KOMINEK W SALONIE: rodzaje kominków, motaż i jak go dobrać do aranżacji wnętrza
Kominek doda stylu naszemu salonowi. Jak urządzić pokój z kominkiem? Rodzaj kominka w salonie i sposób jego aranżacji tworzy styl wnętrza. Przykłady aranżacji wnętrz i projekty salonów: kominki GALERIA.
Autor: Marcin Czechowicz
Stylowy, biały kominek w błękitnym salonie
Spis treści
- Aranżacje wnętrz z kominkiem: pomysły
- Jak wybrać kominek? Rodzaje kominków:
- Montaż kominka – kolejność prac, co warto wiedzieć
Niemal w każdym nowo budowanym domu instaluje się dziś kominek. Kominek w salonie rozsądnie dobrany do stylistyki wnętrza może być jego prawdziwą ozdobą, to również efektywne i tanie w eksploatacji źródło ciepła. Prezentujemy salon z kominkiem, [GALERIA]
Aranżacje wnętrz z kominkiem: pomysły
Kominek nie wychodzi z mody na pewno, wręcz przeciwnie pomysły na zaaranżowanie go w salonie ciągle ewoluują. Kominek ociepli nawet najbardziej nowocześnie urządzone wnętrze. Dają one upragnioną atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.
Chłodny wystrój salonu można dopełnić stylową obudową pieca. W nowoczesnych aranżacjach salonu często występują proste, surowe meble, aby wprowadzić przytulny nastrój można wkomponować kominek osłonięty z trzech stron szybami, który tworzy dekoracyjną oprawę salonu. Dopiero kominek przełamuje tę surową konwencję i przyciąga uwagę.
Popularne kiedyś rustykalne piece kominkowe, ustępują miejsca piecom wolno stojącym, o prostych formach. Są one łatwe do zamontowania, lekkie i bezpretensjonalne. Kontrastowe zestawienie współczesnego designu i sielskiego kominka okazuje się imponującym projektem.
Jak wybrać kominek? Rodzaje kominków:
Zanim zakupisz kominek, warto zapoznać się z rodzajem kominków. Spotkać możemy kominki otwarte, z wkładem lub wolno stojące piece kominkowe, tzw. kozy.
W kominkach otwartych (z otwartym paleniskiem) nie ma kontroli nad procesem spalania, drewno spala się bardzo szybko i większość powstającego przy tym ciepła ulatuje wraz z dymem do komina.
W kominkach z wkładem palenisko jest wykonane z żeliwa lub ze stali, często wyłożone materiałem dobrze akumulującym ciepło i zamknięte drzwiczkami, a czasem dodatkowo przeszklone z dwóch lub trzech stron. Dopływ powietrza do jego wnętrza jest regulowany, co umożliwia kontrolę procesu spalania. Mniej więcej 80% powstającego ciepła trafia do pomieszczenia.
Wolno stojące piece kominkowe są to – podobnie jak wkłady kominkowe – zamknięte paleniska, tyle że fabrycznie wyposażone w stalową lub żeliwną obudowę, a więc gotowe do zainstalowania bez pracochłonnych i kosztownych robót budowlanych. Wzornictwo dostępnych w sprzedaży pieców kominkowych – od tradycyjnego po supernowoczesne – sprawia, że można je dopasować do wystroju każdego wnętrza.
Montaż kominka – kolejność prac, co warto wiedzieć
Jeżeli chcemy wybudować kominek, musimy znaleźć na niego odpowiednie miejsce. Wyeksponuj kominek w salonie tak, by był widoczny z różnych punktów pomieszczenia.
Wybierając kominek, należy uwzględnić: wytrzymałość podłoża, dostęp do przewodu kominowego o średnicy i wysokości dostosowanych do typu i wielkości paleniska oraz odpornego na wysoką temperaturę i wilgoć. Możliwość doprowadzenia do pomieszczenia z kominkiem świeżego powietrza z zewnątrz.
Ważna jest oczywiście funkcjonalność pomieszczenia po zainstalowaniu kominka, możliwość rozmieszczenia mebli i swobodę komunikacji. I o tym trzeba pamiętać przede wszystkim.
Od czego zacząć montaż kominka? Prace można rozpocząć po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale przed położeniem posadzki – parkietu, paneli itp. Wcześniej powinien być także zbudowany komin, jeśli jest murowany, musimy zainstalować w nim wkład kominowy odpowiedni do urządzeń na paliwa stałe z podłączeniem pod kątem 45°.
Salon z kominkiem, zainspiruj się ciekawymi aranżacjami, GALERIA: