Jaki kominek wybrać? 5 rodzajów kominków, które warto mieć w domu

2022-01-01 6:53 Materiał sponsorowany

Kominek w domu to nie tylko naturalne źródło ciepła, ale również piękna ozdoba wnętrza. Kominek to również doskonały sposób na stworzenie przytulnej, ciepłej atmosfery w pomieszczeniu. Jak wybrać najlepszy kominek i czym się kierować podczas zakupu?

kratki
Autor: Kratki LEO 100

Spis treści

  1. Wybieramy kominek do domu
  2. 1. Piece wolnostojące
  3. 2. Kominki tradycyjne
  4. 3. Kominki z płaszczem wodnym
  5. 4. Kominki gazowe
  6. 5. Biokominki 
  7. Montaż kominków

Wybieramy kominek do domu

Stojąc przed wyborem kominka do domu, najlepiej zdać się na fachowców - ich wiedzę i doświadczenie. Warto również postawić na modele cenionych i sprawdzonych producentów, by mieć pewność, że zakupiony przez nas kominek będzie służył nam przez długie lata. 

Kolejnym kryterium wyboru kominka jest bezpieczeństwo i ekologia. Dla przykładu w bogatej ofercie polskiego producenta Kratki znajdziemy urządzenia spełniające warunki Ekoprojektu. Co więcej, kominki Kratki mają najdłuższą na rynku gwarancję (10 lat!).

Jak, w takim razie, wybrać najlepszy kominek? Poniżej przedstawiamy 5 rozwiązań, które warto rozważyć.

kratki
Autor: Kratki MBM PRAWY BS

1. Piece wolnostojące

Popularnie zwane kozami. Szeroka oferta modeli pozwala na dobór urządzenia do warunków technicznych i rozplanowania wnętrza. Kozy w zależności od rodzaju, mogą być usytuowane przy ścianie, na środku pomieszczenia albo w rogu.

Dlaczego warto zdecydować się na piece wolnostojące marki Kratki? Kozy marki Kratki spełniają wymagania Ekoprojektu oraz normy BlmSchV 2 wyznaczającej maksymalną emisję CO. W swoich piecach, producent stosuje innowacyjne rozwiązania, które zapewniają maksymalne wykorzystanie energii i doskonałe parametry cieplne.

Umieszczenie mającego wyrazisty prostopadłościenny kształt modelu Thor w narożniku to duża oszczędność miejsca i funkcjonalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni trudnej do wykorzystania. Natomiast model Juno, osadzony w nowoczesnych ramach ze stali i szkła warto wyeksponować na środku pomieszczenia - w ten sposób nie tylko podkreślimy nowoczesny styl wnętrza, ale również zapewnimy każdemu z domowników swobodny dostęp do widoku ognia. Z kolei stalowa koza Enyo o doskonałych proporcjach, usytuowana przy ścianie, uatrakcyjnia strefę wypoczynku i nadaje jej reprezentacyjny charakter.

kratki
Autor: Kratki AB S DR

2. Kominki tradycyjne

W sercu domu nie może panować nieprzyjemny chłód, dlatego tradycyjne kominki nie tylko cudownie się prezentują czarując ogniem i różnorodnością obudowy z kamienia, drewna czy spieków kwarcowych, ale także stanowią efektywne źródło ogrzewania. Ciepło płynące z kominka jest doskonałym uzupełnieniem centralnego ogrzewania w chłodne wieczory jesienią i zimą.

W przypadku awarii systemu ciepłowniczego to kominek zadba o to, by w domu panowało przytulne ciepło: najbliżsi nie odczuwali zimna, a najmłodsi nie bali się ciemności. To nowoczesne urządzenia, które w połączeniu z dobrej jakości suchym drewnem dają gwarancję efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Eksploatacja ekologicznych urządzeń grzewczych to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim troska o jakość powietrza, którym oddychamy.

kratki
Autor: Kratki LUCY 14 BS

3. Kominki z płaszczem wodnym

W przypadku kominków z płaszczem wodnym  ich niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia do już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Taki system jest praktycznie w każdym domu, co świadczy o tym że jest to najbardziej efektywne ogrzewanie.

Niewątpliwą zaletą kominków z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia ich do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Pod względem wyglądu, kominki z płaszczem wodnym nie różnią się niczym od kominka powietrznego. Różnica jest natomiast w samej konstrukcji urządzenia. W kominkach z płaszczem wodnym ciepło powstające podczas spalania drewna zostaje przekazane do medium, jakim jest woda, która znajduje się w płaszczu wodnym kominka.

kratki
Autor: Kratki LUCY PW 20

4. Kominki gazowe

Kominek gazowy oferowany przez markę Kratki nie wymaga żadnej obsługi. Można nim sterować pilotem albo za pomocą aplikacji w smartfonie - bez ruszania się z kanapy. Ale to nie jedyna zaleta tego typu urządzeń. Kominek gazowy jest dość płytki, więc bez większych problemów możemy go zamontować w pomieszczeniach, w których nie był wcześniej przewidziany.

Często przeszkodą w zamontowaniu kominka na drewno staje się brak wolnego przewodu kominowego, do którego można by go podłączyć. W przypadku kominków gazowych nie jest to problemem. Powstałe spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu powietrzno-spalinowego, który umożliwia jednocześnie pobieranie powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji.

kratki
Autor: Kratki LEO 100

5. Biokominki 

Biokominki z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić - te urządzenia mają naprawdę wiele zalet. Biokominki są proste w obsłudze, łatwe w utrzymaniu i co najważniejsze - nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych. Dlatego świetnie sprawdzają się nawet w małych mieszkaniach w bloku czy na tarasach bądź w przydomowych ogrodach!

kratki
Autor: Kratki Delta BS 900

Montaż kominków

Zamontowanie biokominka wolnostojącego każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie i praktycznie bezkosztowo. Na podłączenie kominka wolnostojącego wystarczy nam zazwyczaj jeden dzień. Kominki na drewno lub gaz – tu czas podłączenia i zabudowy zależy od projektu.

Kominek to inwestycja na lata. Przy dokonywaniu jego wyboru warto posłużyć się wiedzą i doświadczeniem fachowców – na przykład autoryzowanych przedstawicieli firmy Kratki, których znajdziemy na https://mapa.kratki.com.