Kominek wolnostojący koza w salonie: wady, zalety. Jaki piec typu koza wybrać?

2024-12-27 14:41

Jak zaaranżować salon z kozą kominkiem wolnostojącym? Łatwość i szybkość montażu pieca wolnostojącego zwanego kozą sprawia, że jest on najchętniej wybieranym, dodatkowym źródłem ciepła w domach. Co położyć na ścianę za kozą, co położyć na podłogę? Co jest lepsze, kominek czy koza? Zainspiruj się aranżacjami wnętrz z kozą w salonie.

Chcesz wbudować kominek - sprawdź komin!

Spis treści

  1. Jaki wybrać piec typu koza?
  2. Piec koza - to musisz wiedzieć przed zakupem
  3. Piec koza - zalety
  4. Piec koza - wady
  5. Kominek wolnostojący koza
  6. Piecyk koza - akcesoria
  7. Koza w salonie — aranżacje
  8. Jeśli nie koza, to co? Nowoczesne kominki do salonu - który sprawdzi się w twoim domu?

Jaki wybrać piec typu koza?

Piec grzewczy wolnostojący, zwany popularnie kozą, nie wymaga specjalnego fundamentu ani obudowy. Nawet w urządzonym już pokoju wykwalifikowany majster zainstaluje go bez uciążliwych prac budowlanych w ciągu dwóch godzin!

Koza grzewcza to doskonałe dodatkowe źródła ciepła, ekologiczne i proste w montażu. Koza zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny kominek z wkładem. Kozę ustawisz w salonie jak kolejny mebel, bez potrzeby prowadzenia uciążliwych prac budowlanych. Podłączenie jej do przewodu kominowego, jeśli ten spełnia wymogi, nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny. Przy przeprowadzce możesz ją zabrać ze sobą.

Kominek wolnostojący typu koza może być zrobiona z żeliwa lub stali. Na żeliwnych odlewach można formować dekoracyjne wzory, które nadają kozie stylowy wygląd, pasujący do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie.

Kozy żeliwne mają przeważnie nieco lepsze walory grzewcze niż stalowe. Nie tylko z tego powodu, że ich ścianki są z założenia grubsze, ale także dlatego, że żeliwo ma większą niż stal zdolność akumulowania ciepła.

Stalowe kozy o prostej bryle wybierane są często do nowoczesnych wnętrz. Metalowy korpus można także wyłożyć barwną ceramiką lub emalią. Taka kolorowa koza z pewnością będzie efektowną ozdobą salonu. Kozy o skromniejszej formie w aranżacji salonu może być wyeksponowana przez ciekawe wykończeniem ściany: kolorem lub niepalną okładziną.

Piec koza - to musisz wiedzieć przed zakupem

Zanim kupisz kozę, zwróć uwagę na:

  • Moc kominka (1 kW mocy pieca wystarcza do ogrzania 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wys. 2,5 m)
  • Czas palenia (nie mniej niż 8 godzin)
  • Wydajność pieca – w dobrym, z szybrem i dwuwarstwowym korpusem, powinna wynosić minimum 70%
  • Wybierz kozę z szybą samoczyszczącą. Jest ona pokryta przezroczystą powłoką tlenków chromu, dzięki której cząsteczki sadzy nie przyklejają się, lecz odpadają i spalają się w palenisku
  • Przy usuwaniu popiołu posadzka wokół kominka zawsze się brudzi. By tego uniknąć, znajdź kozę z popielnikiem w postaci szuflady ulokowanej pod paleniskiem. Niektóre kozy mają nawet pokrywy zapobiegające wysypaniu popiołu podczas wynoszenia.

Pod kozą i 60 cm przed piecykiem podłoga powinna być wykonana z materiałów niepalnych, np. płytek, cegły, kamienia lub blachy. Piecyk nie może stać bezpośrednio przy ścianie, a łatwopalne przedmioty: meble, sprzęt RTV czy firanki, powinny się znajdować nie bliżej niż 80 cm od niego.

Koza w salonie, aranżacje
Autor: serwis prasowy Erli, erli.pl Piec wolnostojący, czyli koza w salonie.

Piec koza - zalety

  • kozę grzewczą można podłączyć w dowolnym miejscu, pod warunkiem że istnieje podłączenie do przewodu kominowego
  • jest lżejsza niż kominek, a więc nie wymaga wzmocnienia stropu
  • koza zajmuje mniej miejsca niż kominek
  • koza jest tańsza niż tradycyjny kominek — nie wymaga kosztownej obudowy
  • możesz ja zabrać przy przeprowadzce lub przestawić w inne miejsce
  • ma zamkniętą komorę spalania
  • może mieć tradycyjny lub nowoczesny kształt
  • oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, łącznie z rurą odprowadzającą spaliny
  • koza grzewcza może być opalana drewnem lub brykietem drzewnym

Piec koza - wady

Tak naprawdę jedyną wadą wolnostojącego pieca grzewczego jest to, że jest w stanie ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Nie nadaje się więc jako jedyne źródło ciepła w domu. Z mniejszymi wymiarami kozy niż wkładu kominkowego wiąże się też to, że można do niej wkładać mniejsze kawałki drewna - zazwyczaj ok. 30 cm. Pojawia się uciążliwość częstego dokładania drewna, bez możliwości wrzucenia dużego kawałka, który będzie się palił przez całą noc.

Marzenie o obszernym kominku we wnętrzu często z powodu czasochłonnej przebudowy, odkładamy w czasie. Za to pomysł na domowe palenisko za pomocą piecyka kozy jest możliwym do spełnienia już w praktycznie każdym wnętrzu. Łatwość i szybkość montażu piecyka kozy sprawia, że jest on najchętniej wybieranym dodatkowym źródłem ciepła w domach.

Kominek wolnostojący koza

Piece kozy występują obecnie w nieograniczonej wręcz gamie kolorów, kształtów i zdobień. Te najbardziej uniwersalne mają kolor czarny i prostą, walcowatą bryłę. Kozy w bardziej klasycznej odsłonie, prostokątne i trapezoidalne, posiadają stylizowane nóżki, profilowane esoidalnie zaszczepki i dekoracyjne motywy na korpusie. Występują też w bardzo bogatej kolorystyce: od klasycznej czerni, poprzez brązy, butelkowe zielenie, purpury, kolory wina i kremowe wariacje na temat kolorów off white.

Piecyk koza - akcesoria

Wybór akcesoria do pieców kóz jest coraz większy. Neutralne podkłady z przeziernego, hartowanego szkła pozwalają na eksponowanie drewnianego parkietu pod naszym piecykiem, bez obaw o jego uszczerbek.

Czarne okrągłe maty z grafitowego szkła hartowanego, miedzi bądź blachy chronią przestrzeń pod i wokół piecyka. Każdy podkład można dociąć na dowolny kształt i wymiar. Dla naszego bezpieczeństwa i estetyki miejsca wokół piecyka, warto zadbać o przestrzeń dookoła kozy, docinając podkład do przestrzeni o zasięgu ok. 60 cm wokół paleniska.

Koza w salonie — aranżacje

Jeśli zastanawiacie się nad umieszczeniem kozy w salonie, zobaczcie nasze aranżacje. W galeriach znajdziecie pomysły na aranżację wnętrz z kozą w różnych stylach.

Jeśli nie koza, to co? Nowoczesne kominki do salonu - który sprawdzi się w twoim domu?

Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo