Kanapa w doborowym towarzystwie. To dodatki zrobią furorę w salonie
Kochamy relaks i pogaduchy na sofie. Jeszcze większy komfort zapewni ci jednak jej sprytne „obudowanie” przydatnymi (i ładnymi!) rzeczami…
Sofę dobieramy, kierując się potrzebami praktycznymi, które zależą od tego, ilu jest domowników, jaki mamy metraż, czy lubimy zapraszać gości itp. Kupujemy więc małą, dużą, z funkcją spania, model narożny lub modułowy. Ważne jest też to, by kanapa wpisywała się w wystrój i go podkreślała.
Pójdźmy jednak krok dalej: dodajmy… drugą sofę, fotele, podnóżki, stoliki, pomocniki i lampy. Blisko podstawowego siedziska mogą też znaleźć się konsolka czy komoda. Warto zadbać o te dodatki, bo dzięki nim powstanie idealne miejsce wypoczynku…
Aby efekt był lepszy, mebel większy, cięższy wizualnie lub ciemniejszy ustaw bliżej ściany, a fotel czy drugą, mniejszą lub jaśniejszą sofkę wysuń ku środkowi pomieszczenia.
ŁĄKA BIAŁO-CZERWONA
Komplet wypoczynkowy Ektorp w pokrowcach Virestad oraz dwuczęściowy stolik Kragsta idealnie pasują do uroczego pokoju (wyposażenie IKEA) z kozą, drewnianą podłogą i tapetami w paski! Wisząca lampa Tällbyn łagodnym blaskiem podkreśla strefę relaksu. Drobiazgi, jak poduszki, świece, gazetnik, pled itp., zadbają o dobre samopoczucie.
Jeśli przestrzeń jest duża, wzbogacanie kanapy o dodatkowe meble i akcesoria jest proste i może sprawić wiele frajdy. Jeżeli zaś salon to raczej salonik – trzeba się trochę pogimnastykować. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy np. podnóżek, który może pełnić funkcję stolika, dwa, trzy kawowe stoliki chowane jeden w drugi (wysuwane tylko w razie potrzeby), składane stoliki tace, stoliki nakładane na oparcie sofy, lampa podłogowa lub kinkiet o ruchomym ramieniu pozwalającym na swobodne kierowanie światłem. Fotel lub fotele powinny być lekkie lub na kółkach, by łatwo było je przestawiać.
EFEKT ODSTAWIENIA
Szafirowe siedziska to komplet, który będzie doskonale się prezentował nie tylko w pokoju o lawendowobłękitnych ścianach. Kolorowe poduszki ożywiają aranżację, podobnie jak… cztery stoliki! Zwróć uwagę: każdy jest inny! I to świetnie wygląda przy sofie, fotelu i podnóżku z jednej rodziny!
NAROŻNIK OBFITOŚCI
Na tak ogromną narożną sofę nie zawsze pozwalają realia, ale i tę mniejszą można otulić efektownymi tekstyliami, a na stoliku ustawić delikatne szkło. Nad stolikiem warto zamontować lampę wiszącą, ale na takiej wysokości, by siedzący mogli się widzieć. Zamiast niej można ustawić jedną czy dwie lampy podłogowe.
KOMFORT NA MIĘKKO
Część salonu zajmują kanapa i dwa fotele ustawione pod kątem prostym oraz podłogowa poducha. Siedziska z trzech stron zamykają strefę wypoczynkową, a kominek (widać fragment kamiennej posadzki) z czwartej, co daje miłą intymność. Ma się ochotę zapaść w te miękkości, pić kawę, czytać i gadać godzinami! Są tu aż trzy stoliki: główny tapicerowany (sic!), drewniana minikonsolka między fotelami i ceramiczny w pasy. Nie ma więc problemu z odstawieniem filiżanki itp. Wzorzyste i gładkie poduszki ułożono „krzyżowo” tak, by jak najlepiej podkreślały obicia.
Miejsca jest sporo? Ustaw sofy naprzeciw lub obok siebie pod kątem prostym. Jeśli metraż nie rozpieszcza, wystarczy sofa i fotel obok.
JASNY WYBÓR
Ustawione przy kominku kanapy, fotel i podnóżek są niemal białe. Sofy stoją tak, by swobodnie można było przejść za nimi do części jadalnianej i okna z zasłonami na metalowym karniszu Vintage (z wykończeniem w odcieniu patynowanego mosiądzu, Marcindekor.com.pl). Mimo dużych gabarytów nie dominują w jasnym wnętrzu. Centralnym punktem jest stolik ze schowkiem podkreślający klimat retro.
WIELOFUNKCYJNIE
Sofy, fotele, podnóżki przypominające futony (Karup Design) są modne! Mogą też pełnić funkcję stolika w razie potrzeby. Ta fotopodpowiedź aż kusi, by własną sofę ubrać w biel i poszukać materacyków nadających się do obszycia nową tkaniną…
Moda na drewno organiczne trwa! Zrób więc stolik z pięknego plastra drewna albo pieniek nakryj hartowanym szkłem. Wolisz coś bardziej tradycyjnego? Skróć nogi stołowi jadalnianemu – idealny będzie okrągły lub owalny.
KLASYKA GATUNKU
Krytą skórą sofę Zurich w eleganckim musztardowym odcieniu wraz ze stolikiem można dopełnić np. czarnym welurowym fotelem lub pufem.
RADOSNY UKŁAD
Wyplatany dywan, a na nim kanapa Klippan, stolik Gladom, ułożone piętrowo stołki z bananowego włókna (Alseda)… Jeszcze krzesło i fotel dla wygody. Dzięki barwnym dodatkom ikeowska aranżacja jest pełna energii.
Jako wysoki stolik pomocnik sprawdzi się taboret czy słupek do kwiatów. Trzeba tylko trochę farby…
PROSTE FORMY
Są pożądane m.in. we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, niewielkich – np. sofa Ambra uzupełniona czarnymi stolikiem i lampą.
ZGRANY ZESTAW
Komplet Megis z racji uniwersalności może dopełnić wnętrza w różnych stylach. Jeśli miejsca jest sporo, warto dodać kilka niewielkich stolików po bokach kanapy i fotele dla wygody. Strefę relaksu otulmy też światłem – lampa podłogowa będzie idealna.
Obicie kanapy i fotela czy podnóżka nie musi być takie samo. Łącz siedziska np. w ekoskórze i welurze. Faktury też zdobią!
ODPOCZYNEK W BŁĘKICIE
Stonowany odcień narożnika Nola marki Gala Collezione działa kojąco na zmysły, a komfortowe siedziska gwarantują relaks i sen w razie potrzeby. Może również stać się inspiracją do marynistycznych aranżacji. Tu obszerny mebel (w tej serii jest też sofa i fotel) wspierają dwa minimalistyczne stoliki i tapicerowany pomocnik.
ZAMIANA RÓL
Choć sofa i fotel są piękne, to jednak w tym zestawie główne role grają stolik, puf i lampy. To dobra inspiracja: do zwykłej kanapy i fotela dostaw ciekawe okazy, np. stolik z donic czy kamieni (podstawa) i szkła (blat) oraz lampę własnej roboty.
W wielkim salonie meblowym sofa, stolik czy lampa wydają się mniejsze niż w rzeczywistości! Kupując je, należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju – zbyt duże, masywne przytłoczą wnętrze. Jeśli jest ono niezbyt przestronne, wybierz siedziska na lekkich nóżkach, z niezbyt wysokimi oparciami i raczej węższymi podłokietnikami.