Projekt pokoju: jak urządzić jasny pokój dzienny?
Dobry projekt pokoju dziennego pozwoli ci stworzyć najbardziej reprezentacyjne miejsca w domu. Na pokój dzienny wybieramy zazwyczaj największe i najjaśniejsze pomieszczenie. Co jednak jeśli dostęp do światła dziennego w pokoju pozostawia wiele do życzenia? Sprawdź, jak urządzić jasny pokój dzienny – mamy na to kilka sprawdzonych trików.
Autor: Thinkstockphotos.com
Jasny pokój dzienny to strefa komfortu zarówno dla rodziny jak i podejmowanych gości.
Spis treści
- Projekt pokoju: zadbajmy o jasną bazę
- Salon w izolacji czy otwarta przestrzeń?
- Projekt pokoju: wyposażenie
- Projekt pokoju dziennego: oprawa okna i gra oświetleniem
- Te projekty pokojów cię zainspirują - zobacz galerie zdjęć!
Odpowiedni projekt pokoju dziennego to podstawa! To pomieszczenie potrafi bowiem zbudować klimat całego mieszkania. Ustawienie mebli, kolorystyka, dostęp do okien i balkonu właśnie w pokoju dziennym wpłynie na to, czy zarówno domownicy, jak i odwiedzający wnętrze goście będą czuć się w nim swobodnie i komfortowo. Jasna i świetlista przestrzeń pokoju dziennego dodaje mu świeżości, napawa optymizmem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tej socjologicznej strony aranżacji pokoju dziennego – być może jeśli spojrzymy na kwestię urządzania pokoju również z tej perspektywy, łatwiej nam będzie dokonać wyboru odpowiedniej kolorystyki, stylu i ilości mebli oraz dekoracji do własnego pokoju dziennego. Dobry projekt wnętrz musi być funkcjonalny i dopasowanych do naszych potrzeb i naszego gustu.
Projekt pokoju: zadbajmy o jasną bazę
Jak rozjaśnić pomieszczenie, w którym chcemy urządzić jasny pokój dzienny? Przygotowując projekt wnętrz, zacznijmy od organizacji bazy. Najważniejszym czynnikiem urządzania pokoju będą odpowiednie kolory ścian. Ściany jasnego pokoju dziennego powinny być białe bądź w kolorze bieli złamanej pastelowymi pigmentami. Stosując jednak jednolitą barwę zarówno na ścianach, jak i suficie optycznie rozjaśniamy wnętrze pokoju dziennego i „dodajemy” mu metrażu. Jasna podłoga to kolejny czynnik „światłotwórczy” w aranżacji pokoju dziennego. Bielone deski czy panele bądź parkiet w jasnym kolorze dębu dodają i metrażu, i światła małemu wnętrzu. W małym pokoju dziennym niewskazane są wszelkie zaciemniające wnętrze szare gresy czy panele w kolorze wenge. Jasności w projekcie wnętrza pokoju dziennego znakomicie dodaje również żywiczna podłoga epoksydowa, szalenie popularna we wnętrzach inspirowanych stylem fabrycznym i soft loft.
Polecamy: Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie: galeria pomysłów >>>
Salon w izolacji czy otwarta przestrzeń?
Zdecydowanie to drugie. Coraz częściej decydujemy się na otwarty projekt wnętrz, który zakłada połączenie salonu z kuchnią, kuchnię otwartą na salon. To absolutny hit w aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni. Wynika to nie tylko z funkcjonalności projektu, ale także ze względów estetycznych. Na otwarte przestrzenie decydują się najczęściej posiadacze małych wnętrz. Dlaczego? Otóż otwarcie jednego pomieszczenia na drugie, połączenie np. kuchni z salonem, sprawia wrażenie niezwykle przestronnego wnętrza. Przestrzeń, w której brak wyraźnych granic, wydaje nam się optycznie większa. Umowne granice pomiędzy dwoma strefami najczęściej wyznacza się za pomocą mebli czy kolorów. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku osób, dla których kuchnia jest strefą typowo roboczą, gdzie każdego dnia przygotowywany jest obiad z dwóch dań. Kuchenne zapachy roznoszące się po pokoju dziennym nie są tym, czego potrzebujemy najbardziej.
Przeczytaj też: 10 pomysłów na salon z kuchnią: kuchnia otwarta na salon czy za przegrodą? >>>
Autor: Marcin Czechowicz
Doskonale wpisujące się w industrialną stylistykę ciemnoszara sofa, lampy z grafitowymi abażurami i stół jadalniany, którego kolorystyka koresponduje z aranżacją podłogi, dopełnione są śnieżnobiałą zabudową, która dodaje aranżacji lekkości oraz drewnianymi akcentami w postaci mebli, wprowadzającymi do wnętrza poczucie naturalnego ciepła i przytulności. Dywan – Blobbi; krzesła Hal Ply Wood Chair i Jill – Vitra; metalowy stołek, poduszki – BoConcept; lampa Light Glass – 4 Concepts.
Projekt pokoju: wyposażenie
Urządzając pokój dzienny, kierujmy się przede wszystkim swoimi potrzebami, gustem oraz stylem życia, jaki prowadzimy. Nie musimy inwestować w popularne „komplety wypoczynkowe do pokoju dziennego” tylko dlatego, że urządzamy salon. Zbyt ciężkie i masywne meble jedynie przytłoczą wnętrze pokoju dziennego w bloku, a ciemna kolorystyka jest wręcz niewskazana. Inaczej ma się to do mebli kolorowych, zróżnicowanych fakturą tapicerki i kształtem. Wnętrza eklektyczne charakteryzują się niewymuszoną lekkością i bezpretensjonalnością, stąd styl ten jest często przenoszony do wnętrz pokoju dziennego. Jeśli lubimy zróżnicowane estetycznie meble i korzystamy z nich na „swój własny sposób”, wyraźmy to poprzez odpowiedni dobór mebli do wyposażenia pokoju dziennego. Uwielbiamy przepastne fotele? Kupmy jeden, bez pary, za to (dla nas) najładniejszy i postawmy go w pokoju dziennym! Książki czytamy najczęściej w pozycji półleżącej? Zainwestujmy w lekką sofkę na nóżkach, inspirowaną tak modnym ostatnio stylem lat 50. - pod warunkiem że mamy miejsce na wygospodarowanie takiego kącika do czytania w pokoju dziennym. Jesteśmy w swoim żywiole, podejmując gości? Zadbajmy o to, by czuli się w naszym pokoju dziennym komfortowo – zamiast sztywnej, „herbacianej” atmosfery przy kanapie i „grzecznym” stoliku, zadbajmy o różnorodne meble „nie do pary”: stylizowany fotel uszak, miękką pufę i narożnik z elementem szezlonga. Dzięki temu każdy z gości znajdzie dla siebie najdogodniejsze miejsce w naszym pokoju dziennym, a to wpłynie na komfort spotkań. Jedno jest pewne - przepastne segmenty na całą ścianę to już przeszłość. Szafy w salonie sięgające od podłogi aż po sufit także już dawno odeszły do lamusa.
Nie przegap: Kompendium JAK URZĄDZIĆ SALON: 10 rzeczy, o których musisz pamiętać, urządzając salon! >>>
Projekt pokoju dziennego: oprawa okna i gra oświetleniem
Dostęp do światła dziennego jest niezwykle ważny przy aranżacji każdego wnętrza. Podczas urządzania pokoju w miarę możliwości starajmy się zawsze wydobyć maksimum potencjału z zastanych okien, nie przysłaniając ich niepotrzebnie ciężkimi i masywnymi kotarami. Pokój dzienny nie musi mieć wszystkich okien szczelnie zasłoniętych. Jedną sprawą jest bowiem pozostawienie sobie alternatywy zasłonięcia okna w pokoju dziennym wieczorową porą przed wścibskimi spojrzeniami (np. za pomocą drewnianych żaluzji bądź kryjących, cienkich, jednobarwnych zasłon), a zupełnie inną optyczne „zacieśnianie” wnętrza niepotrzebnie ciężkimi i mocnymi kolorami, materiałami czy fakturami. Jeśli okna w pokoju dziennym są wąskie i niewielkie, postarajmy się je optycznie „wyciągnąć”. Można to osiągnąć poprzez zawieszenie subtelnego karnisza wysoko ponad linią otworu okiennego (blisko styku ściany z sufitem) - zabieg ten optycznie podwyższy powierzchnię pokoju dziennego, szczególnie jeśli zawiesimy na nim jasne zasłony "aż do ziemi". Przeciągając zaś linię karnisza poza szerokość okien, sprawiamy, że zawieszone na nim zasłony uczynią okno w pokoju dziennym większym, niż jest w rzeczywistości.
Zobacz także: Kolory wnętrz: jak dobrać kolor okien do stylu wnętrza? >>>
Chcąc dodać świetlistości aranżacji pokoju dziennego, warto też dobrze przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia oraz jego charakter. Jeśli jesteśmy posiadaczami okazałej biblioteki, warto zamontować przeznaczone do regałów górne podświetlenie, które nie dość, że wprowadzi ciekawy klimat świetlny do pokoju dziennego, to w dodatku podkreśli walory cennych zbiorów. W części wypoczynkowej pokoju dziennego warto pokusić się o listwę sufitową z licznymi punktami oświetlenia LED (w kolorze białym bądź aluminium), skierowanymi w różnych kierunkach i pod różnym kątem. Ten niepozorny zabieg zapewni dość równomierne rozłożenie światła w aranżacji pokoju dziennego, jednocześnie nie dominując nad pozostałymi elementami wystroju.
Przeczytaj też: 7 grzechów oświetlenia: jakie są najczęściej popełniane błędy podczas planowania oświetlenia do wnętrz? >>>
Te projekty pokojów cię zainspirują - zobacz galerie zdjęć!
Jeśli wciąż nie wiesz, jak urządzić swój pokój, to koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich propozycje wystroju różnych pomieszczeń. Na pewno wybierzesz coś dla siebie!
Autor: Sylwester Rejmer
Przedstawiony salon jest pomieszczeniem sporych rozmiarów, wyposażonym tylko w jedno okno, przez co nie wpada do niego zbyt wiele światła dziennego. Pokryta kryjącym, błyszczącym białym lakierem podłoga zachowała staroświecki urok lekko nierównych desek, a jednocześnie doskonale rozświetla wnętrze, dodaje mu lekkości i przestronności.
Autor: Anna Rychlewicz
Autor: archiwum
Naturalne materiały połączone z bielą ścian, wanny i ceramiki łazienkowej wprowadzają do wnętrza ład i harmonię. Duże okna, brak tradycyjnych płytek i subtelne dekoracje sprawiają, że łazienka jest nowoczesnym pokojem kąpielowym, miejscem wyciszenia i relaksu. Projekt wnętrza i wizualizacje: Kruba Design