Jak urządzić pokój dzienny? Wybieramy kolory ścian, okna, drzwi i podłogi
Jak urządzić pokój dzienny, aby spełniał wszystkie powierzone mu funkcje (relaksu, miejsca spotkań z rodziną i przyjaciółmi, centrum życia rodziny) a jednocześnie wpisywał się w naszą estetykę i dawał poczucie komfortu? Z naszym poradnikiem KROK PO KROKU przygotuj idealną bazę pokoju dziennego: kolory ścian, stolarkę okienną i drzwiową oraz podłogi. Zostań planistą-aranżatorem skrojonego na Twoją miarę pokoju dziennego!
Autor: materiały prasowe Dulux
Spis treści
- Jak urządzić pokój dzienny: KROK 1 – kolory ścian
- Jak urządzić pokój dzienny: KROK 2 : podłoga w pokoju dziennym
- Jak urządzić pokój dzienny: KROK 3: wybór stolarki okiennej i drzwiowej
Pokój dzienny stanowi najczęściej główne pomieszczenie domu i mieszkania, na którym - z uwagi na jego reprezentacyjny charakter - szczególnie nam zależy. Pięknie urządzony pokój dzienny to prawdziwa wizytówka gospodarzy. Sposób doboru mebli i dodatków mówi też wiele o ich upodobaniach, spędzaniu wolnego czasu, zainteresowaniach, podejściu do życia, a nawet o... podejściu do gości ich odwiedzających. Z uwagi na charakter pomieszczenia pokoju dziennego, stanowiącego oś codziennych i odświętnych wydarzeń rodzinnych, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami jak urządzić pokój dzienny, by niósł ze sobą maksimum wygody, komfortu, estetyki i stał się naszym ulubionym pomieszczeniem w domu!
Jak urządzić pokój dzienny: KROK 1 – kolory ścian
Bez podjęcia decyzji w sprawie kolorów nie ma w ogóle mowy o jakichkolwiek planach w temacie dalszego urządzania pokoju dziennego. Kwestia kolorystyki ścian i ogólnej „aury” pokoju dziennego będzie nam bowiem towarzyszyła bez względu na kolor dodatków, mebli czy tekstyliów. Dlatego jest tak ważny i warto nad nim zastanowić się najdłużej. Jak wiemy każde wnętrze potrzebuje od czasu do czasu odmiany i odświeżenia wizerunku. Szczególnie widać to przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, ale także za sprawą sezonowych zmian pór roku. Najłatwiej tego dokonać poprzez wymianę dekoracji i dodatków. Nic tak błyskawicznie nie odświeża wnętrza, jak lekkie i zwiewne firany na wiosnę, czy kwiaty na stołach w przeziernych wazonach z barwionego szkła w upalne lato. Podobnie jest i w sezonach jesienno-zimowych: ciepłe i mięsiste tkaniny pojawiające się na pledach, zasłonach i poduchach wprowadzają miękki i przytulny charakter tego samego wnętrza. Aby móc, co sezon lub przy okazji świąt, swobodnie przebierać nasz pokój dzienny, pamiętać musimy o zapewnieniu mu stonowanej kolorystyki ścian. Idealny kolor ścian pokoju dziennego, który będzie pasował do wszystkich pór roku i sezonowych dodatków, to wszelkie odcienie złamanych bieli, podbarwione dowolnym, bliskim nam odcieniem i wybrane pastele (np. jaśminy, błękity, wanilie, mięty, beże czy kremy). Kolory delikatne, jak stonowane szarości czy neutralne barwy z pogranicza kolorów off white będą stanowić neutralne tło dla mebli i dekoracji, a przemycą do wnętrza delikatny odcień z naszej ulubionej gamy kolorystycznej. Jeśli marzy nam się intensywny kolor na ścianach (kobalt, winna czerwień, butelkowa zieleń) pamiętajmy o pewnych ograniczeniach w doborze dodatków i mebli, jakie na siebie wówczas sprowadzamy. Intensywny kolor warto również doprowadzić do samego styku ściany z sufitem, aby niepotrzebnie nie dzielić i nie „ćwiartować” przestrzeni ściany. Zapewni to czystszy odbiór intensywnej barwy na ścianie w pokoju dziennym i nie zmniejszy drastycznie wnętrza pokoju dziennego z kolorem na ścianie.
