Jak urządzić salon krok po kroku? Pomysły na dobrą aranżację
W salonie toczy się codzienne życie rodzinne i od czasu do czasu życie towarzyskie. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by spełniała obie funkcje? Jak zorganizować w salonie część wypoczynkową, a jak jadalnię, by na co dzień komfortowo spędzać czas z rodziną, a od czasu do czasu ze znajomymi? Sprawdź, jakie meble wybrać – o konkretnym przeznaczeniu czy wielofunkcyjne.
Autor: Marcin Grabowiecki
Elegancki salon w bieli.
Spis treści
- Aranżacja salonu z czytelnym podziałem na strefy
- Meble, które sprawdzają się w każdym wnętrzu
- Wybieramy krzesła do jadalni
- Klimat salonu malowany światłem
Kiedyś nazywany był potocznie „dużym pokojem”, „pokojem dziennym” lub „gościnnym”, a dzisiaj to „salon” lub „living room” (z ang. pokój dzienny). Zmieniło się nazewnictwo, ale funkcja tego najbardziej towarzyskiego miejsca w domu pozostała bez zmian. Odwiedzając rodzinę i znajomych, łatwo zauważamy, że w pewnych salonach już od progu czujemy się dobrze, a w innych – nie. Oczywiście duży wpływ na to mają stosunki międzyludzkie, ale pamiętajmy, że odpowiednio zaaranżowane wnętrze ma bardzo duży wpływ na relacje międzyludzkie, pomaga się zrelaksować i nastraja do przyjemnych pogawędek.
Aranżacja salonu z czytelnym podziałem na strefy
Dla dobrego samopoczucia niezbędne są podział na funkcjonalne strefy i odpowiednie światło. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę, jak będziemy spędzać czas w salonie i co robimy w nim najczęściej – na tej podstawie wybierzmy styl mebli oraz ich rodzaj.
W salonie urządzonym w stylu minimalistycznym, z myślą o funkcjonalności i wygodzie, łatwiej uzyskać harmonię wnętrza. Jeśli do tego dodamy prostą formę mebli wykonanych z naturalnych materiałów oraz stonowaną kolorystykę, nasz salon nabierze wyjątkowej elegancji i jednocześnie będzie nawiązywał do świata natury. W takim pomieszczeniu zarówno domownicy, jak i goście mają dużą szansę czuć się doskonale.
Meble, które sprawdzają się w każdym wnętrzu
Jasne i funkcjonalne wnętrza idą w parze z minimalistyczną formą mebli, co jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Zasłużoną popularnością wśród projektantów wnętrz i użytkowników cieszą się meble skandynawskie, które sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu. Styl skandynawski pokazuje, jak w prosty sposób zapewnić domownikom i gościom wygodę, ale także jak urządzić wyjątkowe wnętrze w indywidualnym klimacie. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku ciekawą propozycję stanowią stoliki wielofunkcyjne, na przykład Homekraft GOSSA z delikatnymi, dębowymi nogami i białym blatem, który można częściowo podnieść. W ten sposób stolik kawowy zamienia się w wygodne miejsce do zjedzenia posiłku. Stolik ma też schowek i otwartą półkę, na której można odłożyć ulubioną książkę lub gazetę.
Często słyszymy, że duży pokój jest „nieustawny” i z tego powodu meble trafiają tam, gdzie się mieszczą gabarytowo, a nie tam, gdzie spełnią swoją funkcję. Przestańmy jednak myśleć stereotypowo! „Wypoczynek” nie musi stać pod ścianą, a urządzając salon, mamy więcej opcji niż tylko sofa z fotelami albo narożnik. Przykładowo, dwie 2- lub 3-osobowe sofy ustawione naprzeciwko siebie to doskonały pomysł na aranżację salonu. Takie meble stanowią prawdziwe centrum życia towarzyskiego. Jeśli możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, wybierzmy modele sof od jednego producenta – w dużym pomieszczeniu mogą być to sofy w kontrastowych kolorach, ale w mniejszym lepiej dobrze je skomponować z barwą tła (ściany) i wybrać kolor naturalny – np. szary, który jest wciąż na topie!
We wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim liczy się nie tylko wygląd, ale także możliwość praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Wybierając szafkę pod telewizor, weźmy pod uwagę ilość sprzętu, którą musi pomieścić. Taki mebel powinien mieć co najmniej dwie otwarte półki. Szafki RTV, które są częściowo zamykane, pozwolą na utrzymanie porządku, bo można w nich schować drobne przedmioty, jak płyty DVD, CD czy przenośny sprzęt, np. słuchawki.
Wybieramy krzesła do jadalni
Jak dobrać odpowiednie krzesła do stołu w salonie i czym się kierować przy ich wyborze? Dobre krzesło użytkowe jest lekkie, zgrabne, a zarazem wytrzymałe i wygodne. Można eksperymentować ze stylem i wyposażyć stół w jadalni w kilka nowoczesnych krzeseł oraz dwa-trzy krzesła znalezione na pchlim targu lub na babcinym strychu. Ten pomysł dobrze wygląda tylko w przypadku naprawdę dużego stołu. Mniej ryzykownym, a równie oryginalnym pomysłem jest połączenie dwóch modeli nowoczesnych krzeseł, które różnią się jednym elementem, lub zestawienie jednego modelu w różnych kolorach.
Do nowoczesnego salonu doskonale pasują krzesła wykonane z polipropylenu (siedziska) z nogami z drewna lub z elementami metalowymi, które nawiązują do naturalnych form – np. krzesła Homekraft inspirowane kwiatem tulipana. Siedziska z polipropylenu są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Warto dokładnie przejrzeć oferty producentów i zdecydować się na markę, która pozwoli rozwinąć naszą kreatywność i wyobraźnię.
Klimat salonu malowany światłem
Nawet najpiękniej umeblowany salon nie będzie się prezentować imponująco bez odpowiedniego oświetlenia. Obecnie panuje moda na podświetlanie wszystkiego, co się da, łącznie z meblami. Ale czy naprawdę każdemu będzie się chciało włączać i wyłączać kilkanaście światełek?
Jeśli chcemy koniecznie zastosować nowoczesne oświetlenie w postaci listew lub punktów LED, to warto podświetlić odbiornik TV od spodu lub od tyłu (ewentualnie kupić model z wbudowanym oświetleniem obudowy). Dzięki temu rozwiązaniu oczy męczą się mniej podczas oglądania telewizji. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu miejsca do czytania. Najlepiej sprawdzi się do tego światło punktowe – lampa stojąca lub lampka, jeśli obok znajduje się szafka czy stolik.
Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli skandynawskich – początkowo osiągalna wyłącznie dla stylistów i osób zajmujących się wystrojem wnętrz. Dziś każdy może pozwolić sobie na modną aranżację salonu zgodnie z najnowszymi trendami.