Kolor tygodnia: BŁĘKIT PARYSKI. Jak malować ściany błękitem paryskim?
Jak wygląda błękit paryski na ścianie? Do aranżacji jakich wnętrz najlepiej pasuje? Co różni błękit paryski od klasycznego błękitu rozumianego przez bardzo jasny niebieski? Czy są w ogóle podobne? Dowiedz się wszystkiego o modnym błękicie paryskim i naucz się jak go stosować w swoim wnętrzu!
Spis treści
- Błękit paryski: jak wygląda?
- Błękit paryski: jak stosować kolor na ścianie?
- Błękit paryski i inne odcienie niebieskiego we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Błękitny kolor ścian każdemu kojarzy się inaczej. Jedni widzą w błękicie urocze pokoje dla chłopców, inni - romantyczną kolorystykę sypialni lub marynistyczne inklinacje w aranżacji pokoju dziennego. Błękit paryski to jednak zupełnie inna historia... Jak wygląda błękit paryski na ścianie i do aranżacji jakich wnętrz najlepiej pasuje?
Zobacz: Klasyczny pokój dzienny: 17 inspiracji na wystrój salonu >>>
Błękit paryski: jak wygląda?
Błękit paryski (według kodu szesnastkowego: #0027c2) ma tak naprawdę niewiele wspólnego z powszechnie rozumianym kolorem błękitnym. Błękit paryski częściej mylony jest z granatem, niźli błękitem. Oprócz zimnej, pochodnej koloru niebieskiego kolorystyki błękitu paryskiego, jego odcień wpada bardziej w chabrowy, lekko pochmurny, jaśniejszy odcień granatu. Błękit paryski nawiązuje też często skojarzeniami do odcieni szafirowych.
Przeczytaj: Kolor granatowy - z czym łączyć? Jaki kolor pasuje do granatu we wnętrzach? >>>
Błękit paryski: jak stosować kolor na ścianie?
Błękit paryski, jako kolor ścian, w aranżacji wnętrz prezentuje się niezwykle dostojnie i trudno go przeoczyć. Dlatego też świetnie nadaje się na podkreślenie węższej ściany (bądź najlepiej samej wnęki) w pokoju dziennym, salonie lub w przedpokoju. Chłodny i intensywny odcień błękitu paryskiego absorbuje duże ilości światła, stąd jego obecność na większej przestrzeni ściany może przytłaczać wnętrze. Warto stosować błękit pruski do podkreślenia danej płaszczyzny: wnęki, ciekawej architektonicznie niszy, wydzielonego w przestrzeni przedpokoju fragmentu na wieszak czy ściany przeznaczonej na galerię rodzinnych zdjęć bądź ekspozycję ulubionego obrazu. Błękit paryski jest też kolorem, który zyskuje na połączeniu z innymi, bardziej pastelowymi odcieniami kolorów ścian. Kolor piaskowy, lub rozbielony beż, a także odcienie pastelowej mięty lub pistacji znakomicie podbijają walory błękitu paryskiego na ścianie. Pamiętajmy jednak o zasadzie proporcji w łączeniu kolorów na ścianie.
Polecamy: Jak wybrać kolor ścian: dobieramy kolor do wnętrza! >>>
Błękit paryski i inne odcienie niebieskiego we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Planujesz zmienić wystrój swojego mieszkania i kolor ścian? Zobacz, jak prezentuje się błękit paryski i inne odcienie koloru niebieskiego we wnętrzach. Oto inspirujące galerie zdjęć.
Nie przegap: Niebieski kolor: odkryj błękit i intensywne odcienie niebieskiego >>>
Autor: Mariusz Bykowski
Błękit paryski jako mocny kolor ścian w sypialni doda charyzmy i wyrafinowania pomieszczeniu z nawet najprostrzym garniturem mebli.
Autor: agencjafree/living4media
Różne odcienie granatu możemy łączyć ze sobą. Granat zastosowany na niewielkiej powierzchni warto uzupełnić o białe dodatki.
Autor: materiały prasowe Benjamin Moore
Idealny w połączeniu z silną dominantą czerwonych detali. Niezwykle szykowny nasz typ na sezon 2014! / kolor Prussian Blue, Benjamin Moore.