Jak urządzić salon w stylu boho? Przytulne i klimatyczne wnętrze na Twoich zasadach
Salon w stylu boho to miejsce urządzone na Twoich zasadach. Panuje w nim artystyczna i aranżacyjna swoboda, kreatywna wolność i lekkość. Wnętrza boho są ciepłe, przytulne i dalekie od sterylności nowoczesnych mieszkań. Sprawdź, jak w prosty sposób urządzić salon w stylu boho i jakich elementów nie powinno w nim zabraknąć.
Spis treści
- Styl boho we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
- Jak urządzić salon w stylu boho? Pomysły, wskazówki, inspiracje
- GALERIA ZDJĘĆ: Wystrój wnętrz: swobodny urok wnętrz w stylu boho
Styl boho we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Dla stylu boho nie ma granic i tematów tabu w kwestii aranżacji wnętrz. Chętnie czerpie ze stylu etno, wykorzystuje ludowe rękodzieło, otacza się bujną roślinnością i naturalnymi materiałami. A przede wszystkim – styl boho we wnętrzach odzwierciedla gusta i osobowość mieszkańców, dlatego tak trudno jest dokładnie zdefiniować jego cechy (ponieważ dla każdego z nas styl boho może wyglądać inaczej).
Mimo dużej swobody i indywidualnego podejścia do urządzania wnętrz w stylu boho, możemy wyróżnić kilka elementów, które są charakterystyczne dla tego stylu:
1. Kolory – styl boho najchętniej korzysta z jasnej palety barw oraz kolorów inspirowanych naturą. We wnętrzach pojawiają się między innymi biele, beże, szarości, ceglane pomarańcze, delikatne brązy i zielenie. Nie oznacza to, że w mieszkaniach boho nie spotkamy krzykliwych barw – wręcz przeciwnie! Ale zazwyczaj są one zredukowane do jednego lub kilku elementów: może to być na przykład cała ściana, może być sofa w mocnym kolorze, a mogą to również być barwne grafiki zawieszone na ścianie. Styl boho nie boi się kontrastujących połączeń kolorystycznych, ale zawsze robi to tak, by pasowały one do pozostałych elementów wystroju wnętrza.
2. Wzory – styl boho chętnie wykorzystuje wzory, szczególnie etniczne printy. W mieszkaniach boho znajdziemy na przykład marokańskie mozaiki, łowickie kwiaty, azteckie romby, góralskie parzenice. Najczęściej wzory te pojawiają się na poduszkach, zasłonach, dywanach, pledach czy tapetach.
3. Materiały – styl boho uwielbia wszystko, co naturalne, dlatego we wnętrzach inspirowanych tym stylem możemy spodziewać się takich materiałów jak drewno, wiklina, rattan, len czy trawa.
4. Dodatki – wyposażenie mieszkania w stylu boho może różnić się w zależności od osobistych preferencji, ale doskonale będą prezentować się w nim np. przykłady rękodzieła, ceramika, ręcznie wykonane rzeźby czy innego rodzaju rzemiosło artystyczne, rośliny, pamiątki z dalekich podróży, plecionki, makramy, łapacze snów, słomkowe kapelusze lub barwne talerze zawieszone na ścianach, plakaty, obrazy i grafiki – szczególnie gdy są wykonane przez nas samych.
Jak urządzić salon w stylu boho? Pomysły, wskazówki, inspiracje
1. Ściany – w salonie w stylu boho ściany można zaaranżować na kilka sposobów. By stanowiły neutralną bazę pod wzorzyste i kolorowe dodatki i elementy wyposażenia, warto pomalować je np. na biało, beżowo czy szaro. Ciekawym pomysłem będzie również tapeta np. z motywami florystycznymi, roślinnymi, zwierzęcymi lub etnicznymi wzorami. Ścianę w salonie boho możesz także wyłożyć jasną plecionką oraz wzorzystymi kilimami i makatkami. By nadać wnętrzu charakteru, można pomalować jedną ze ścian na intensywny kolor, np. na ceglany pomarańcz, żywą zieleń czy rubinową czerwień. Wszystko zależy od tego, jaki efekt w salonie chcemy uzyskać.
2. Podłoga – w salonie boho to zazwyczaj drewniany parkiet ułożony w stylową jodełkę, wyłożona panelami jasna podłoga albo ciekawa kompozycja z płytek w geometryczne wzory. Nieodłącznym elementem podłóg w mieszkaniach w stylu boho są dywany – najlepiej przypominające perskie, postarzane lub w modne, etniczne printy.
3. Meble – w salonach w stylu boho nierzadko spotkamy meble znalezione na pchlim targu, przytargane ze strychu babci lub własnoręcznie wykonane z palet. Meble boho są lekkie, jasne, najczęściej drewniane, wiklinowe lub rattanowe. Wcale nie muszą być białe – turkusową konsolą, czerwoną kanapą czy żółtym stolikiem kawowym wyrazimy artystycznego ducha stylu boho i podkreślimy wyjątkowy charakter naszego salonu.
4. Oświetlenie – dobrym pomysłem, by oświetlić salon w stylu boho jest wykorzystanie kilku źródeł światła, np. oprócz centralnej lampy sufitowej warto umieścić w kilku miejscach w pokoju mniejsze źródła światła, np. lampy stojące czy stylowe kinkiety. We wnętrze boho doskonale wpiszą się lampy z abażurami wykonanymi z naturalnych materiałów, np. bambusa, rattanu, trawy morskiej, a także z bawełnianego sznura.
5. Dodatki – w salonie, a także żadnym innym pomieszczeniu urządzonym w stylu boho nie może zabraknąć roślin. Nasycona zieleń liści będzie perfekcyjnie komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia (szczególnie z tymi w kolorze beżowym i brązowym). Warto również zadbać o odpowiednią osłonkę i doniczkę – tutaj możemy zaszaleć i przyozdobić nasze rośliny w stylowe ceramiczne donice, modne osłonki w kształcie ludzkich głów, modele pomalowane na różne kolory lub ozdobione ciekawymi wzorami. Jeśli udzielił się nam artystyczny klimat stylu boho, warto to wykorzystać i samodzielnie pomalować doniczki.
Salon to miejsce, w którym przebywamy z przyjemnością. To tutaj się relaksujemy po długim dniu, przyjmujemy gości i spędzamy czas z rodziną. Wybór stylu boho do salonu to doskonała okazja, by wyrazić siebie i dać upust swojej artystycznej fantazji.
Może cię zainteresować:
- Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku
- Styl etno we wnętrzach - czym się wyróżnia? Wybieramy meble, dodatki, kolory
- Makrama krok po kroku – jak zrobić kwietnik ze sznurków?
- Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz: poznaj jego zasady
GALERIA ZDJĘĆ: Wystrój wnętrz: swobodny urok wnętrz w stylu boho
Autor: Marcin Czechowicz
Obowiązkowym elementem stylu boho jest patchwork, czy to w postaci pozszywanych ze skrawków różnych materiałów poszewek na poduszki, czy wielokolorowego kolażu wzorzystych tapet na ścianie.