Jak urządzić pokój dzienny: KROK 2 : podłoga w pokoju dziennym
Drewniana podłoga w pokoju dziennym to zawsze trafiony wybór, choć im większy pokój dzienny, tym pomysł bardziej kosztowny. Układ podłogi też nie jest bez znaczenia – warto pomyśleć o niej w kontekście ustawianych następnie mebli. Czy przestrzeń wymaga delikatnego powiększenia, poprzez skośne ułożenie deskowania? A może jest wystarczająco duża, aby móc wyeksponować w pełni walory parkietu węgierskiego, francuskiego bądź w polską jodełkę? Warto wyobrazić sobie podłogę z ułożonym już wzorem i w głowie „poustawiać” nań meble. Pamiętajmy, że im gęstszy wzór na podłodze (parkiety) tym mniej mebli i wzorów warto wprowadzać do wnętrza. Starajmy się zachować złotą zasadę równowagi: jeśli gdzieś jest czegoś więcej, w sąsiedztwie dajmy czegoś nieco mniej. O ile przy wyborze drewnianej podłogi do pokoju dziennego możemy być nieco bardziej elastyczni przy układaniu wzoru, tak przy panelach podłogowych starajmy się zachować prostotę i jak najprostszy układ. Zasada ta zaprocentuje nam przy późniejszym użytkowaniu i efekcie końcowym odbioru naszej podłogi – prostota układu paneli doda podłodze szlachetności i zatrze wszelkie niedostatki tego rodzaju imitacji drewnianej podłogi w pokoju dziennym.
Jak wykończyć drewnianą podłogę: sprawdź najlepsze metody i rozwiązania
Kolor parkietu również uzależniony jest od kilku czynników. Najlepszymi, bo neutralnymi i pasującymi „praktycznie do wszystkiego” odcieniami podłóg są jasny dąb, sosna bądź drewno bielone. Ciemne kolory podłóg „zacieśniają” obraz wnętrza, a przy niskich stropach dodatkowo „zbliżają” podłogę z sufitem. Ciemne podłogi są również wymagające w pielęgnacji – znać na nich codzienny kurz, zachlapania (nawet czystą wodą) i wszelkie drobne rysy oraz ślady użytkowania (szczególnie niebezpieczne jest to w strefie stołu i krzeseł w jadalni). Warto dlatego zadbać o dobre zabezpieczenie ciemnej podłogi. Jeśli wybierzemy ją spośród desek, zadbajmy o odpowiedni lakier. Olejowanie desek jest metodą mniej trwałą od lakieru, trzeba je cyklicznie powtarzać. Olejowane podłogi drewniane w pokoju dziennym nie są również odporne na rysy, zalanie i regularne ślady częstego użytkowania. Jeśli marzą nam się ciemne panele, postawmy na te o zwiększonym czynniku odporności. To, co uchodzi na sucho jasnym podłogom panelowym, nie pozostawia cienia złudzeń na podłogach z paneli średnio-ciemnych i ciemnych.
Szara podłoga: do jakich wnętrz, dodatków i mebli?
Jak urządzić pokój dzienny: KROK 3: wybór stolarki okiennej i drzwiowej
Wybór kolorystyki stolarki (nazwa pozostała, mimo iż większość współczesnych okien to popularne PCV-ki) okiennej i drzwiowej nie jest oderwany od kolorystyki wnętrza. Niezmiernie ważne, aby przy wyborze koloru drewna okien bądź odcienia okleiny drewnopodobnej, dobrać jego odcień do koloru podłogi bądź meblarskiego wyposażenia. Wyjątek stanowią okna PCV w odcieniu grafitowym bądź szarym – kolory te pasują doskonale do wnętrz nowoczesnych, wspaniale podkreślają również walory drewnianego parkietu a zastosowane jako oprawa drzwi tarasowych płynnie transferują przestrzeń wnętrza pokoju dziennego do części zewnętrznej tarasu. Okna w białej stolarce dobrze prezentują się na tle białych ścian, niejako zacierając swoją granicę. Przy intensywnej bądź wyraźnie określonej kolorystycznie ścianie mogą wydawać się jak z innej przestrzeni. Wówczas warto pomyśleć o okleinie drewnopodobnej, np. w średnio-brązowym odcieniu orzecha. Jeśli wnętrze wyposażamy w meble z jasnego drewna (lita sosna, dąb) warto dobrać do nich nawiązujące do mebli odcienie stolarki okien drewnianych bądź okleiny dla okien PCV. We wnętrzach rustykalnych bądź silnie nacechowanych stylowo (np. w stylu meksykańskim, śródziemnomorskim itd.) warto postawić na silny kolor drzwi i okien – butelkowo-zielony bądź intensywnie niebieski podkreślą charakter i zamierzony styl pokoju dziennego.
ZOBACZ: wybieramy meble i dodatki do POKOJU DZIENNEGO!
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Marcin Czechowicz
Stylowy pokój dzienny: przytulny i z klimatem, inspiracja dla tych którzy lubią wnętrza retro.
Autor: Mariusz Bykowski