Jak urządzić kawalerkę na wynajem? 5 wskazówek architekta wnętrz
Decyzja podjęta: kupiłeś mieszkanie pod wynajem. Teraz wystarczy tylko ładnie je urządzić i znaleźć odpowiednich lokatorów. Ale jak się za to zabrać? Jak urządzić kawalerkę pod wynajem i zrobić to z głową? Zapytaliśmy o to architektkę Magdę Knappe z pracowni MKdezere. Oto 5 kroków do urządzenia estetycznego i funkcjonalnego mieszkania pod wynajem.
Spis treści
- Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Określ grupę docelową
- Mieszkanie pod wynajem – w jakim stylu urządzić?
- Jak urządzić kawalerkę pod wynajem? Dobierz materiały
- Kawalerka pod wynajem – jak ją wyposażyć?
- Jakie meble do kawalerki pod wynajem są najlepsze?
- Mieszkanie na wynajem - zobacz, jak je urządzić:
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Określ grupę docelową
Według Magdy Knappe, zanim zabierzemy się za urządzanie mieszkania na wynajem, musimy określić docelową grupę lokatorów, na której nam najbardziej zależy. Co to oznacza w praktyce?
Aby zaprojektować mieszkanie na wynajem, musimy zacząć od zapoznania się z mieszkaniem, okolicą, standardem wykończenia klatki schodowej oraz – o ile to możliwe – sąsiadami. Te informacje są niezwykle ważne, by trafnie określić grupę docelową lokatorów. - wyjaśnia Magda Knappe.
Musimy dobrze przemyśleć komu chcemy wynajmować mieszkanie i zastanowić się, czy lokalizacja, otoczenie i metraż nieruchomości będą wystarczająco atrakcyjne dla tej konkretnej grupy lokatorów.
Na przykład: jeśli planujemy wynajmować kawalerkę studentom, liczyć się będzie cena wynajmu, jak i odległość do uczelni wyższych. Mieszkanie pod wynajem przeznaczone dla rodzin z dziećmi powinno być natomiast wystarczająco duże, ciche, a okolica bezpieczna. Z kolei apartamenty do wynajmu krótkoterminowego, ze względu na swoje przeznaczenie, nie muszą być duże, ale ważne, by znajdowały się blisko centrum miasta lub sieci komunikacyjnej.
Mieszkanie pod wynajem – w jakim stylu urządzić?
Gdy określimy docelową grupę lokatorów, kolejnym krokiem jest wybór stylu, w jakim mieszkanie ma być urządzone. Na tym etapie możemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia architekta wnętrz, chociaż – jak podkreśla Magda Knappe - dobrze, by to właściciel określił styl aranżacyjny mieszkania. Obecność architekta oraz szczera rozmowa o tym, co nam się podoba, a co nie pozwoli przygotować projekt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i pomoże lepiej zaplanować prace remontowe.
Co więcej, współpracując z architektem wnętrz podczas urządzania kawalerki na wynajem nie tylko mamy pewność, że mieszkanie będzie estetyczne i funkcjonale, ale również możemy uniknąć kardynalnych błędów i niepraktycznych rozwiązań.
Wybierając styl mieszkania pod wynajem, warto kierować się względami praktycznymi. Mieszkanie ma być maksymalnie funkcjonalne i estetyczne, a nie tylko wpisywać się w nasze gusta – zwłaszcza że to nie my będziemy w nim mieszkać.
Dobrym pomysłem będzie aranżacja kawalerki pod wynajem w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy nowoczesnym – te style są dość „bezpieczne” i łatwiej je modyfikować. Lepiej dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na któryś z odważniejszych stylów (które nie każdemu się podobają), np. glamour, art déco, retro czy industrialny. Oczywiście, z pomocą doświadczonego architekta możemy stworzyć ciekawy, eklektyczny wystrój, który będzie zawierał w sobie elementy z różnych stylów.
Jak urządzić kawalerkę pod wynajem? Dobierz materiały
Gdy już określimy styl mieszkania pod wynajem, czas wybrać materiały wykończeniowe.
