Kominek w bloku. Biokominki OPINIE: hit czy kit? Biokominek ZDJĘCIA, porady + WIDEO

2017-06-07 21:19

Biokominek opinie: czy biokominki są bezpieczne i zdrowe? Jak się je obsługuje? Jakie paliwo jest przeznaczone do biokominków? Czy można samemu je montować? Biokominki pasują do każdego mieszkania w bloku, nie wymagają podłączenia do komina tak jak tradycyjne kominki. Biokominek można postawić lub powiesić na ścianie w salonie, sypialni. Zdjęcia: obejrzyj biokominki nowoczesne i stylowe.

Spis treści

  1. Gdzie postawić biokominek?
  2. Biokominek opinie: czy biokominki są bezpieczne?
  3. Czy biokominki są zdrowe?
  4. Jak zamontować biokominek?
  5. Jak czyścić biokominek?
  6. Biokominki nowoczesne i stylowe: jakie je dopasować do wnętrz
  7. Wybieramy biokominki zalety i opinie - wideo
  8. Galerie zdjęć: kominki, piecyki i biokominki w aranżacji wnętrz

Wybór biokominków może przyprawić o zawrót głowy. Są biokominki do zabudowy, do złudzenia przypominające klasyczne kominki, a także wolno stojące - o nowoczesnych, czasem bardzo fantazyjnych kształtach. Jeszcze inne biokominki zwisają z sufitu albo są mocowane na ścianie jak obrazy. A więc jaki wybrać biokominek? Wszystko zależy od naszej fantazji, aranżacji wnętrza oraz zasobności portfela.

WIDEO: Rodzaje, montaż i czyszczenie kominków

Biokominki wiszące zwykle wybierane są do salonu. Ale nie ma przeciwwskazań, by takie palenisko znalazło się w sypialni. Biokominek opinie ma bardzo pozytywne. Migoczące płomienie, które można obserwować z łóżka, budują romantyczny klimat. Tradycyjny kominek na balkonie w bloku? Raczej nieosiągalny. Ale ekologiczny biokominek - jak najbardziej. Możemy mieć pewność, że sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko temu. Do ich mieszkań nie będzie bowiem wdzierał się ani dym, ani nieprzyjemny zapach, tak jak to się dzieje choćby w przypadku grilla (spalane w biokominku paliwo jest niewidoczne i całkowicie bezwonne).

Gdzie postawić biokominek?

Zastanawiasz się, jak pogodzić obecność telewizorai biokominka w salonie? Zasada jest prosta. Jeśli odbiornik TV wisi na ścianie, do salonu wybierz raczej biokominek stojący na ziemi. I odwrotnie - kominek wiszący nie powinien mieć konkurencji w postaci znajdującego się obok telewizora.

Nowoczesne biokominki z dużymi taflami szkła przepuszczają światło, dzięki czemu sprawiają wrażenie, jakby wcale nie zajmowały miejsca. Można je więc wstawiać do małych mieszkań bez obawy, że zagracą wnętrze. Ekologiczne palenisko sprawdzi się nie tylko wieczorem - w niedzielne poranki z przyjemnością dłużej poleżycie w łóżku, obok którego stoi biokominek z wesoło tańczącym płomieniem.

Biokominek opinie: czy biokominki są bezpieczne?

Użytkując biokominek, pamiętajmy, by nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia. Wnętrze, w którym pali się biokominek, powinno być regularnie wietrzone. W trakcie spalania wydziela się bowiem CO2 (w ilościach zbliżonych do wydychanych przez człowieka). Do pracy biokominka niezbędny jest też tlen. Nie potrzeba go wiele, niemniej jednak lepiej pamiętać choćby o rozszczelnieniu okien.

Sprawdź też: atrapa kominka w mieszkaniu

Nie obawiaj się zostawić włączonego biokominka na noc. Większość palenisk ma regulację wysokości płomienia, a biopaliwo - określoną wydajność (litr może się palić 2–5 godzin). Przed snem można użyć pół lub zaledwie ćwierć litra bioetanolu. Osłony biokominków nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani uciążliwego czyszczenia. W biokominkach spala się bowiem bioetanol (bezwonne paliwo), który nie wydziela dymu ani sadzy. Szyby z grubego, hartowanego szkła chronią przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem. Niektóre modele mają kółka, łatwo je więc przesunąć w inne miejsce (ale nie wolno tego robić, gdy w biokominku pali się ogień).

Czy biokominki są zdrowe?

Biokominki gwarantują dobry klimat we wnętrzu i pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W przypadku tradycyjnego kominka marnuje się (wylatując z kominem) aż 60 procent ciepła. Biokominek zaś całą energię powstałą podczas spalania paliwa oddaje otoczeniu. Może więc być doskonałym uzupełnieniem ogrzewania. W przeciwieństwie do grzejników stosowanych w większości mieszkań biokominki nie wysuszają powietrza. Wręcz przeciwnie - nawilżają je, ponieważ spalając bioetanol (tylko on jest przeznaczony do biokominków), wydzielają parę wodną.

Jak zamontować biokominek?

Do montażu biokominka nie potrzeba pomocy fachowców (instrukcję otrzymamy przy zakupie; znajdziemy ją też na stronie producenta). Jeśli wybierzemy biokominek wiszący, wystarczy wywiercić parę otworów w ścianie. Palenisko wieszamy (i stawiamy) z dala od materiałów łatwopalnych i w bezpiecznej odległości od sufitu (50 cm). Z kolei kupując biopaliwo, zwróćmy uwagę na jego pojemność - im mniejsza, tym lepiej. Pięciolitrowy kanister jest nieporęczny (nawet sprzedawany z lejkiem), trudno go używać zwłaszcza kobietom. Problemem jest też przechowanie.

Jak czyścić biokominek?

Od czasu do czasu warto wyczyścić palnik biokominka (z osadu, kurzu). Także wtedy, gdy olej w palniku zmieni barwę na brązową (stanie się tak, jeśli nie będziemy wypalać paliwa do końca i mieszać stary z nowym), należy wylać całą jego zawartość i wypłukać palnik ciepłą wodą. Przed użyciem napełniamy biokominek świeżym olejem.

Biokominki nowoczesne i stylowe: jakie je dopasować do wnętrz

Biokominki nowoczesne są modne, zazwyczaj utrzymane w klimacie industrialnym. Ale wielbiciele wnętrz w stylu zen (biokominki bardzo oszczednych w formie) i fani miekkiego dizajnu z lat 60. też znajdź odpowiednie dla siebie modele biokominków. Dostępne są też biokominki w kształcie trójkata, okragłe, z wzorem zebry albo kwiatowym. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej fantazyjnych kształtów i wzorów ekologicznych biokominków. Stylowe biokominki mają klasyczny kształ i staranne wykończenie, przypominają wyglądem tradycyjne kominki. Jeśli twoje mieszkanie jest urządzone tradycyjnie, wybierz biokominek, który będzie ozdobą salonu lub gabinetu.

Wybieramy biokominki zalety i opinie - wideo

Galerie zdjęć: kominki, piecyki i biokominki w aranżacji wnętrz

Inspiracje na aranżację kominka w salonie. Zobacz jak ustawić kominek, z czego zrobić obudowę - zdjęcia kominków.

Biokominek, czyli modny i mały kominek
Nasi Partnerzy polecają