Nowoczesny kominek w salonie. Czy warto mieć kominek w salonie?

2024-04-02 13:52

Nowoczesne kominki do salonu wyglądają jak telewizor, regał, lampion lub grill ogrodowy. Mogą wyróżniać się paleniskiem panoramicznym, ładnym cokołem albo trzystronnym przeszkleniem. Kominek w salonie to niezaprzeczalna ozdoba wnętrza, ale też źródło ciepła. Który sprawdzi się w twoim domu?

Spis treści

  1. Nowoczesny kominek w salonie
  2. Kominek na drewno
  3. Kominek elektryczny
  4. Biokominek
  5. Kominek gazowy
  6. Kominek wolnostojący, tzw. koza
  7. Kominki w salonie. Galeria zdjęć
  8. Kominek wolnostojący koza - nowoczesny i tradycyjny. Na czym postawić kominek wolnostojący?

Nowoczesny kominek w salonie

Do wyboru masz całą gamę kominków. Począwszy od mobilnych, które nie wymagają podłączeń, są zasilane biopaliwem, nie wydzielają dymu, popiołu, sadzy. Poprzez kominki elektryczne – włączane do gniazdka, z paleniskiem do złudzenia przypominającym prawdziwe płomienie. Aż po gazowe i opalane drewnem – z przewodami odprowadzającymi spaliny, dym.

Bez względu na to, na który się zdecydujesz, pamiętaj, że kominek powinien zdobić pomieszczenie. Zwróć uwagę na szczegóły (materiał, kolor, wykończenie, dodatkowe funkcje urządzenia). Dopasuj go do stylu wnętrza. Zastanów się też, co ma bardziej przykuwać uwagę: obudowa kominka czy płomienie?

Kominek na drewno

Tradycyjne kominki opalane drewnem nie tylko cudownie czarują ogniem i różnorodnością obudowy, stanowią także efektywne źródło ogrzewania. Ciepło płynące z kominka jest doskonałym uzupełnieniem centralnego ogrzewania w chłodne wieczory jesienią i zimą.

Miło, gdy kominek, poza ciepłem i ładnym widokiem ognia, dostarcza nam też dodatkowych „atrakcji”. Jest np. meblem salonowym. Dzięki otwartym półkom i zamkniętym szufladom może służyć do przechowywania drewna na opał czy innych kominkowych akcesoriów. Nowoczesny kominek sprawdzi się jako ława do siedzenia, regał lub przesłona dzieląca pomieszczenie na dwie strefy. 

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne nie wytwarzają dymu ani spalin, nie muszą więc być podłączane do komina. Kominki elektryczne zajmują o wiele mniej miejsca niż kominki otwarte lub te wyposażone w zamknięty wkład kominkowy, podłączasz je za pomocą wtyczki. Kolejną zaletą kominków tego typu jest fakt, że można sterować nimi pilotem, bez wstawania z kanapy czy łóżka!

Aby móc przyglądać się płomieniom niemal z każdej strony, warto zainwestować w kominek z wkładem z trzema szybami. Kominki elektryczne mogą dogrzewać pokój lub być jedynym źródłem ciepła. Kominek o mocy 2 kW wystarczy do ogrzania około 20 m² pomieszczenia. 

Biokominek

Biokominki zasilane są biopaliwem na bazie alkoholu etylowego, podczas spalania którego nie powstają dym, sadza ani popiół. Zależnie od wielkości jego i pomieszczenia oraz czasu użytkowania może podnieść nieco temperaturę otoczenia.

Najważniejszym zadaniem biokominka jest zdobienie wnętrza i robi to świetnie! A czy ma wady? Chyba dwie: eksploatacja nie jest najtańsza ze względu na cenę biopaliwa i konieczne trzeba regularnie wietrzyć pokój, bo podczas spalania powstaje para wodna i CO2.

Biokominek
Autor: serwis prasowy marki Vauni

Kominek gazowy

Kominek gazowy, podobnie jak tradycyjny zapewnia ciepło, choć nie może pełnić funkcji głównego źródła ciepła, może być jego uzupełnieniem. Czy kominek gazowy wymaga komina? Odpowiedź brzmi: nie, można zainstalować kominek gazowy w pomieszczeniu bez komina. Dużą zaletą kominka gazowego jest wygoda jego użytkowania, nie wymaga czyszczenia. Podobnie, jak w przypadku kominka elektrycznego, kominkiem gazowym można sterować zdalnie: pilotem albo za pomocą aplikacji w smartfonie.

Kominek wolnostojący, tzw. koza

Tradycyjne piecyki opalane drewnem, tzw. kozy, nie są zarezerwowane wyłącznie do domów w stylu rustykalnym. Żeliwny piec kominkowy, czyli popularna koza, ma mnóstwo zalet. Możesz wybierać wśród setek modeli różniących się wielkością (od dużych po wersje XS), stylistyką (od retro po ultraminimalistyczne), wydajnością (od przeznaczonych do małych pomieszczeń po te do dużych)… Kozę wystarczy kupić, wstawić, podpiąć do komina i gotowe!

Kominki w salonie. Galeria zdjęć

Kominek wolnostojący koza - nowoczesny i tradycyjny. Na czym postawić kominek wolnostojący?

Nasi Partnerzy polecają