Materiały wykończeniowe dobieram do wybranej grupy docelowej lub standardu wykończenia. Ważne jest jednak aby nie schodzić poniżej pewnego poziomu jakości materiałów wykończeniowych np. zakup kiepskiej jakości paneli lub tanich mebli szybko się zemści. - radzi Magda Knappe z MKdezere.
Według architektki warto rozważyć zakup mebli wypoczynkowych (np. sofy) pokrytych tkaniną łatwo czyszczącą lub ze zdejmowanym pokrowcem. Blaty w kuchni i łazience powinny być trwałe i wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.
Ponadto, wykończenie powinno być wykonane starannie i z takich materiałów, które możemy niewielkim kosztem odnowić. Nie jest tajemnicą, że lokator nie będzie tak bardzo dbał o wyposażenie jak właściciel, dobrze więc, by wszystkie elementy w mieszkaniu były możliwie jak najtrwalsze.
Kawalerka pod wynajem – jak ją wyposażyć?
Wyposażenie mieszkania pod wynajem to kolejna istotna kwestia, którą warto dobrze przemyśleć. Nie chodzi tylko o zapełnienie kawalerki czy apartamentu przypadkowymi sprzętami, tekstyliami czy dodatkami. W mieszkaniu na wynajem powinny znaleźć się takie elementy wyposażenia, by lokatorowi mieszkało się możliwie najwygodniej. Co to oznacza w praktyce?
Ważne, aby w mieszkaniu na wynajem przygotować miejsce na pralkę i suszarkę, miejsce na przechowywanie mopa, odkurzacz, deskę do prasowania. - wymienia Magda Knappe.
Wybierając wyposażenie do mieszkania na wynajem, zawsze miejmy na względzie grupę docelową, którą chcemy zainteresować naszą nieruchomością. Na przykład łazienka w kawalerce dla singla będzie wyglądać zupełnie inaczej niż łazienka w mieszkaniu, gdzie są dzieci.
W mieszkaniach na wynajem często stosuje się łazienki z prysznicem jednak jeżeli wynajmujący zamieszkają z małymi dziećmi, wanna jest bardzo potrzebna. Aby pogodzić obie funkcje, można zastosować wannę z parawanem nawannowym. Ponadto, dla rodziny z dziećmi powinna być dostępna duża lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, dobry okap. Dla studentów i na wynajem krótkoterminowy wystarczy kuchenka mikrofalowa zamiast piekarnika i płyta 2 palnikowa. - radzi właścicielka studia projektowego MKdezere.
Jakie meble do kawalerki pod wynajem są najlepsze?
Meble do kawalerki powinny być przede wszystkim pojemne i pod żadnym pozorem nie mogą przytłaczać, i tak już małego, wnętrza. Idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań i kawalerek na wynajem będą szafy na wymiar oraz systemy schowków, oraz szafek cargo, których kształt i rozmiar często możemy dobierać indywidualnie.
Meble w mieszkaniu pod wynajem powinny być również solidne – nie oznacza to, że musimy kupować misternie rzeźbionych mebli z drewna egzotycznego. Po prostu, zamiast bardzo tanich modeli, lepiej wybrać takie, które przetrwają w dobrej kondycji wiele lat i kolejnych lokatorów.
Konsultacja: arch. Magda Knappe, MKdezere
Odwiedź stronę: www.projektowaniewnetrz24.eu oraz www.mkdezere.eu
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Mikrokawalerka – wady i zalety. Jak urządzić bardzo małe mieszkanie?
- 10 pomysłów jak urządzić MAŁE MIESZKANIE
- Jak oddzielić kuchnię od salonu na 7 sposobów. Porady architekta wnętrz
- Aranżacja małego salonu. Porady, inspiracje, ZDJĘCIA
Mieszkanie na wynajem - zobacz, jak je urządzić:
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Zabudowa kuchenna przechodzi do holu, nie przytłaczając wnętrza.
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
35-metrowa kawalerka na wynajem urządzona jest w stylu loftowym.
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Głównym zadaniem architektów było stworzenie uniwersalnej przestrzeni – bazy, która pozwoli przyszłemu najemcy za pomocą dodatków i dekoracji zaaranżować własne gniazdko.