Jak stworzyć aranżację w stylu marynistycznym? Wystrój wnętrz
Jak stworzyć aranżację w stylu marynistycznym? Jeśli urządzisz swoje mieszkanie w stylu marynarskim, przez cały rok będziesz czuł się jak na wakacjach nad morzem. Wśród odcieni niebieskiego, bielonych mebli, tkanin w pasy, muszli i modeli statków nietrudno jest ulec złudzeniu, że za oknem szumią fale, a na plaży przed domem czeka na nas rybacka łódka!
Autor: Mariusz Bykowski
W tego typu aranżacji nie może też zabraknąć odpowiednich dodatków dekoracyjnych. To one najwyraźniej podkreślą morski styl wnętrza. Półki czy regały ozdób własnoręcznie zebranymi kamieniami i muszlami, do nich dodaj takie dekoracje jak modele żaglowców, latarni morskich czy figurki ryb albo mew.
Spis treści
- Styl marynistyczny: biel, kolor niebieski i naturalne odcienie drewna
- Styl marynistyczny: tkaniny i dekoracje
Niegdyś tego typu wnętrza można było zobaczyć tylko w rybackich chatach lub domkach letniskowych na plażach Skandynawii, Bretanii czy Kalifornii. Jednak pełna wdzięku prostota stylu marynistycznego jest tak urzekająca, że po pewnym czasie również mieszkańcy miast zapragnęli urządzać wnętrza swoich mieszkań w tym stylu, by nadmorski klimat towarzyszył im przez cały rok. Projektanci szybko podążyli tym tropem. Pojawiły się zdobione morskimi motywami dodatki dekoracyjne, tapety i tkaniny w marynarskie pasy oraz stylizowane meble.
Styl marynistyczny: biel, kolor niebieski i naturalne odcienie drewna
Styl marynistyczny to przede wszystkim różne odcienie bieli zestawione z kolorem niebieskim - błękitami i turkusami (najlepiej spłowiałymi, wyglądającymi na wystawione na długi czas na działanie słońca) oraz naturalne odcienie drewna. Kolorystyka ta powinna dominować na ścianach i meblach. Wybór mebli pasujących do styl marynistycznego jest ogromny (od niezwykle prostych po fantazyjnie rzeźbione), ale muszą one być drewniane – surowe, malowane na biało kryjącą farbą albo przecierane. Urządzając wnętrze w stylu marynistycznym możesz swobodnie zestawiać ze sobą sprzęty z różnych bajek – stare i nowoczesne – połączy je kolor. Jeśli trafisz na odrapany stół, nie odnawiaj go! Styl marynistyczny kocha także meble wyplatane – z trawy morskiej, rattanu czy wikliny. Podłoga niech przypomina spłukane słoną wodą deski – szare lub szarobrązowe. Intensywniejszych barw (granatu, czerwieni) używaj wyłącznie w roli drobnych akcentów kolorystycznych.
Styl marynistyczny: tkaniny i dekoracje
W stylu marynistycznym najlepiej sprawdzają się naturalne tkaniny – grube płótna i lny tkane w pasy. Najpiękniejsze są te w zamglonych kolorach – niebiesko-białe – ewentualnie piaskowe. Zrób z nich obicia mebli, poduszki i rolety. W tego typu aranżacji nie może też zabraknąć odpowiednich dekoracji marynistycznych. To one najwyraźniej podkreślą morski styl wnętrza. Półki czy regały ozdób własnoręcznie zebranymi kamieniami i muszlami, do nich dodaj takie dekoracje marynistyczne jak modele żaglowców, latarni morskich czy figurki ryb albo mew. Na ścianach doskonale prezentować się będą tapety lub obrazy o morskiej tematyce, stare mapy i... wiosła!