Jak zaplanować dom wielopokoleniowy? Urządzamy funkcjonalny dom dla dużej rodziny
Dom wielopokoleniowy to przestrzeń, którą dzielą dzieci, rodzice i dziadkowie. By wszystkim członkom rodziny mieszkało się dobrze pod jednym dachem, dom powinien być odpowiednio zaprojektowany. Jak zaplanować dom wielopokoleniowy, by był bezpieczny dla dzieci i seniorów? Jak urządzić łazienkę dla seniorów? Podpowiadamy!
Spis treści
Dom wielopokoleniowy - wygodna i funkcjonalna przestrzeń
Dom wielopokoleniowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny dla każdego członka rodziny bez względu na wiek. To szczególnie ważne, gdy pod jednym dachem mieszkają osoby z kilku pokoleń, które mają różne potrzeby i przyzwyczajenia.
Dobrym pomysłem jest podzielenie domu wielopokoleniowego na dwie osobne przestrzenie mieszkaniowe. Takie rozwiązanie zapewni prywatność i komfort młodym rodzicom oraz dziadkom, którzy mogą potrzebować więcej spokoju i odpoczynku. Jak wydzielić część mieszkalną dla młodej rodziny i seniorów? Jednym sposobem jest podział domu na kondygnacje – na przykład dziadkowie mogą zająć parter, a młodzi górne kondygnacje. Taki podział zapewni również wygodę w poruszaniu się – seniorzy nie będą musieli każdego dnia wspinać się po schodach.
Jeżeli projektujemy dom parterowy, rozważmy model na planie litery U, L lub T – taki układ funkcjonalny pozwoli każdemu pokoleniu zająć osobne skrzydło, zapewniając dostateczną prywatność i niezależność każdej ze stron. By to podkreślić, warto również zaplanować osobne wejścia dla każdego ze skrzydeł. W przypadku osób starszych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich nie zapominajmy o drzwiach i korytarzu na tyle szerokim, by osoba na wózku mogła swobodnie się po nim poruszać.
Osobne wejścia i skrzydła mieszkaniowe nie oznaczają, że domownicy będą widywać się tylko sporadycznie. By zapewnić członkom rodziny stały kontakt, połączmy dwie niezależne części mieszkaniowe wspólną strefą dzienną, np. kuchnią, jadalnią czy salonem. Każde pokolenie będzie miało do dyspozycji swoje własne sypialnie i łazienki, ale przestronna kuchnia lub salon będą służyły jako miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu.
Przytulny salon wyposażmy w wygodną sofę, która pomieści całą rodzinę. Dobrym pomysłem może być także zainstalowanie kominka gazowego, który umili chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Kuchnię urządźmy tak, by mogło poruszać się po niej swobodnie kilka osób jednocześnie – wtedy wspólne przygotowywanie posiłków będzie czystą przyjemnością. Pomyślmy także o wydzieleniu miejsca w szafkach kuchennych i lodówce dla każdego z domowników, zwłaszcza gdy każdy z nich ma inne przyzwyczajenia kulinarne lub musi stosować specjalistyczną dietę.
Urządzając dom wielopokoleniowy pozwólmy, by każdy członek rodziny brał czynny udział w aranżowaniu wnętrza. Nie narzucajmy stylu czy konkretnych rozwiązań, jeśli któryś z domowników ma inny pomysł na udekorowanie swojego pokoju. W końcu dom to przestrzeń wspólna. Surowy styl industrialny może nie przypaść do gustu osobom starszym, więc postarajmy się dokładnie ich wysłuchać i wspólnie ustalić, jak powinny wyglądać wnętrza urządzone według ich gustów i upodobań. Podobnie postąpmy z naszymi pociechami. Niech dom wielopokoleniowy odzwierciedla charakter jego domowników.
Dom przyjazny dla seniora
Planując dom wielopokoleniowy musimy pamiętać o tym, że starsi członkowie rodziny nie są tak sprawni, a w niektórych przypadkach mogą mieć problemy z poruszaniem. Przygotowanie bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni dla seniorów powinno być naszym priorytetem. Jak urządzić dom przyjazny dla osób starszych? W mieszkaniu seniora zminimalizujmy lub całkowicie usuńmy ostre krawędzie, strome progi i uskoki w podłodze. Zamiast twardych płytek, postawmy na miękki drewniany parkiet lub panele winylowe czy laminowane. Dobrym pomysłem będzie także przyjemna w dotyku i amortyzująca upadki wykładzina dywanowa.
Łazienka dla seniora powinna być wyposażona w obszerną kabinę prysznicową z niewysokim brodzikiem lub odpływem liniowym. Wanny są niepraktyczne i niebezpieczne – starsza osoba łatwo może się poślizgnąć i upaść podczas wchodzenia lub wychodzenia z wanny. W kabinie postawmy wygodne siedzisko, na ścianie zamontujmy uchwyty, na których będzie można się podeprzeć, a w brodziku połóżmy matę antypoślizgową.
Ponieważ osoby starsze potrzebują dużo spokoju, odpoczynku i przede wszystkim – ciszy, wygłuszmy ich sypialnię. Możemy to zrobić przy pomocy dywanów, zasłon, szczelnych drzwi oraz specjalnych paneli ściennych, które tłumią dźwięki. W mieszkaniu seniora warto również zaplanować przestrzeń na realizację hobby – może dziadek jest pasjonatem winyli? Zaaranżujmy kącik muzyczny z adapterem i półkami na płyty winylowe. A może babcia uwielbia czytać książki? W takim przypadku postawmy przy biblioteczce wygodny fotel i lampę, by mogła swobodnie oddać się lekturze.
Według ekspertów domy wielopokoleniowe w ciągu najbliższych lat zyskają na popularności. Pandemia pokazała nam jak istotne jest pielęgnowanie więzi rodzinnych i utrzymywanie kontaktu z domownikami. Dobrze zaplanowany dom wielopokoleniowy pozwoli nam być blisko i jednocześnie zachować niezależność i żyć według swoich zasad.