Jak urządzić mieszkanie, by w nim odpocząć? "Wyobraź sobie, że siedzisz w dresie na tej eleganckiej kanapie" [WIDEO]
Dlaczego w jednych wnętrzach odpoczywamy, a w innych nie? Co wpływa na nasz komfort i jakie potrzeby musimy spełnić, by w domu czuć się dobrze? Rozmawiamy z architektką i kulturoznawczynią Elizą Ziemińską-Żak z pracowni Nasze Nowe
Skrojone na miarę
- Dobrze zaplanowane wnętrze potrafi przyjąć mieszkańców. Z ich nawykami, strojami - mówi nasza ekspertka architektka wnętrz Eliza Ziemińska-Żak. W projektowaniu wnętrza trzeba pamiętać o konkretnych zasadach funkcjonalnych, ergonomii, wentylacji, prawidłowego oświetlenia, ale to nie wszystko. Warto zadać sobie pytanie o potrzeby indywidualne, związane z pamięcią, uczuciami i miejscami, które budzą w nas dobre skojarzenia.
Jeśli zamiast szukać powierzchownych inspiracji, ładnych obrazków, odpowiemy szczerze, co jest dla nas ważne, mamy dużą szansę, by w domu czuć się dobrze.
To sprawdzi się na pewno
Niezależnie od upodobań dobrze jest pomyśleć o uporządkowaniu wnętrza i schowaniu niepotrzebnych rzeczy. Stąd niepozorne czasami zagadnienie przechowywania wysuwa się na pierwszy plan. Zabudowy meblowe w kolorze ściany sprawiają, że szafa "znika", nie przytłacza wzorku, jak na przykład duży ciemny mebel.
Wybór jasnych, stonowanych kolorów jest zdecydowanie bardziej bezpieczny i sprzyja wypoczynkowi, ale nie wszystkim odpowiada. Wprowadzając bardziej wyraziste kolory do wnętrz, lepiej zastosować je jako akcent, nie decydować się od razu na przemalowanie wszystkich ścian niedużego mieszkania. Wyrazista sofa na delikatnym tle zwykle wygląda bardzo efektownie. Natomiast zasłony w kolorach ściany optycznie powiększą pomieszczenie.
Dbając o dobre samopoczucie, warto starannie wybierać materiały, którymi wykańczani wnętrze. Naturalne drewno, mineralne tynki, detale z metalu, czy piękne tkaniny są odbierane nie tylko zmysłem wzorku, ale i poprzez dotyk. Do spółki z domowym, lubianym zapachem pomogą uruchomić podświadomość i miłe wspomnienia.
Przestawiamy ekspertkę
Gościem webinaru z cyklu Stan Projektu była Eliza Ziemińska-Żak. Wnętrzami zawodowo zajmuje się od 2014 roku, a od 4 lat współtworzy Nasze Nowe - kameralną pracownię architektury wnętrz, w ramach której współpracuje ze sobą zespół projektantów. Ukończyła Architekturę Wnętrz na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Znajomość zasad projektowych uzupełniała wiedzą o designie jako publicystka, co dało jej możliwość osobistych spotkań z osobami, o których wcześniej uczyła się z podręczników.
Pracę dyplomową z Kulturoznawstwa poświęciła tematyce minidomków, łącząc praktykę zawodową z dziedziny projektowania z wiedzą socjologiczną, antropologiczną i teorii kultury. Ważną częścią jej portfolio są właśnie projekty tiny house’ów, które realizuję z zamiłowania do tego, co mobilne i skrojone na miarę.