamicznych wzorów i różnorodnych materiałów.
KOLORY – dobra wiadomość jest taka, że biel dobrze komponuje się z każdym kolorem, więc mamy pełną dowolność w doborze zestawów barwnych. Oczywiście, by nie przytłoczyć białego wnętrza, warto zachować umiar, gdy wybieramy intensywne, mocne kolory. Ciekawy efekt uzyskamy łącząc biel z czernią, na zasadzie kontrastu. Biało-czarne połączenie wprowadzi do pomieszczenia wrażenie elegancji, luksusu i ponadczasowego szyku. Jeśli nie lubimy kontrastów i raczej skłaniamy się ku subtelnym przejściom kolorystycznym, warto biel połączyć z delikatnymi pastelami, np. pudrowym różem czy miętą.
WZORY – nie ma lepszego sposobu na ożywienie białego wnętrza jak wzory. Dynamiczne zygzaki, paski, roślinne i etniczne printy, geometryczne figury czy abstrakcyjne wzory wprowadzą do wnętrza wrażenie ruchu i sprawią, że pomieszczenie mimo przewagi bieli nabierze wyrazu i charakteru.
MATERIAŁY – biel we wnętrzach doskonale dopełnią materiały takie jak drewno, metal, beton czy kamień (szczególnie marmur czy granit). Sama faktura i naturalny kolor tych materiałów wystarczy, by urozmaicić i ożywić minimalistyczne, białe przestrzenie.
Jak ożywić biały salon: różne style, dodatki, kolory. GALERIA ZDJĘĆ:
Autor: archiwum
Stylową, białą sofę ożywiono brązowymi poduszkami w jasnym odcieniu o delikatnym, stonowanym charakterze. Salon oświetlono czarną lampą podłogową, w designerskim stylu.
Aranżacja białego salonu – pomysły i wskazówki
1. Ściany – biały salon możemy urządzić na wiele sposobów. Jeśli zależy nam na „ożywieniu” białego pokoju dziennego, warto zacząć od ścian. Białe ściany możemy pomalować, pokryć tapetą lub ciekawą naklejką. Nic nie stoi na przeszkodzie, by powiesić na ścianach barwne grafiki czy obrazy albo wyłożyć je panelami np. imitującymi drewno lub cegłę (takie rozwiązanie, obok betonowych płyt sprawdzi się szczególnie we wnętrzach industrialnych).
2. Sufit – nie tylko ściany możemy pomalować. Interesująco może wyglądać barwny sufit w białym salonie. Pamiętajmy tylko, by uważnie dobrać kolor, by nie przytłoczył pomieszczenia. Planując malowanie sufitu, rozważmy użycie np. koloru beżowego, jasnoszarego, żółtego czy jednego z pastelowych odcieni.
3. Podłoga – próbując ożywić biały salon, możemy zrobić to również za pomocą podłogi. Tworząc kontrast kolorystyczny do wszechobecnej bieli przez wybór ciemniejszej podłogi, lub pokrywając wybrany fragment parkietu barwnym miękkim dywanem. Parkiet w stylową jodełkę z ciepłego drewna nie tylko ożywi białe wnętrze, ale również wprowadzi do niego przytulny, domowy klimat.
4. Meble – białe meble to świetny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli jednak czujemy, że bieli w salonie jest za dużo i nie chcemy decydować się na białe meble, wybierzmy modele wykonane np. z jasnego drewna (dębowego czy sosnowego), ze szkła i metalu (w stylu industrialnym) lub kolorowe meble, które będą stanowić ciekawy barwny akcent w białym salonie. Może być to np. czerwona sofa, żółty fotel lub turkusowa komoda. Pamiętajmy, by ograniczyć się do jednego czy dwóch mebli w wyrazistym kolorze.
5. Dodatki i tekstylia – barwne zasłony, rolety, poduszki czy pledy to świetne i niedrogie sposoby na ożywienie białego salonu. Ich ogromną zaletą jest to, że łatwo możemy je wymienić, gdy się nam znudzą. Dobierając dodatki do białego salonu warto trzymać się jednego stylu i koloru, by zachować spójność stylistyczną i uniknąć wrażenia chaosu.
6. Rośliny – białe wnętrza z łatwością możemy ożywić również za pomocą roślin. Biel idealnie komponuje się z zielenią roślin, a sama ich obecność w salonie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Widzimy, że sposobów na ożywienie białego wnętrza jest mnóstwo. Wystarczy odpowiednio dobrać kolorystykę wnętrza, dodatki i poszczególne elementy wyposażenia, a biały pokój nabierze charakteru i przytulnego klimatu.
Zobacz najpiękniejsze aranżacje prawdziwych mieszkań:
Autor: Tomasz Miotk Fotografia
Na parterze, w otwartej sferze wypoczynkowej z kuchnią, jadalnią i salonem, prym wiedzie naturalne drewno połączone z gładkimi blatami i elementami marmuru. Królują tu dwie sofy marki Nobonobo, model Paradise w kolorach light pink i azzure.
Autor: Dariusz Jarząbek
W centrum mieszkania znajduje się przestrzeń wspólna, z kuchnią. Można stąd przejść do dwóch pozostałych pomieszczeń, z których jedno zostało zaaranżowane na minimalistyczną sypialnię, a drugie - na salon, którego wnętrze nie przytłacza dużą ilością mebli.
Autor: Projekt: Katarzyna Szostakowska/Kate&Co, zdjecie: Marta Behling/Pion Poziom
Niewielki salon połączony jest z aneksem kuchennym. Główną rolę w pomieszczeniu gra musztardowa sofa.